Євросоюз, Янукович і Тимошенко: «війна нервів», що триватиме до останнього
Київ відкинув шантаж Кремля й остаточно ставить на асоціацію з Європейським Союзом. Однак для Брюсселя існує ще одна проблема – доля Юлії Тимошенко.
Український уряд ухвалив проект угоди, ядром якої стало майбутнє створення країнами ЄС і нашого східного сусіда зони вільної торгівлі.
«Це фундаментальне, навіть більше – історичне рішення, що свідчить про європейські устремління українців», – сказав Rzeczpospolita представник єврокомісара Пітер Стано.
Дипломат високого рангу з Ради Європи пішов далі. «Тішимося тим, що Україна не дала себе залякати Росії так, як це відбулося з Вірменією», – зізнався він газеті.
На рішення Києва Москва зреагувала люто. Російське МЗС назвало українців «паразитами». Кремль також застеріг, що запровадить на російсько-українському кордоні митний контроль перед «повінню європейських товарів», що наступить після набуття чинності Угоди про асоціацію. Вже зараз багато української продукції стало предметом надретельного, що триває навіть 1,5 місяця, контролю з боку російських митних служб.
Та щораз більше факторів вказують на те, що Кремль забиває собі автогол. Попри небажання в багатьох країнах ЄС до сильнішого занурення в українські проблеми, Брюссель був змушений виступити на захист Києва.
Помилка Кремля
«Спосіб, яким діє Росія, – недопустимий. Це абсолютно не відповідає правилам міжнародних відносин», – обурюється єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле.
«Якщо не підпишемо угоди з Україною, то кинемо її в обійми Росії проти волі 80 % українців, які вірять у європейське призначення своєї країни. Російська політика помилкова, вона не принесе очікуваних Кремлем ефектів, а лише зміцнить заангажованість ЄС стосовно України», – заявив у середу на конференції, організованій у Парижі, Альфред Гусенбауер, колишній федеральний канцлер Австрії. Це одна з тих країн, яка досі була винятково скептично налаштована щодо зміцнення співпраці з Україною.
На думку експертів, Україна може втратити 2–3 мільярди євро із загальних 22 мільярдів євро річного експорту до Росії. Однак колишній шеф Європейської комісії Романо Проді вважає, що завдяки участі в асоціації український імпорт до Євросоюзу поступово подвоїться з 40 до 80 мільярдів євро.
На рішення українського уряду посол ЄС у Києві Ян Томбінський відреагував з ентузіазмом.
«Тепер не бачу загроз із боку Євросоюзу щодо підписання угоди», – сказав він.
Пітер Стано, щоправда, обережніший. Остаточне рішення в цій справі за Радою ЄС, яке вона має прийняти 21 листопада. Все залежатиме від того, наскільки Україна до цього часу виконає три умови: гарантуватиме, що в майбутньому не буде застосовувати вибіркове правосуддя стосовно політиків, приведе виборче законодавство до європейських стандартів, а також створить сприятливіші умови для ведення бізнесу.
«Найбільше значення, очевидно, матиме перший пункт вимог, тобто справа Юлії Тимошенко», – визнав Пітер Стано.
50 % шансу на успіх
Багато місяців переговори з владою Києва щодо долі Юлії Тимошенко здійснювали Александр Квасневський і колишній шеф Європарламенту Пет Кокс. Свій рапорт вони повинні надати Європейському парламенту на межі вересня-жовтня. Від його висновків значним чином залежатиме й рішення європейських столиць.
Чи означає це, що якщо лідерка Помаранчевої революції не вийде на свободу найближчими днями, то й не дійде до підписання Угоди про асоціацію у Вільнюсі в листопаді? Необов’язково.
«Рада ЄС очікує, що Україна «розв’яже проблему вибіркового правосуддя, відшкодує заподіяний збиток і надасть гарантії того, що така практика ніколи не повториться в майбутньому». Це формулювання може бути предметом різної інтерпретації. Ми не хочемо розбиратися в тому, винна Тимошенко чи ні», – пояснив Стано.
Дипломат ЄС високого рангу (попросив дотримання анонімності), який заангажований у перемовинах з українцями, озвучив очікування ЄС – згоду на лікування Тимошенко за кордоном. На його думку, шанси на те, що дійде до порозуміння у цій справі перед самітом у Вільнюсі, не більші ніж 50 %.
«Ситуація важка, з великими шансами на успіх, але й рівноцінними на поразку. Янукович і Тимошенко щиро ненавидять одне одного, тут у гру втручається багато минулого. Янукович хотів би підписати Угоду про асоціацію без звільнення Тимошенко, чим показав би, що досяг успіху та не піддався тиску з-за кордону. Але Євросоюз прямо підкреслив свої очікування, від яких не може відмовитися. Це «війна нервів», що триватиме до останнього моменту», – резюмував наш співрозмовник.
Публікацію «Rzeczpospolita» переклав Володимир Олійник
Останньої частини тексту не існує в оригіналі.
Щодо інших дописів, кацапське рило видно одразу.
Вбий кацапа, спаси Росію!
А ты Витёк возми рискни и выпусти Юльку и потягаися с ней на выборах и тогда узнаеш мнение народа кто из выс опустил Украину на десятилетия назад. А юридические права искать менее сложно чем был произведён конституционный переворот вашим величеством. Потомки будут долго помнить тикое ” ВЫДАЮЩЕЕСЯ” правление нашего “благодеятеля”.
Тимошенко много раз призывала подписать ассоциацию и не связывать это с ее освобождением. Она жертвует своей свободой и не требует от страны принести себя в жертву ради нее. Потому что,не подписать ассоциацию – это стать жертвою России. Никогда не забываемый и не прощаемый АЗОВ тому напоминание.
По поводу Тимошенко все это провокации, если она такой истинный патриот, как говорит Европа, и Европа, повторяю Европа а не Украина, из-за нее не подпишет Ассоциацию, то Европа провоцирует Тимошенко принять яду.
Геббельша с косой загнала страну на10лет в кабалу ценой на газ,оплатила киллера,готовит МОРКОВНУЮ революцию с верещанием ОРАНЖГУТАНГОВ-БАНДЕРЛОГОВ”ХАЙЛЬ,йУЛЯ!”,ноет,скулит,жалобы строчит и грязь на страну льёт,как и ВОНючки!!на другое не способна,кого они защищают?Меркель бы за такое что было бы?
Клычко = 0, идол для ЛОХов.