Експорт залізорудної сировини посилить торгівельний баланс України
Єристовський гірничо-збагачувальний комбінат стане найбільшим центром ремонту гірничої техніки іноземного виробництва на теренах СНД, що дозволить значно збільшити постачання української залізорудної сировини за кордон.
Британська Ferrexpo plc контролює в Україні ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» і ТОВ «Єристовський гірничо-збагачувальний комбінат». Експортні продажі Ferrexpo за 2012 рік склали $1,33 млрд. Зокрема, поставки в Китай знизилися на 7% (до $530 млн), в Австрію — на 25% (до $340 млн), у Чехію — на 6% (до $113 млн). Натомість поставки в Словаччину виросли на 17% (до $142 млн). Окрім того, за підсумками 2012 року Ferrexpo поставила російським клієнтам залізорудної сировини на $8,875 млн.
У січні-листопаді 2013 року Ferrexpo збільшила виробництво товарних окатишів у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року на 13% (до 9,904 млн т). За цей період випуск залізорудного концентрату на комбінаті зріс у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року на 12,6% (до 12,051 млн т). У листопаді ПГЗК виробив 945 тис. т окатишів й 1,153 млн т концентрату. До 2014 року Ferrexpo планує збільшити виробничі потужності на 30% (до 12 млн т залізорудної продукції на рік), а до 2016 року — ще на 60% (до 20 млн т на рік). Якщо ці плани розвитку вдасться реалізуваи, це дозволить розширити присутність української продукції на риках Європи, Китаю й інших країн. А виходить, збільшаться інвестиції, оплата податків у місцеві й центральний бюджети, відкриються нові робочі місця, виростуть зарплати працівникам підприємств Ferrexpo.
Ferrеxpo належить 97,31% акцій ВАТ «Полтавський ГЗК» — найбільшого в Україні виробника залізорудних окатишів. ПГЗК працює на експорт. Основними споживачами його продукції є сталеливарні підприємства Австрії, Сербії, Словаччини, Чехії, Німеччини, Китаю, Індії, Японії, інших країн. У листопаді 2010 року Ferrexpo підписала черговий довгостроковий 10-річний контракт на поставку 3 млн т залізорудні сировини щорічно на підприємства австрійської компанії Voestalpine у Європі.
На території Єристовського гірничо-збагачувального комбінату компанії Ferrexpo AG (швейцарської залізорудної компанії з активами в Україні, що є найбільшим виробником й експортером окатишів у СНД) у Комсомольську створена найбільша в СНД виробничо-технічна база з ремонту й обслуговуванню великих вузлів та агрегатів техніки бренда Caterpillar. Загальна площа бази становить 9 тис. кв. м, інвестиції в проект перевищили $6 млн, термін його реалізації — 1 рік.
База відкрита через розширення діяльності компанії Ferrexpo AG і має забезпечити безперебійний, стабільно високий рівень видобутку гірської руди за рахунок швидкого обслуговування й ремонту спеціалізованої техніки. Для цього на об’єкті запущений в експлуатацію унікальний випробувальний стенд, на якому двигуни гірської і кар’єрної техніки проходять повний цикл складних стадій тестування й повністю оновлюються. На об’єкті функціонує центральний склад запчастин і компонентів гірських машин для підприємств Полтавських і Криворізького гірничопромислових районів. База оснащена устаткуванням провідних світових виробників: Demag, Hoermann, Viessmann й Meibes (Німеччина), Schneider Electric (Франція), Power Test (США) і відповідає стандартам заводу-виробника Caterpillar у сфері безпеки, дотримання якості та протидії забрудненню довкілля.
Нарощування експорту залізорудної сировини позитивно вплине на торговельний баланс України. Оскільки уряд обрав курс на імпортозаміщення, наші виробники-експортери повинні підсилити можливості із продажу продукції за кордон, щоб іноземні поставки товарів не створювали негативне торговельне сальдо України. Приплив додаткових обсягів валюти дозволить домогтися гривневої стабільності.