Конституційна реформа спростить звільнення суддів-корупціонерів
Проведення конституційної реформи в судовій системі дозволить спростити процедуру звільнення суддів-коррупціонерів, а також тих, хто проявляє звичайний непрофесіоналізм. Про це повідомив Володимира Фесенко, керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента», коментуючи прийняття законопроекту «Про внесення змін у Конституцію України про посилення гарантій незалежності суддів» (рег № 2522а від 04.07.2013).
«Контроль над суддями існує й зараз. Але цей контроль буде здійснюватися не стільки через призначення, як через процедуру звільнення. Зараз вона дещо ускладнена, оскільки вимагає внесення подання на звільнення судді з боку Вищої ради юстиції. Якщо, наприклад, виникне питання про серйозне очищення суддівського корпуса від корупції, то саме такі повноваження президента будуть дуже до речі», – сказав Фесенко.
Експерт також відзначив, що в суддівському корпусі може існувати так звана кругова порука – коли судді прикривають один одного й одержати дозвіл на звільнення конкретного судді стає важко.
Коментуючи заяви представників опозиції про те, що конституційна реформа знизить рівень незалежності суддів, Фесенко відзначив, що їхня незалежність «часто зводиться до можливості незалежно заробляти на своїй посаді. Тому питання політичної незалежності суддів – не найбільша проблема».
З позитивних моментів президентського законопроекту Фесенко відзначив підвищення вікового цензу для призначення суддів з 25 до 30 років, оскільки це підвищить професіоналізм і досвід представників суддівського корпуса: «Судді потрібний досвід і мудрість. У цьому випадку підвищення вікового цензу я оцінюю позитивно».