Експерт розповів, як економіка відреагує на політичну ситуацію
За останні роки Національний банк України відпрацював достатньо механізмів для протистояння можливим коливанням курсу, тому нинішня політична ситуація не відіб’ється на курсі гривні. Про це заявив Валерій Литвицький, керівник групи радників голови НБУ, відповідаючи на запитання про те, як нинішня ситуація впливає на курс гривні.
«Вона формує виклики, але в нас є відповіді. Мені вже доводилося бувати в таких ситуаціях, кожні 2-3 роки загострення міжнародної економічної ситуації на зовнішніх ринках, або політична ситуація, або мікс того й іншого, створюються виклики для фінансів, для банківської системи. Але ми навчилися давати відповіді, і я оцінюю ті відповіді, які ми зараз даємо, як абсолютно адекватні й достатні», – сказав Литвицький.
Він відзначив, що в значній мірі стабілізації вийшло досягти завдяки довірі населення до політики Нацбанку.
«Загострення міжнародної ситуації не менше, ніж було в 2008 році, є політичний тиск, а чому немає такого спаду? Населення довіряє Центробанку, тому що в людей була можливість перевірити його на міцність, на гармонію між словом і справою», – пояснив керівник групи радників.
Литвицький сказав, що курсова стабільність у значній мірі допомагає підтримувати стабільну ситуацію в економіці в цілому. І головним запобіжним механізмом від дестабілізації курсу гривні зараз є стабільність протягом останнього років.
«У нас є запобіжник, тому курс тримається стабільно останні 3-4 роки. Візьміть минулий рік, ті хто нам дорікав, що курс прив’язаний, що не коливається, вони не праві. Коливання є, але вони перебувають у тих межах, до яких звикло населення й бізнес. Минулого тижня був один день – 8,22, зараз 8,13, почали з 8,08, потім 8,10, 8,11. Тобто курс дихає, він коливається. Але амплітуда цих коливань не переходить межі. Тому, це сильний запобіжник – багаторічний стабільний курс. Я приєднаюся до того, що говорить перший віце-прем’єр (Сергій Арбузов – Ред), і наш глава Нацбанку (Ігор Соркін – Ред), що стабільність є, і ми готові, у нас є інструменти, не обов’язково це обмежувальні міри, ми більше покладаємося на економічні заходи», – пояснив Литвицький.
Він відзначив, що деякі зацікавлені в дестабілізації політики й спекулянти валютного ринку неодноразово намагалися перевірити міцність позиції НБУ, але ситуація на валютному ринку залишилася стабільною. Глава групи радників відзначив, що зараз відтік наявної валюти з банківської системи у два-три рази менший порівняно з минулим роком, що свідчить про довіру населення до національної валюти.
Литвицький попередив, що не варто звертати увагу на заяви політиків і експертів-панікерів про обвал гривні – вони навмисне нагнітають таку ситуацію, щоб посилити негативні настрої в суспільстві й заробити на валютному ажіотажі.