Колишній столичний голова Іван Салій балотуватиметься у мери Києва
Керівник Київської міської держадміністрації початку 90-х давно не приховує того факту, що він прагне повернутися до активної діяльності у житті столиці. Ще восени минулого року отримала офіційний статус Київська муніципальна асамблея – громадська організація, де Іван Салій виконує функції голови ради
2 березня КМА провела черговий етап перших Загальних зборів територіальної громади Києва, на які було запрошено 1500 представників громадських організацій, трудових колективів і квартальних комітетів. Наразі ГО, очолювана Салієм, пропонує киянам взяти владу у свої руки, створюючи районні територіальні громади. КМА в свою чергу разом із новоствореним люстраційним бюро та антикорупційним комітетом обіцяє проконтролювати повернення киянам незаконно відібраної власності й узагалі провести широкий аудит діяльності КМДА та Київради. Іван Салій на даний момент підтвердив свій намір балотуватися в мери столиці й пояснив, якими він бачить наступні кроки місцевої влади.
Іване Миколайовичу, як Ви прокоментуєте те, що поки ми не бачимо при владі нових облич? Ви, до речі, – теж не з нової обойми…
– Наша Київська муніципальна асамблея, а за нею вже й Збори територіальної громади, проголошують, що Києву потрібна команда з трьох поколінь. Наприклад, у 1992 році я зібрав нову команду, яка добре себе проявила. І сьогодні це видатні люди. Їх набрали в народі, з низів: Володимир Бондаренко, Юрій Єхануров, Олександр Бондар та багато інших. Ми – старші – це шанс молоді, тому маємо передати їм досвід у нормальних умовах – не в критиці, не в боротьбі, не на барикадах.
Не знаю, як Ви, але я за еволюцію, а не за революцію.
– Не виходить так. У нас була така структура влади, яка еволюційно відійти не могла. Нинішня революція була виправданою. Головне правило успішної держави полягає в тому, щоб відділити бізнес від політики, політику – від бізнесу. Я вважаю, ми тільки розпочали будувати сильну державу. Але потрібно чесно визнати: Україна має суднобудування, літакобудування, космос та інші досягнення, але по інноваціях у світі ми представляємо лише 0,1%. Водночас Німеччина – 16%, Японія – 30%. Хочу зауважити, що в радянські часи у Києві було 150 тисяч студентів, а зараз – 490 тисяч. І сьогодні ми повинні перетворити кількість знань у якість.
Абревіатура «КМА» поки що не дуже відома. Що таке асамблея, чому вона виникла, і хто Ви в цій структурі?
– Ми вважаємо, що за період правління Януковича Партія регіонів знищила будь-яке уявлення про самоврядування. Фактично Київська міська адміністрація припинила бути виконавчим органом Київської ради. Київська рада взагалі втратила легітимність. Неправильним було і рішення ліквідації райрад, бо наприклад, і в Парижі, і в Берліні вони є. Київська муніципальна асамблея нагадує, що є держава, а є – муніципалітет. А муніципалітет і є територіальною громадою, роль якої ми зараз відроджуємо.
Так виникла ідея Зборів територіальної громади?
– Це була не наша ідея. Ми провели кілька круглих столів, зокрема з участю представників Майдану. На одному з таких зібрань з’явилася думка провести Збори територіальної громади – по 200 делегатів від кожного району. Передусім ми утвердилися – в Києві є територіальна громада. Виникло питання про опрацювання статуту міста Києва, але це потім… Головне – зараз ми обговорюємо питання власності, бо бюджет Києва просто в катастрофічному стані, але є ресурсна база, люди, їхні робочі місця, територіальна громада має комунальну власність і земельні ресурси. Ми також повинні вирішити, як правильно вчинити з такими провідними об’єктами життєзабезпечення міста, як «Київенерго», «Київводоканал», «Київгаз» тощо. Нині падіння будівництва у Києві – 20%. Це – жах, більше, ніж по Україні! Падіння промисловості в Києві теж більше, ніж по Україні (11,4%) – у порівнянні 2013 і 2012 років.
Київська влада ніколи ці питання не обговорювала. Вона розповідала тільки про успіхи: то каштани посадили, то ялинку на крові поставили, то заборонили щось… Ми запрошуємо до дискусії директорів підприємств, бізнесменів, науковців. При цьому не захоплюємо владу, а спонукаємо своїм контролем, ідеями та енергією до ефективної діяльності.
Крім того, більше не можемо терпіти відсутність виборів! Будемо наполягати на тому, що вибори мера слід проводити у два тури. Потрібне відродження райрад. Адміністрація і Київрада повинні працювати в законодавчому полі. Наша справа – контролювати від імені громадськості, пропонувати їм більш успішні рішення, ніж вони самі можуть запропонувати. Ми повинні бачити, як витрачається бюджет, а головне – змусити побороти корупцію, після цього бізнес-клімат буде зовсім інший.
Іване Миколайовичу, є просто жахливі цифри щодо теперішньої ситуації в Києві. Як з цього виходити, що робити?
– У мене є своє бачення, але спочатку потрібно вирішити питання влади і повноважень. Найголовніше – подолати корупцію і сприяти розбудові Києва. Влада повинна стати партнером. У нас є закон про державно-приватне партнерство, який ніколи не працював. Я заявляю, що з 1917 року до сьогодні влада ніколи в Україні не сприяла бізнесу – вона на ньому паразитувала. А зараз це було доведено до абсурду корупційними підходами.
Я правильно зрозумів, що ви братимете участь у виборах мера Києва?
– Київська муніципальна асамблея має намір запропонувати підготовлені київські професійні кадри, які працювали б депутатами Київради – не політизований, а інженерно-технічний персонал. Це люди, котрі не один раз уже виводили з кризи колектив або навіть місто. Тож у Київраду повинно прийти професійне ядро, а для цього потрібно, напевно, щоб я балотувався. Це не мої амбіції – нічого нового там для мене немає. Мені не потрібно десять чи сто днів – мені потрібна довіра киян, і вже на другий день почнемо працювати. Проте це це вже як доля складеться.
Що Ви можете сказати про застосування ІТ-технологій в управлінні Києвом?
– Це – майбутнє. Україна має серйозних фахівців, гарних програмістів, які готуються і в КПІ, і в багатьох інших ВНЗ. Але ідея електронного уряду, про який ми вже довго говоримо – допоміжна, бо поки що людину не можна замінити ані роботом, ані технологіями.
Ми розпочали (і я для цього доклав багато зусиль) будувати Центр управління дорожнім рухом, щоб здолати затори на дорогах за допомогою ІТ-технологій. Суть полягає в тому, що на перехрестях у нас дуже мало світлофорів – треба вдвічі збільшити їхню кількість, а при цьому їх потрібно вивести на одну щитову. Зараз горить світлофор чи ні – ніхто не знає. Цього раніше й не розуміли. Я казав деяким мерам: «Ви думаєте, що електроніка – це взяти електрон, прибити цвяхом до стіни і повісити поряд ваш портрет». В Європі, якщо ви стоїте в заторі, влада це бачить. Якщо автобус або трамвай відстає – влада це бачить і або напряму спілкується з водієм і робить йому «зелену вулицю», або змінює такт роботи світлофорів. Якщо сніг чи стихія – проблема вирішується натиском на одну кнопку. Адаптивні світлофори, адаптивні відеокамери… Цей проект ми розробляли з представниками всієї Європи.
Якщо я оберу Салія мером, я хочу мати можливість контролювати, як він працює. Щодня, за 50, за 100 днів… Як я зможу це робити?
– Під час моєї практики керування Києвом щотижня влада звітувала. Зараз практикувалося інше: щотижня з’являвся на екрані Попов і весь час розповідав щось про те, чого не знав, все було постановочним… Я знаю, коли люди здатні звітувати – коли вони працюють чесно. Зараз повинен бути зовсім інший інформаційний простір. Більше того, вся громада має долучитися до тих справ, які нам потрібно зробити. Жодна влада – ні центральна, ні київська – без киян не може впоратися з реставрацією «хрущовок», утепленнями та іншими проблемами, не кажучи вже про благоустрій, культуру тощо.
Тож раніше все було відомо, а при цьому зекові…
– Нічого подібного, відомо було не все. І при зекові, як Ви кажете, і за київської влади, і за Попова страху в людей було більше, ніж у період Брежнєва і Горбачова. А у бізнесменів – взагалі… Адже всюди суцільна корупція, місто корумповане, всі носять «наверх». Коли я працював, рекетом займалися бандити, а тепер рекетом почала займатися держава, силові структури (міліція, прокуратура, нечесні суди). Ось у чому змінилася система. Ми мусимо повернути на правильний шлях.
Ресурсне забезпечення проекту КМА та мера? Гроші, люди, технології тощо…
– Все є, крім грошей. Думаю, буду просити киян зробити вибори майже без грошей.
А потім же все одно знадобляться…
– Потім – буде робота і будемо заробляти зарплату.
Розмову вів Юрій Корнєв
Не смешите мои тапочки !