Кому вигідне банкрутство «Київхліба»?
Жінки-пекарі з хлібокомбінату № 12 голодують під Кабміном. Вони звинувачують нардепа-регіонала у спробі довести до банкрутства ПАТ «Київхліб»
Працівниці хлібокомбінату вдягнені в білі халати – робочий одяг, на столиках викладена продукція, в руках у голодуючих плакати з переліком ліквідованих підприємств. А над ними нериторичне питання: «Коли Київ залишиться без хліба?»
Жінки налаштовані рішуче. Акція в них безстрокова – у звʼязку з умисним доведенням хлібокомбінату до банкрутства та звільненням 426 працівників. Вони кажуть, що нікуди не підуть з-під стін уряду, поки влада не вирішить проблему їхнього підприємства. Голодуючі тримають у руках відкритого листа до народного депутата Володимира Мисика з вимогою вести чесну конкурентну боротьбу.
СМАЧНИЙ І НЕСВІЖИЙ
Працівниці кажуть, що проблема торкається не лише одного комбінату № 12 – штучно створена криза охопила більшість підприємств ПАТ «Київхліб». Керівництво акціонерного товариства вже закрило 8 комбінатів. Нібито воно робить це для того, щоб догодити конкурентам із ТМ «Кулиничі».
У листі до власника торгової марки депутата Мисика голодуючі вимагають припинити чинити тиск на власників роздрібних точок торгівлі хлібобулочною продукцією та навіть на керівництво великих мереж, а також не використовувати владу для отримання переваг на ринку.
Також у листі міститься прохання до Мисика відмовитися від змови з власником «Київхліба» бізнесменом Василем Хмельницьким, що переслідує банкрутство підприємств ПАТ із метою отримати земельні ділянки під хлібокомбінатами.
Голодуючі мають у розпорядженні фотографії вже розчищеної для будівництва ділянки, де не так давно був розташований хлібокомбінат № 4. Вони кажуть, що така сама доля чекає на всі підприємства «Київхліба». Столиця споживає приблизно 630–650 т хліба на добу, і майже всю цю потребу забезпечує ПАТ.
Втрату годувальника Києва Мисик, як натякають протестуючі, компенсує за рахунок продукції своїх підприємств. Проте основні потужності депутата розташовані на Харківщині. Як саркастично йдеться в листі, поки хліб із його комбінатів дійде до Києва, він, може, буде смачний, але вже не такий свіжий.
Поза тим небезпека втрати для киян якісної та недорогої продукції посилюється об’єктивними факторами. Основний серед них – зміни у структурі споживання продуктів населення. Справді, замість колишніх 136 кг на рік на людину пересічний українець зараз зʼїдає трохи більше 100 кг на рік. Проте більшість киян ще довго користуватиметься продукцією, яку випускає «Київхліб» і яка дотується з бюджету. Жоден із хлібних холдингів поки що не має потрібних потужностей для заповнення цієї ніші.
ХЛІБ В ОБМІН НА ЗЕМЛЮ
ПіК зацікавився цією історією, бо схема банкрутства «Київхліба» у випадку її реалізації серйозно утискає інтереси мешканців столиці. З іншого боку, виробництво соціальної хлібної продукції для бізнесу низькорентабельне. Напевне, хтось уже підрахував, що краще забрати земельні ділянки у підприємств «Київхліба» та заробити на будівельних проектах, ніж продовжувати випікати хліб. Тож схема банкрутства, вочевидь, вигідна для Мисика, який отримає новий ринок збуту, а також для власників «Київхліба».
Перелік «бенефіціарів» схеми в даному випадку не дуже довгий. Василь Хмельницький, як відомо, в 2011 році продав контрольний пакет акцій «Київхліба» компаніям екс-зятя колишнього мера столиці Леоніда Черновецького В’ячеславу Супруненку. Зараз компанія «Хліб Києва» бізнесмена володіє близько 17 % акцій ПАТ.
Що стосується Супруненка, його оголосили в міжнародний розшук за розбій. До останнього часу він ще скуповував через довірених осіб нерухомість у Києві. Проте у травні поточного року його арештували в Італії.
Василь Хмельницький і В’ячеслав Супруненко завжди цікавилися столичною нерухомістю. Проте є ще одна особа, якій ця тема небайдужа та яка задіяна в хлібному бізнесі. Це молодший брат чинного міністра освіти Дмитра Табачника Михайло. В 2012 році разом із партнером Володимиром Слабовським він продав спільний хлібний холдинг «ТіС», який свого часу мав близько 7 % ринку виробництва хлібобулочної продукції в Україні. Покупцем став екс-депутат від Партії регіонів Олександр Лещинський. Проте, за деякими даними, у Табачника збереглися інтереси на столичному хлібному ринку.
У будь-якому випадку Михайло Володимирович має значний досвід у будівельному бізнесі. Власне, група компаній «ТІКО» переважно цим і займається. Не так давно структура Табачника, ТОВ «Грааль», отримала дозвіл на знесення нежилого приміщення за адресою Хрещатик, 5-А, через що компанія не могла приступити до будівництва багатоповерхового готелю на Європейській площі. Тепер, швидше за все, побудує.
Дивлячись на фотознімок, на якому зображена розчищена ділянка колишнього хлібокомбінату № 4, не покидає думка, що там зручно було б звести, наприклад, торговельний або розважальний центр. До речі, Михайло Табачник має солідний досвід у будівництві й управлінні мережею супермаркетів. Так, у 1998 році він із партнерами запустив кілька супермаркетів «ТІКО». Тож, можливо, земля, звільнена від хлібокомбінатів, недовго стоятиме порожньою. І скоро ми побачимо на ній нові величні будівлі вітчизняного рітейлінгу.
Зараз намагаються відібрати у людей землю, яку планують продать з молотка, під бурхливі лозунги реcтруктерізації агрокомплекса, та зменшити кількість підприємств , які виготовляє хліб. І це все означає, що нам готують кріпацько-рабське майбутнє, в якому ми з вами не можемо нічого зробити. ТОму , мабуть, потрібно підтримувати червоних, бо це остання надія не допустити розкрадання країни та поневолення людей.