Металургія демонструє позитивну динаміку
Торішній спад виробництва вітчизняного металургійного комплексу в основному пов’язаний зі зменшенням попиту на міжнародних ринках. Проте, тенденції 2013 року вже демонструють позитивну динаміку. Особливо привабливим видається підвищення попиту на ринках США й Латинської Америки.
В 2013 році деякі труднощі з нарощуванням обсягів виробництва виникли на електрометалургійних підприємствах, що випускають сталь із брухту чорних металів. Це пов’язане з лібералізацією умов експорту цієї сировини за кордон. Проте вітчизняні металурги мають можливість заповнити нестачу імпортом брухту з країн СНД. Позитивну динаміку доповнює зменшення обсягів споживання природного газу металургійними підприємствами в 2012-2013 роках. В основному це пов’язано з інтенсивним процесом модернізації виробничих потужностей українських металургійних підприємств, що в подальшій перспективі означає зменшення залежності від імпорту енергоносіїв і підвищення конкурентоздатності на міжнародних ринках.
19 грудня Міністерство промислової політики України має намір підписати Угоду про співпрацю з об’єднанням металургійних підприємств країни «Металургпром», а також об’єднаннями й асоціаціями суміжних підприємств гірничо-металургійного комплексу. Угода регламентує спільну роботу Мінпромполітики й галузевих об’єднань, спрямовану на координацію виробничої діяльності, вирішення економічних і соціальних питань ГМК.
Об’єднання підприємств «Металургпром» було утворено в 1995 році, ініціатором виступило Міністерство промисловості України й керівники підприємств гірничо-металургійного комплексу. Засновниками Об’єднання стали всі металургійні й феросплавні підприємства галузі, проектні й науково-дослідні інститути чорної металургії. До складу Об’єднання входять 40 підприємств, організацій та інститутів. Вищим органом управління Об’єднанням є Рада директорів підприємств. У структуру «Металургпрому» входять виробничо-технічний, економічний, юридичний відділи, що проводять моніторинг ситуації в аглодоменному, сталеплавильному, вогнетривкому й прокатному виробництвах, у сфері захисту праці. При Об’єднанні створені ради: Виробничих балансів, Технічного, Економічного, Трудового й соціального захисту.
Основна мета створення Об’єднання — забезпечення координаційної діяльності підприємств ГМК. Уряд поклав на «Металургпром» додаткові функції по аналізу стану галузі й інформуванню про ситуації відповідних міністерств і відомств. Згідно до Статуту, Об’єднання прогнозує річні й місячні баланси виробництва, бере участь у розробці й реалізації національних, державних і галузевих програм розвитку ГМК, організує роботу з узгодження стандартів, технічних умов та інших нормативно-технічних документів на продукцію, що випускається на підприємствах, організує й бере участь у роботі комісій з обстеження агрегатів, що відпрацювали нормативний строк експлуатації, з видачі рекомендацій з експлуатації на період підготовки до зупинки на капітальний ремонт і реконструкцію.
«Металургпром» — єдина структура в Україні, де організовано системний збір і кваліфіковану обробку інформації широкого спектра про діяльності металургійних підприємств. Ситуація ж на підприємствах вітчизняного ГМК залишається складною. Зокрема, підприємства з виробництва вогнетривких матеріалів і виробів продовжують знижувати обсяги випуску продукції: за підсумками січня-листопада 2013 року, виробництво знизилося на 18% (до 272 тис. т) у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року.
Водночас, виходячи з даних за 11 місяців 2013 року, очікується практичне збереження виробництва загального прокату на торішньому рівні — 29,096 млн т, нарощування виплавки стали на 1% (до 32,807 млн т), чавуну — на 2% (до 29,109 млн т). Виробництво труб може скоротитися на 19% (до 1,641 млн т), коксу — на 7% (до 17,642 млн т), вогнетривких виробів — на 17% (до 300 тис. т), але випуск металевих виробів може вирости на 8% — (до 230 тис. т).
Гірничорудні підприємства можуть наростити видобуток залізної руди на 5% (до 83,727 млн т), випуск залізорудного концентрату — на 4% (до 69,360 млн т), підготовленої залізорудної сировини — на 5% (до 67,581 млн т), у т.ч. агломерату — на 2% (до 43,616 млн т), окатишів — на 9% (до 23,965 млн т).