Польща постійно фіксує порушення міжнародного права Росією
Роллю Польщі є послідовна і постійна індикація порушеннь міжнародного права Росією, а також дії напрямку аби Захід якнайсильніше реагував щодо наростаючої російсько – української кризи в Криму – підкреслив президент Броніслав Коморовський. Водночас він визнав, що Польща залишається безпечною країною
– Визначив, що роллю Польщі є послідовна і постійна індикація порушеннь міжнародного права Росією, якщо йдеться про Крим – сказав Коморовський після понеділкового засідання Ради Національної Безпеки щодо ситуації в Україні. Президент вважає, що це був спільний погляд усіх учасників засідання РНБ.
Як сказав польський президент, також завданням Польщі є те, аби «діяти так, щоб західний світ, частиною якого ми є, якнайсильніше реагував і оголошував свою реакцію на випадок дальшої екскалації того роду дій на території України».
«Це розв’язання спірних питань військовим шляхом»
За оцінкою Коморовського «повзуче захоплення Росією контролю над Кримом» досягається головним чином через демонстрацію сили.
– Це розв’язання спірних питань військовим шляхом. Яке повинно розбудити величезні сумніви, а також повинно розбудити тривогу щодо майбутнього, – сказав він.
Президент заявив, що Польща буде використовувати усі реальні можливості, аби твердо презентувати відсутність згоди на факти здійснення контролю у Криму Росією. Як додав, також будемо представляти тверду позицію у справі посилення міжнародних сигналів, які охороняють територіальну цілісність української держави.
– Одним з аспектів власне такої поведінки є сформулювання очікувань перед початком консультацій в рамках Північно – Атлантичного Альянсу на підставі 4 – ої статті Вашингтонського договору, бо виникла ситуація кризи військового характеру, яка зайшла на територію нашого сусіда України – сказав Комаровський.
Стаття 4 – а Вашингтонського договору говорить про те, що сторони НАТО будуть спільно консультуватися, «коли на думку будь – якої з них, у якоїсь із сторін виникнуть загрози територіальній цілісності, політичній незалежності або безпеці».
Президент поінформував, що попросив керівника МЗС Радослава Сікорського пояснити, чому не була укладена, узгоджена президентом і прем’єром позиція, що на «підставі статті 4 – ої ми повинні вимагати проведення консультацій».
– Це пояснення полягає в тому, що Північно – Атлантична Рада в форматі послів ( яка відбулася у неділю) була скликана раніше. Польща прагне до того, щоб відбулися консультації на рівні міністрів закордонних справ – підкреслив він.
Польща запропонує консультації в рамках НАТО
Коморовський поінформував, що Польща найближчим часом запропонує початок постійних консультацій в рамках НАТО, що стосуються конфлікту в Україні. Підкреслив, що для безпеки регіону важливо, аби Польща зробила кроки «котрі можуть зробити з Альянсу знаряддя. Яке слугуватиме добрій стабілізації на території України» (…).
Згідно з Коморовським потрібна консолідована позиція Євросоюзу і в питанні санкцій щодо Росії як політичних, так і економічних.
– Польща твердо стоятиме на грунті і позиції запропонованих Сполученими Штатами Америки, тобто максимально продемонструвати реальність санкцій. Аби такі загрози принесли добрі результати, вони мають бути підкріплені рішучістю позиції і готовності. Це мають бути реальні загрози – заявив Коморовський (…).
Обама заявив про повну гарантію безпеки Польщі
Коморовський поінформував про те, що під час недільної телефонної розмови з ним, президент США Барак Обама «зробив дуже однозначну заяву про повну гарантію безпеки Польщі, знаючи про те, що Польща є не лише сусідом України, але й Росїї» (…).
« З Путіном останній раз розмовляв по телефону два роки тому»
Переконаний, що «також дуже важливо зробити висновки з ситуації, яка виникла, в діапазоні формування майбутнього визначення в питаннях, що пов’язані з модернізацією польської армії, завершенням реформи системи командування, істотних, з точки зору польської безпеки».
Коморовського запитали, чи контактував з приводу України з президентом Росії Володимиром Путіним. На що відповів, що останній раз розмовляв з Путіним лише телефоном два роки тому.
– Якщо йдеться про пана президента Путіна, то останній раз з ним контактував телефонічно десь два роки тому. Такого роду контакти варто будувати лише тоді, якщо помітно якусь сферу спільного мислення, або видно, що такого роду контакт може принести позитивний ефект. На разі, як мені видається, тут поки що можливості вкрай обмежені» – констатував Коморовський.
Публікацію Fakty.interia.pl (зі скороченнями) переклав Володимир Сокальський
Польша ведёт себя плохо. Поляки прошлый год лазили везде в Крыму в футболках, где Украина часть Польши. А при Ющенко – вообще вели себя хозяевами.