Коментарі залишаються. Нардепи відклали війну в інтернеті
Намір за будь-які «недотепні» вислови в мережі Інтернет притягувати авторів до відповідальності та блокувати сайти, де є такі коментарі, налякав і самих нардепів , так пише mediabusiness.com.ua.
Ініціатором наведення порядку став «регіонал» Володимир Олійник, який підготовив проект «Про внесення змін в Закон України « Про захист суспільної моралі»(відносно захисту інформаційного простору)» (№2208а)
У пояснювальній записці проекту йдеться про те, що діяльність щодо поширення інформації в інтернет мережі , яка загрожує фізичному інтелектуальному, моральному і психологічному стану населення, на сьогодні законодавчо не урегульована.
Згідно з документом в українському сегменті Інтернету, забороняється поширення інформації, яка пропагує війну, вчинення терористичних актів( інших кримінальних дій), національну та релігійну ворожнечу, посягання на права та свободи людини, насилля, жорстокість. Під забороною інформація, що закликає до захоплення державної влади,повалення або насильницьку зміну конституційного ладу, порушення територіальної цілісності влади.
Виявленням та ліквідацією подібної інформації має займатися СБУ або органи внутрішніх справ. Відповідно до проекту вони звертатимуться до суду, який має винести рішення про видалення такого електронного ресурсу або його частини. Блокувати сайти мають компанії, на чиїх серверах вони розміщенні, та провайдери телекомунікаційних послуг, які на запит правоохоронців зобов’язані протягом доби надати відомості про користувачів мережі, які розмістили заборонену інформацію. Таким чином, у першу чергу проблеми матимуть особи-провокатори.
Проект розкритикували,як інтернет користувачі так і експерти та політики,за його надто широке трактування. Адже обмежити доступ до сайту, що містить заклики до етнічних конфліктів-це одна справа, а ось закрити інформаційний портал, де читачі залишили свої коментарі-зовсім інша.
Цей документ загрожує існуванню всіх сайтів новин, де дозволено коментування. Не дивно, що в Інтернеті з’явилися відгуки, в значній мірі, саме такі, з якими Олійник планував боротьбу.
Опозиціонери теж розкритикували таку ідею. Так, на думку голови Комітету ВРУ з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка, мета проекту-боротьба зі ЗМІ. Представник ВО «Батьківщина» відмітив, що у разі ухвалення цього закону залишаться лише кілька сайтів – сайт Президента, сайт Партії регіонів і декілька інших сайтів братніх структур.
Олійник, зрозумівши недосконалість свого законопроекту, вирішив відкликати його. Парламентар пояснив, що в документі немає чітких критеріїв, які визначають пропаганду насильства або заклики до міжнаціональної ворожнечі. Крім того, в документі не зазначено хто проводитиме експертизу таких висловлювань. Як наслідок, може бути будь-яка інформація, а це не було метою проекту.
Народний депутат подякував за реакцію на його ідею, та при цьому він заявив, що не збирається відмовлятися від неї. Нардеп відмітив, що необхідно спільно шукати цивілізований механізм наведення ладу в Інтернеті, при цьому не допускаючи зловживань. Та ні в якому разі такий механізм не має порушувати конституційні права і свободи громадян.
Цілком можливо, що незабаром з’явиться нова версія цього проекту. Не відомо, який він матиме вигляд та наскільки жорсткими виявляться запропоновані обмеження, але, безперечно, такий закон викличе резонанс і притягне підвищену увагу громадськості. Особливо після таких неоднозначних законопроектів.
За матеріалами itexpert.org.ua