Марина Ставнійчук: конституційний процес не відповідає Конституції
Експерт Венеційської комісії, голова ГО «За демократію через право» різко розкритикувала спосіб, яким нині вносяться зміни до Конституції України та сам зміст пропонованих владою новацій.
У програмі «Люди HARD TALK» на 112-му каналі, політик та фахівець з конституційного права дала оцінку основним напрямам, в яких рухається нині конституційний процес. Актуальність цій проблематиці надає, зокрема, судова реформа, яка днями була запущена в дію президентським підписом під проголосованим Радою законопроектом.
Політик відзначає хибність шляху, обраного владою: «Ми маємо фактичні умови воєнного стану. Влада це називає АТО, про це багато разів говорили. Це питання політичної відповідальності, яку на себе на сьогоднішній день взяв глава держави під свої зобов’язання впродовж 2 місяців завершити війну… Паралельно з цим, маючи очевидну ситуацію, що в умовах воєнного стану зміни до Конституції не вносяться, але позиції того, що необхідні реформи, що суспільство не може стояти на місці, що треба рухатися вперед, владою конституційний процес розпочато». Але жодна політична доцільність не може домінувати над верховенством права – підкреслює Ставнійчук.
Політик вважає, що влада фактично приватизувала конституційний процес, де допускаючи до нього фахове та експертне середовище: «Ніяких гарантій немає, що напрацювання експертів і громадськості щодо змін до Конституції дійдуть до парламенту. Є тільки гарантії реалізації пропозицій президентської площадки. Я більше того скажу, не має гарантій і жодна політична сила, яка сьогодні є в парламенті. Бо практично парламент не задіяний для змін до Конституції, – він просто як «тупий» виконавець» – підкреслює Марина Ставнійчук.
«У всіх сферах практично у суспільстві насаджується дуже небезпечна тенденція – запросто можна не дотримуватись Конституції, можна міняти закони клацнувши пальцями – на раз – коли ту чи іншу людину треба призначити на посаду, коли потрібний слухняний склад ЦВК, який буде встановлювати результати як треба, його можна не міняти 2 роки понад строк повноважень…» – зазначила політик.
Ставнійчук підкреслює, що є небезпека в тому, що владою буде продавлений її варіант децентралізації, який містить, на думку експерта, великі ризики для України. «Реформа місцевого самоврядування, реформа адміністративно-територіального устрою актуальна і потрібна. Але спосіб, у який сьогодні це пропонується зробити, навіть не беручи до уваги те, що пункт 18 пропонованих змін до прикінцевих перехідних положень Конституції, який пов’язаний з особливим статусом окремих територій в окремих регіонах – це взагалі нонсенс. Але якщо ми навіть не торкатимемося цього, а проаналізуємо всі зміни, які стосуються усієї території України – ще один абсолютний нонсенс полягає в тому, що під виглядом децентралізації країні пропонується ще більш розширена централізація та концентрація влади.
Основну небезпеку Марина Ставнійчук бачить у поступовому звуженні свобод в державі: «Свобода втрачається повільно. Ресурс, на жаль, – це страх. Страх війни, страх повного зубожіння через так звані реформи. Сьогодні так думає кожен, коли слухає оці «дитячі» розмови про те, що «ви не хвилюйтеся – платіжки по тарифах, які прийдуть до вас восени, вас зовсім не стурбують… ви платите 10-15% від тарифу, який є в Європі, а інше покриють державні кошти»… Маргарет Тетчер, як на мене, досить ясно у свій час сказала – «не буває державних коштів». Це кошти платників податків. Це все відбувається за умов, коли по великому рахунку, в країні немає нормального інвестиційного клімату, немає нормального формування і розподілу державного бюджету, коли в країні створюється, даруйте, але я буду називати речі своїми іменами, поліцейська держава…»