Флешмоб з «Одою до радості» заполонить українські аеропорти
Сьогодні у семи найбільших українських аеропортах відбудеться акція «Спільне повітря», яка об’єднає симфонічні оркестри Львова, Києва, Харкова, Донецька, Одеси та Дніпропетровська.
Симфонічні оркестри в аеропортах своїх міст одночасно виконають офіційний гімн Євросоюзу «Оду до радості» о 13:00. Акція, організована на честь підписання Україною Угоди про асоціацію з Євросоюзом, покликана підтримати єдність і цілісність української території і вшанувати пам’ять загиблих в Києві.
В міжнародному аеропорту «Бориспіль» ініціативу організаторів підтримав Ансамбль класичної музики ім..Б.Лятошинського Національного будинку органної та камерної музики України. За словами менеджера колективу Ольги Кононенко, виконання знакового твору Бетховена є символічним, навіть якщо не брати до уваги «Оду до радості» як гімн Євросоюзу. «Сенс «Оди до радості» полягає у заклику до єдності, при чому єдності не тільки між людьми, але й єднання з Богом», – відзначила пані Ольга і додала, що німецький вперше використав людський голос в симфонічному полотні. На її думку, «це надзвичайно актуально в наш час, коли кожний людський голос повинен вписуватися у партитуру сучасного державотворення».
Акцію «Спільне повітря» організували звичайні люди, яким знадобилося всього 10 днів для втілення ідеї. Ініціаторами акції виступили львів’янка Іоланта Пришляк, харків’янка Олена Рофе-Бекетова і киянка Христина Храновська. За словами організаторів музичного заходу, твір «Ода до радості» єднає всіх людей, закликає до загального примирення і встановлення верховенства права, а також стійкості у важкі часи.
«У лютому я страшенно надихнулася акцією „Інструменти свободи“, яку робили мої друзі у Харкові і ще в 11-ти містах України (а вона, в свою чергу, була логічним продовженням „Піаніно для Беркута“, акції, яку влаштував Маркіян Мацех ще в грудні, на Банковій), — розповідає Олена Рофе-Бекетова. — Я переконана, музика — це те, що надихає нас увесь цей час, нагадує, що ми цивілізована нація і не дає втратити орієнтири. А оскільки мені дуже болить чиєсь намагання штучно розірвати регіони країни, я подумала про свого роду „телеміст“ у виконанні симфонічних оркестрів Львова та Харкова».
Ідею підхопила та розвинула Іоланта Пришляк, з якою Олена познайомилась на Фейсбуці: «Оскільки наш оркестр уже грав у Львівському аеропорті, то я і цього разу звернулася до них по допомогу, а вони, в свою чергу, запросили приєднатися всі інші аеропорти», — розказує Іоланта.
Флешмоб вирішили влаштувати в аеропортах, по-перше, тому, що аеропорти є символом відкритості світу, об’єднання, своєрідним «містком» між людьми, країнами, регіонами. По-друге, аеропорти зрозумілим чином асоціюються з небом, «а з небом так само асоціюється пристановище для душ тих, хто загинув за свої ідеї і свій обов’язок. Так ми повертаємося до ідеї вшанування полеглих», — говорять ініціатори акції.