Інспектори шукали в Університеті імені Шевченка «віртуальних» студентів
У відповідь на перевірку Державною інспекцією навчальних закладів України студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка оголосили безстрокову акцію голодування
Щоправда, сама перевірка, не встигнув розпочатись, оголошена закінченою. Принаймні про це заявив голова Інспекції Михайло Гончаренко, незважаючи на те, що офіційно комісія мала б працювати до 24 січня. Чому ж таке раптове рішення? Не перестаючи обурюватися нерозумності спудеїв, Гончаренко заявив, що перевірку організували винятково на їхнє ж прохання «через здійснення на них тиску за участь в акціях протесту» (за рішенням спільної комісії трьох міністерств: освіти і науки, внутрішніх справ та юстиції). Якого тиску і від кого очікували віртуальні студенти під час складання іспитів, Михайло Федорович так і не пояснив…
Можливо, когось цікавить, чому студенти, які бояться утисків, віртуальні? Аж про це нам розказав сам Дмитро Володимирович! Ще 10 січня міністр освіти заявив журналістам: не надійшло жодної скарги від студентів, які беруть активну участь в акціях протесту, щодо тиску на них. І тут вам – заява Гончаренка. Куди не глянь – усе в наших чиновників не сходиться і склеюється. Скарг ніби й немає, аж ні – раптом є. Просто їх, мабуть, виходячи із ситуації, можна або діставати на світ божий, або ховати під суконце для наступного підходящого моменту…
Чим же момент виявився підходящим? Зрозуміло, що Михайло Гончаренко є ставлеником Табачника (остання посада в МОН – директор Департаменту наукової діяльності та ліцензування вищих навчальних закладів) і на своїй новій роботі продовжує виконувати вказівки згори. Що ж такого мала знайти комісія у роботі кращого ВНЗ країни? Ясно, що тиск, який нібито могли здійснити викладачі на студентів-мітингувальників, – це повна маячня. Швидше за все, тиск був із боку комісії, яка неждано-негадано нагрянула на іспит. І хоча Гончаренко запевняє, що представники інспекції були винятково «спостерігачами», студенти розповідають: спостереженням не обмежилися. Були й коментарі щодо оцінок, і поради викладачам, і відстеження шпаргалок…
– Нас ніхто не попередив, – розказує про «радості» перевірки студент Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка Дмитро Левін. – Навіть заступник директора Інституту Тарас Климук сказав, що ніякої комісії бути не повинно. Але о дев’ятій ранку зайшли осіб п’ять перевіряючих. Іспит був письмовим, а члени комісії весь час ходили по аудиторії, навіть заглядали в білети. Уявіть хвилювання студентів, дівчат взагалі трясло… Раптом в однієї одногрупниці задзвонив телефон. Звісно, треба було його вимкнути, але всі ми люди, вона дістала телефон, вимкнула звук і продовжила роботу. Проте, коли ми прийшли за результатами, їй повідомили, що роботу списано з електронного пристрою, тому її результати анулюються. Дівчина – відмінниця з першого курсу, всі викладачі знають, що потреби списувати в неї не було. Я був певен, що наші роботи перевірятимуть наші ж викладачі, однак потім ми дізналися, що цим займалися також люди з комісії. Ми ж здавали профільний предмет, вони що прислали у складі комісії спеціаліста з економіки? А роботу дівчини, у якої нібито все було списано з телефону, вони ще й відксерили та забрали з собою. Не думаю, що вони мали на це право…
Як бачимо, всі студенти, чиї іспити відвідали «спостерігачі», ніякого захисту від «тиску», безумовно, не отримали, зате нерви під час складання іспиту в молодих людей просто «зашкалювали». Зрозуміло, що оцінювання цієї сесії буде нижчим за звичайні результати спудеїв КНУ. Але ж Михайло Гончаренко у своїй же заяві про безглузде «чергове голодування» пояснив: за результатами роботи комісії будуть «надані рекомендації щодо покращення організації процесу як підготовки, так і самого проведення екзаменаційних сесій, основною метою яких є уникнення та запобігання суб’єктивному чиннику оцінювання знань студентів безпосередньо на іспиті саме з боку викладачів».
Отже, хтось незадоволений організацією роботи в університеті? Роботою його викладачів чи результатами навчання студентів? То після таких ось перевірок якраз і можуть виникнути запитання до якості їхньої підготовки, а відповідно – до кваліфікації самого керівництва головного універу країни.
Цікавим є і той факт, що жоден із чотирьох студентів-іноземців, які навчаються з Дмитром Левіним, іспиту з комісією не пройшов. Хоча раніше таких проблем із навчанням не мали (студент із Кореї навіть непогано орієнтувався в економічних термінах українською мовою). Дмитро Табачник, до речі, надзвичайно зацікавлений у навчанні іноземців і дуже переймається їхньою долею. Аж тут жоден не зміг витягнути навіть на «трієчку». Це ж як погано викладають в університеті, що улюбленці Табачника не тягнуть навчання?
Очевидно, комусь дуже потрібно дискредитувати навчальний процес у головному вузі країни. Інакше про подібну пародію на перевірку і не скажеш. Тільки подумати, що держінспекція прийшла перевірити не навчальні плани, не графік занять і навіть не присутність студентів на лекціях (що було б логічно, незважаючи на будь-які Майдани), а якийсь «суб’єктивний чинник оцінювання», по ходу роздаючи викладачам поради щодо цього самого оцінювання…
Поки єдиною можливою відповіддю на такі «закиди» від МОН може бути спроба дотягтися з «низів» до керівництва Київського національного. Саме з таких перевірок починається розгляд того, чи справляється зі своєю роботою ректор? Отже, невдовзі можна очікувати на зміну керівництва в КНУ? Чи це все-таки був своєрідний натяк студентам: не хочете завалити сесію – сидіть тихенько? Для першого разу – всі ці спроби провалено. Але хто його знає, який іще козир у Табачника під сукном?