Культурна дипломатія: українці опинились серед «Великих швейцарських виконавців»
У Швейцарії стартував фестиваль мистецтв «Арт Діалог», що об’єднує музикантів і художників з України, Ізраїлю, Іспанії, Грузії, Японії, Німеччини, Швеції, Росії та інших країн. Мабуть, у ситуації, коли політики переходять на мову гармат, а дипломатичні переговори заходять у глухий кут, сподіватися залишається лише на діячів мистецтва, чиє спілкування не потребує перекладу, а чистота помислів не викликає сумнівів
Фестиваль, що проходить зараз в Швейцарії – чудовий тому приклад. Цього року навіть назва фестивалю стала звучати актуальніше. «Арт Діалог» нині необхідний, враховуючи ситуацію в світі, тому що перетинаються не тільки мистецтва, але й музиканти і художники, жанри та напрямки, країни і світогляди.
Два роки тому наші співвітчизники, які живуть вже багато років в Швейцарії – Дмитро і Світлана Васильєви, – вирішили виправити несправедливість, що панувала в рідним регіоні Більського озера, де, на їх думку, стався «перекіс у бік розвитку програм не класичного напрямку» і створити фестиваль із залученням першокласних виконавців. Ідея прижилася і, немов, виноградна лоза, пустила коріння в благодатний грунт кантону, що славиться своїми виноробськими традиціями. У цьому році географія фестивалю розширилася, він проходить вже на кількох майданчиках.
Першим акордом Фестивалю став вернісаж семи художників, які представили свої роботи на колективній виставці, організованій у співпраці з київською галереєю сучасного мистецтва A-HOUSE: народного художника України Олексія Полякова, заслуженого художника України Євгена Смирнова, Георгія Зайченка та молодої талановитої художниці Анни Васильєвої (Україна), Алекса Частка (Росія), Олександра Єгорова і Андрія Федорченко. Виставка триватиме до 3 листопада.
У концертній програмі фестивалю чимало артистів з України. Так у рамках фесту відбудеться концерт хорової капели з Житомира «Орея», якою з 1986 року беззмінно керує Олександр Вацек. В рамках циклу «Великі швейцарські виконавці» відбудеться концерт, приурочений до 75-річчя одного з найбільш, мабуть, відомих швейцарських музикантів – гобоїста, композитора і диригента Хайнца Холлигера. Переможець багатьох міжнародних конкурсів і володар довгого списку нагород, Холлигер – один з найбільш затребуваних сучасних композиторів. Примітно, що солістами-вокалістами в цьому концерті будуть також наші співвітчизники – солістка Національної Опери України Оксана Крамарева і екс-соліст Нацопери України, а нині соліст Цюріхської опери Валерій Мурга, ім’я якого добре відоме шанувальникам оперного співу. А ось за пульт оркестру встане ювіляр.
«Цей оркестр був створений спеціально для нашого фестивалю, – з зрозумілою гордістю каже Дмитро Васильєв. – Оркестр вийшов інтернаціональним. У його складі музиканти з України, Росії та інших колишніх союзних республік. Багато з них живуть тепер у Швейцарії, Франції, Німеччині, Люксембурзі та Ізраїлі (звідти, до речі, приїдуть чотири концертмейстера Ізраїльського філармонічного оркестру!). Всі з радістю та ентузіазмом прийняли наше запрошення. Дуже сподіваюся, що цей оркестр братиме участь у всіх наступних фестивалях і не тільки».
На фестивалі виступить і єдиний український володар престижної премії Греммі, музикант, що грає на рідкісному інструменті – віброфоні. Уродженець Києва, Андрій Пушкарьов, який працював з багатьма відомими музикантами – Ґідоном Кремером, Йо-Йо Ма, Юрієм Башметом, Мартою Аргерих та ін. вибрав для своїх концертів музичну тему – танго. Також в рамках фестивалю відбудеться концерт молодої іспанської співачки Лайї Фалькон, а от її партнером на сцені буде добре відомий в Україні, лауреат багатьох міжнародних конкурсів піаніст Вадим Гладков.
Організатори не тільки живуть сьогоднішнім днем, але й заглядають у майбутнє, а тому послідовно підтримують таланти початківців. Три з них візьмуть участь в цьогорічнім «Арт Діалозі». Піаністи Давид Хрикули (12 років, Грузія) і Шио Окуи (9 років, Японія) і скрипаль Даніель Лозакович (12 років, Швеція).
Якщо в 2012 році видатна віолончелістка Наталія Гутман перший «Арт-діалог» відкрила, то тепер їй випаде честь зіграти на заключному концерті фестивалю разом зі скрипалем Святославом Морозом (Росія) і альтистом Димитрієм Гофманом (Німеччина), який теж народився і виріс в Києві.
Отже, культурна дипломатія в дії. Особливо знаменно, що її авансценою стала саме Швейцарія – країна з нейтральним статусом. Але, аж ніяк не нейтральними виявилися її піддані, наші колишні співвітчизники – Світлана і Дмитро Васильєви, що всіма своїми силами і талантами репрезентують гідно Україну в Європі не тільки з допомогою своєї основної професії музикантів, але і благородною працею організаторів, добровільно покладаючи на себе функції, які мають виконувати відразу декілька профільних міністерств…
Вичерпна інформація про фестиваль Арт-діалог на офіційному сайті www.artdialog.ch
На фото: “Молоді таланти” из Південної Кореи, Іспанії, Світлана Васильєва (организатор), Аліса Заіка (Україна), Вадим Гладков (Україна).
За матеріалами nashagazeta.ch