Марина Ставнійчук: “Україна стала заручницею підписаних в Мінську угод”
Експерт Венеційської комісії не виключає можливості дочасних президентських виборів у разі, якщо влада не впорається з соціально-політичною кризою, яка загостриться восени
Децентралізація, Мінські угоди, позиція Європи та Америки щодо України, загострення соціально-політичної ситуації – цим важливим темам дала оцінку в ефірі 112 каналу Марина Ставнійчук – експерт Венеційської комісії, голова ГО “За демократію через право”
Небезпека «путінського» варіанту децентралізації України стала реальною загрозою.
«Складність, а точніше – неможливість проведення чесних виборів на окупованих територіях була зрозумілою ще на початках “Мінського” процесу. Українська сторона не могла цього не бачити. Попри це сьогодні Україна впритул підійшла до реалізації “путінського” варіанту децентралізації… Наполягання Росії на змінах в Конституції України щодо децентралізації, продиктовані бажанням закласти в середині України механізми постійного впливу на внутрішню політику нашої держави». – розповідає Марина Ставнійчук.
«Україна стала заручницею підписаних в Мінську угод. Позиція Європи та Америки зрозуміла – якщо взяли на себе зобов’язання, то виконуйте! І тепер Україна, відчуваючи такий «тиск» західних партнерів, вимушена «викручуватись». Треба чітко визнати – «Мінськ» українська влада програла: ситуація зайшла в глухий кут. Тож зовнішньо-політично важливо сьогодні шукати Україні своє місце в новій системі європейської безпеки, яка вибудовується саме в цей час».
Інформаційна політика, яку веде Україна, також програшна – тут немає жодної стратегії, вважає Ставнійчук.
«В інформаційній політиці Україна демонструє безпорадність у боротьбі з російською пропагандою. За два роки існування профільного міністерства, справжньої інформаційної стратегії так і не вироблено. І питання не лише в стратегії. Повністю провалена принципова програма роботи з інформаційного забезпечення українським мовленням Сходу». – зазначає політик.
Та і ситуація загалом не надто райдужна.
«Зубожіння народу та “тиски” влади зроблять свою справу: на осінь неминуче загострення сціально-політичної ситуації. І якщо Президент і далі уникатиме перезавантаження парламенту, можна прогнозувати через рік і парламентські, і президентські позачергові вибори.
Якість парламентаризму в Україні не змінюється через те, що виборче законодавство не відповідає потребам сьогоднішнього дня. Очевидною є необхідність нарешті прийняти Виборчий кодекс – як сталі та зрозумілі правила проведення справедливого виборчого процесу. Як і не можна змінювати під політичні потреби правлячих політсил.
Нині є чітке розуміння перехідного характеру сьогоднішньої влади. Бо дуже важко назвати елітою людей, які прийшли до влади на великій крові, але нічого не зробили для людей та країни, підміняючи реформи балачками».