Крилаті жахи влади
«Є жахливий кінець, а є жах без кінця. Так ось, те, що відбувається в Києві – це жах без кінця»
Олександр Єфремов,
глава фракції ПР
Яскравий приклад того, як навіть природні негаразди викопують страхи з політичної підсвідомості. Авторство крилатої фрази, яку спробував згадати Олександр Єфремов, узагалі приписують німецькому поетові, філософу й державному діячеві Йоганну Вольфгангу фон Гете. В оригіналі: «Краще жахливий кінець, ніж жах без кінця», до того ж багато критиків вважає, що цей вислів перегукується з іншим: «Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах». Останнє має явний революційний зміст.
І ось коли опозиція лякає владу новою революцією, столиця потрапляє у сніговий колапс, клята погода загрожує паводком… Відчай видатного регіонала можна зрозуміти. Тут і не такі думки до голови полізуть. А от які саме – теж можна дізнатися в Гете. Є в нього такий роман – «Роки навчання Вільгельма Мейстера». Зокрема, там описується існування такого собі таємного дворянського товариства, де намагаються згуртувати людей, які мають привід боятися революційного перевороту. Враховуючи, що фракція Партії регіонів у ВР, яку очолює Олександр Єфремов, нагадує саме таке товариство, роман Гете треба вивчати на її засіданнях. Хоча б оцей шматочок декларації «таємного товариства»: «Ми навзаєм гарантуємо один одному існування на той єдиний випадок, якщо державний переворот остаточно позбавить когось із нас його володінь»…
Бо за великим рахунком те, що відбувається в Києві, справді є жахом без кінця. А «позбавлення володінь» – це жахливий кінець.