Фінансисти знайшли новий спосіб збереження заощаджень
Альтернативним активом, який в останні роки забезпечує привабливий інвестиційний дохід, фінансисти називають предмети розкошів. Виявляється, їх цінність полягає не лише в естетичній насолоді, яку вони дарують власнику
Незважаючи на ризики і низьку ліквідність, предмети мистецтва, раритетні автомобілі, ювелірні прикраси, колекційні вина та інші альтернативні активи привертають сьогодні не тільки колекціонерів і багатих приватних інвесторів, а й хедж-фонди, оскільки добре зарекомендували себе в період кризи.
Щоб оцінювати, наскільки ефективними були вкладення в дуже дорогі речі, в британському банку Coutts нещодавно вигадали індекс Objects of Desire (предмети бажань). Він показує прибутковість 15 видів активів, включаючи елітну нерухомість у містах і на курортах, і альтернативних інвестицій – предметів мистецтва, об’єктів колекціонування та коштовностей.
Це активи, якими хочуть володіти багаті й ультрабагаті клієнти, не дивлячись на прибутковість. Таких активів мало, попит на них високий, а число багатіїв, що мають кошти й інтерес до таких покупок, зростає. «Думка про покупку за $50 млн старого незручного автомобіля з непрацюючими склопідйомниками і шумним двигуном здається нелогічною. Але щастя, яке такий автомобіль може принести власникові, величезне», – зазначає начальник відділу стратегічних рішень Coutts Мохаммед Камаль Сайєд.
За оцінкою Coutts, інвестиції в глобальний ринок розкоші з 2008 року склали $362 млрд. Найдорожчий предмет мистецтва – «Три начерки до портрета Люсьєна Фрейда» Френсіса Бекона – був проданий на аукціоні Christie’s за $142 млн. Найдорожчий дорогоцінний камінь – діамант Pink Star вагою майже 60 каратів – пішов з молотка на аукціоні Sotheby’s за $83 млн.
Фінансові результати для власників таких активів мають другорядне значення. Втім, прибутковість від інвестицій в них теж чимала. Індекс Coutts показав, що з 2005 року альтернативні активи в цілому принесли інвесторам 77% доходу. Індекс, розрахований в доларах, за цей період додав 82%, тоді як глобальний індекс акцій MSCI – лише 53%.
Серед альтернативних інвестицій індексу Coutts найкращу прибутковість продемонстрували ретро-автомобілі (257%), годинники (176%), китайські твори мистецтва (163%) і коштовності (146%).
«Якби ви придбали Ferrari Daytona 1970 за 50 тис. фунтів в 2003 р., то зараз могли б продати його вже за 250 тис. фунтів. Aston Martin DB5 1960 випуску, куплений 10 років тому за 60 тис. фунтів, сьогодні приніс би власнику 350 тис. фунтів, – зазначає телеведучий і фахівець з ретро-автомобілів Квентін Вілсон. – Питання в тому, чи досяг ринок свого піку. Мені було цікаво, чи не лусне міхур з моменту початку зростання цін в 2009 році, але зростання продовжилось: у першому півріччі 2013 воно склало 27%».
Попит на ринку предметів мистецтва вже давно не обмежується інтересами колекціонерів США та Європи, зазначає лондонський арт-консультант Констанц Куберн, цей ринок усе більше цікавить інвесторів з країн, що розвиваються, в першу чергу з Китаю та Росії. За її словами, клієнтська база постійно зростає, тоді як предметів мистецтва музейного рівня стає все менше, через що в найближчі роки ціни виростуть ще сильніше.
Зокрема, заможні клієнти російського МФО «Альфа-капіталу» особливо цікавляться ринком елітних вин і предметами образотворчого мистецтва. Їхній ключовий мотив – збереження капіталу, зокрема на чорний день, зазначає його керівник Яків Гальперін. А ось житлова нерухомість, за його словами, як об’єкт для інвестицій сьогодні не дуже популярна: нерухомість за кордоном вони купують в першу чергу для того, щоб там жити.
За матеріалами ua-ekonomist.com