Книжковий арсенал-2014: найпочеснішим гостем став Майдан
Включно до 13 квітня Мистецький арсенал приймає один із найбільших видавничо-мистецьких форумів в Україні. Книжковий арсенал не є звичайною презентаційною площадкою, тому слово «мистецький» тут цілком доречне
Саме під час арсеналу-2014 представлено незвично багато виставок, графіки та ілюстрацій. До речі, щодо власне авторських українських новинок – як для такого заходу майже порожньо. Це ще художники якось устигли відписатись після зими – Київ потопає-таки в майданівських виставках, а у письменників із цим, очевидно, не все просто. Проте й обійти увагою події останніх місяців вони не змогли.
Майже 100 українських видавництв, понад 200 пунктів програми – арсенал, як завжди має успіх. Почесний гість цього року – Франція, тому є відповідні лекції на теми кіно, літератури, показ фільмів і музичні вечори. Французи пишаються тим, що вони видають більше перекладеної літератури, ніж будь-яка інша країна світу. І навіть встигають за це дякувати зарубіжним авторам.
Так, під час Книжкового арсеналу посол Франції в Україні Ален Ремі вручив найвагомішу нагороду цієї країни – Орден почесного легіону – найбільш відомому у світі (на думку тих же французів) українському авторові Андрію Куркову. Французи взагалі були непомірно люб’язні й не боялися перехвалити українців. У зв’язку із чим згадали вже відому нині фразу філософа Бернара-Анрі Леві, про те, що центр Європи нині знаходиться в Україні, трохи нарікаючи лише на дуальність нашого мистецтва. Найбільше проявляється вона саме в Андрієві Куркові, котрий, будучи українцем, пише російською. Переважно мистецько-гомогенній Франції, яка легко всотує в себе іноземців, але завжди успішно інтегрує їх, перетворюючи на вітчизняний продукт, важко зрозуміти таку неоднорідність всередині українського суспільства.
Низька презентаційна активність цього разу компенсувалась діалогами із більш-менш відомими письменниками, автограф-сесіями і, як уже згадувалось, арт-програмою. Хоча, мабуть, найбільше уваги все-таки заслужила графіка – саме вона є тим благодатним матеріалом, що потім становить ілюстраційну частину книжки. Виділяється наприклад, виставка плакатів Асоціації дизайнерів-графіків «4-й Блок» – тут переважно представлено роботи іноземців на екологічну тематику. Хоча наші теж намагаються не пасти задніх…
З-поміж новачків цього року зумів виділитися Гарік Корогодський. Ще Стів Джобс колись казав: як корабель назвеш… Ну, звісно, нічого такого він не казав, але те, що цей геній умів робити ставку на презентацію – то це загальновідомий факт. Ось і жовтий стенд-чемодан Гаріка, до якого гостинно запрошують дівчата, які ніби щойно вийшли із якоїсь одеської комуналки, є найпривітнішим на всьому арсеналі.
Але найголовніший гість – це не письменник і не художник. Це, звісно, Майдан. І йдеться не про презентацію книжки «Майдан-2013» чи навіть якість близькоспоріднені події. Більшість творчих зустрічей стосувалася такої тематики: як жити після Майдану? чому ненасильницький спротив ефективний? міфологія у політиці і т.д. і т.п. Не було такого письменника, який би не зачепив болючу тему. Навіть Курков обіцяв присвятити новий роман столичним подіям. Але всі ці романи й оповіді, мабуть, почитаємо лише через рік, на арсеналі-2015. Поки все, що лишилось нам сьогодні, – говорити і ще раз говорити. Сергій Жадан жалівся, що у суспільстві вага інтелектуальної думки мало чого варта, на відміну від тієї ж Польщі. Письменник-історик Сергій Плохій не зміг оминути увагою політичну міфотворчість. Недарма остання його книжка стосується саме козацького міфу. Під модераторством Миколи Вересня навіть виникла невелика суперечка істориків, чи варта Україна сучасного міфу? От Росія скористалася історичним міфом і розжилася півостровом. Чим ми гірші? В принципі і не в такі хащі можна було б залізти… Це панове історики ще не увесь пласт підняли.
Одним словом Книжковий арсенал цього року – більше про «поговорити», ніж «побачити». Проте це непоганий шанс розжитися вже перевіреною роками класикою, взяти автограф у Забужко чи Бажана, за бажання – у Сумської чи Вересня. Все-таки в моді – вітчизняний виробник.