Газова війна України з Росією може повторитися
Ймовірність повторення газової війни 2009 року між Україною і Росією зараз дуже висока.
Таку думку Укрінформу висловив директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.
«Зараз лунає надто багато фактів і заяв, і ймовірність нової газової війни висока, дуже висока», – вважає Марунич.
«Ситуація неоднозначна. Навіть якщо ми погасимо борг за газ у 2,2 млрд дол., а на це нам дав гроші МВФ, є ще борг за квітень», – зазначив експерт.
Він нагадав, що 7 травня «Нафтогаз» не розрахувався з «Газпромом» за квітневі поставки газу, і після цього очікувано запровадили передоплату за поставки газу в червні. «На жаль, у цьому контексті всі аргументи на боці «Газпрому». У контракті є положення про запровадження передоплати», – додав експерт.
На думку Марунича, у російського «Газпрому» є всі можливості перекрити вентиль. «Той обсяг газу, який Україна споживає влітку, незначний
У середньому, в другому кварталі споживання становить 2 млрд кубометрів для промисловості, і мільярд кубів на закачування у сховища», – пояснив Марунич.
При цьому, зазначив експерт, «для “Газпрому” це невеликі обсяги, а для нас це може викликати зупинку підприємств». Експерт також нагадав, що “Газпром” для зниження транзитних ризиків може задіяти як сховища на російській території, так і в Європі.
«Європа боїться зриву транзиту (газу по Україні). Ніхто не хоче повторення газової війни», – пояснив він. За словами експерта, Європа може розглянути питання про виділення 2 млрд дол. США на закачування газу до ПСГ для забезпечення транзиту до зимового періоду. Однак це може бути зроблено тільки після досягнення компромісу між Росією і Україною щодо погашення боргу за спожитий газ.
«Європа зараз займає таку позицію: домовтеся, а ми, залежно від результату, дамо гроші (на закачування газу до ПСГ). Важливою умовою є досягнення компромісу між Києвом і Москвою», – додав Марунич.
Водночас, експерт не виключив ймовірності зниження «Газпромом» ціни на газ для України. «Потрібно вести переговори. Всі контрагенти, окрім, напевно, Польщі, які звернулися до арбітражу, домовилися з Газпромом у досудовому порядку. Всі отримали по 10-15% знижки від попередньої ціни», – нагадав експерт.
На його думку, щоб уникнути газової війни, Україні необхідно врегулювати питання влітку, домовитися про транзит і отримати від Європи 2 млрд дол. на закачування газу до ПСГ.
За матеріалами ukrinform.ua