Купівля-продаж нерухомості: гра за новими правилами
Спеціалісти роз’яснюють, як оформляти угоди з нерухомості після 1 серпня і 1 вересня
Нещодавно ми писали про те, що з 1 серпня на ринку нерухомості можуть початися серйозні проблеми, які поглибляться з 1 вересня.
Все це через нові «правила гри». Перше – вступ у дію з 1 серпня нових стандартів оцінювання нерухомості. Друге – обмеження готівкових розрахунків сумою у 150 тисяч гривень, яке вступає у силу з 1 вересня.
Аби полегшити життя майбутнім покупцям і продавцям, спеціалісти консалтингової компанії SV Developmment разом із журналістами «КП» вирішили докладно розповісти про те, як треба буде укладати угоди з нерухомості.
Квартири у забудовника оцінки не потребують
Отже, з 1 серпня вступають у силу нові правила оцінювання нерухомості. Оцінку можуть робити лише компанії, що мають спеціальний сертифікат суб’єкта оціночної діяльності. Через те, що нині отримати цей документ можна лише у 5 навчальних закладах, послуги оцінщиків можуть вирости у десять разів.
Але згодом ціни на ці послуги все ж будуть знижуватися.
Якщо ви збираєтесь купляти нову квартиру у забудовника, то з 1 серпня для вас нічого не зміниться. Квартири у домах, що не введені у експлуатацію, не потребують оцінки. Якщо вам треба буде здійснити угоду на вторинному ринку житла на початку серпня, вам треба буде зібрати цілий пакет документів, звернувшись до оцінщика, який вже має сертифікат. Список сертифікованих оцінщиків буде оприлюднений на сайті Фонду держмайна України (spfu.gov.ua) у Після того, як ви отримаєте оцінку, можете йти до нотаріуса.
Ви нам гроші, ми вам – угоду.
З 1 вересня якщо ви збираєтесь купляти квартиру, майте на увазі, що покупки дорожчі за 150 тисяч гривень не можна оплачувати готівкою. Під це правило попадають і квартири, принаймні у великих містах. Такі покупки можна оплачувати лише у гривнях і через банківські рахунки (поки що, за словами експертів, близько 90% угод здійснюються через оплату готівкою, до того ж, валютою – доларами чи євро.
На ринку первинного житла знову-таки змін не буде, бо покупці оплачують квартири у новобудовах за безготівковий рахунок. До того ж, платіж розділяється на декілька внесків, і покупець може платити суми, менші за 150 тисяч гривень.
На вторинному ринку більшість угод буде здійснюватися через банки, тому що дві третини угод приходиться на суми, більші за 150 тисяч гривень.
Тому перед візитом до нотаріуса між покупцем, продавцем і банком укладається тристоронній договір, за яким гроші перераховуються з рахунку покупця на рахунок продавця при наявності відповідних документів, наприклад, нотаріально завіреної копії договору куплі-продажу, яку при здійсненні угоди дають продавцю. Як варіант угода може здійснюватися за участю нотаріуса: покупець перераховує гроші на рахунок нотаріуса, а той після оформлення документів перечислює гроші продавцю або приїжджає у банк, де засвідчує угоду.
Готуйте документи!
Ось які документи треба підготувати для здійснення угоди купівлі-продажу.
-Документ, що підтверджує право власності на об’єкт нерухомості
-Технічний паспорт, куди вноситься оціночна вартість
-Оцінка нерухомості
-Витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно
-Справка про відсутність податкового залога
-Справка про відсутність заборон на відчуження
-Паспорти та ідентифікаційні коди усіх власників нерухомості, чоловіка чи дружини власника, якщо той перебуває у шлюбі
-Свідотство про шлюб продавця
-Заява чоловіка чи дружини про згоду на відчуження об’єкту нерухомості, що є у спільній власності
-Свідотства про народження дітей, якщо діти є власниками
-Дозвіл органів опіки та піклування на відчуження об’єкту нерухомості в інтересах неповнолітніх дітей або недієздатних громадян.