Експерт про ефективність санкцій: Режим не здійснить самогубства, аби зробити нам приємне
Масштабна ескалація насильства в Україні змушують Європейський Союз таки ввести санкції щодо відповідальних за застосування сили проти протестувальників в Україні. Однак чи варто очікувати швидкого позитивного ефекту від такого кроку?
Аналітик варшавського бюро експертної організації Європейська рада з міжнародних відносин Константин Геберт розповів Deutsche Welle про те, що робить застосування санкцій ефективним. Він упевнений: санкції ЄС означатимуть початок політики, розрахованої на роки
Суперечливий ефект
Аналітики сперечаються з приводу того, наскільки санкції є ефективними. Стосовно їхньої ефективності не виникає сумнівів тільки тоді, коли вони є надзвичайно потужними та довготривалими. Із певністю можна сказати, що санкції, накладені на Іран, є одними з найефективніших. Однак це єдиний випадок настільки сконцентрованих, далекосяжних та довготривалих санкцій.
В усіх інших випадках є сумніви щодо того, чи досягли санкції своїх цілей. Тобто чи вони не діють на користь режиму, проти якого повинні бути спрямовані, чи є достатньо тяжкими, аби змусити його до поступок. І зрештою, чи шкода, котрої вони завдають режиму, є виразно більшою, аніж шкода, котрої вони завдають громадянам країни.
Стрілянина у темряві
Ніхто не знає докладно, чи є санкції ефективними. Загалом вони нагадують стрілянину у темряві. Тобто якщо стріляти у темряві у бік супротивника достатньо довго і достатньо часто, то врешті-решт можна у щось вцілити. Але чи вцілиш у те, у що хотів, яких завдано ушкоджень, і чи вплине це на супротивника, ми просто не знаємо.
Чіткі цілі
Успіх санкцій принципово залежить від трьох чинників. Перш за все від того, наскільки чітко окреслені їхні цілі. Якщо ціллю санкцій є те, аби режим припинив антидемократичні практики та порушення закону, а режим саме й базується на тому, що застосовує антидемократичні практики та порушує закон, то заздалегідь можна сказати, що санкції не досягнуть своєї мети, тому що режим не здійснить самовбивства, аби зробити нам приємне.
Ретельна адресація
Натомість якщо ціллю санкції є конкретна зміна поведінки, яку можна виміряти, наприклад, припинення арештів людей за участь у мирних маніфестаціях, це досяжно. Якщо санкції будуть достатньо відчутними, режим з’ясує, що йому вигідніше, відмовитися від арештів чи нести збитки, яких йому завдають санкції. За наявності достатньо відчутних санкцій, такі цілі є досяжними. Однак для того, аби санкції були відчутними, вони мають бути дуже ретельно адресованими.
Ефективна форма
Найбільш успішними є такі санкції, котрі загрожують особисто представникам режиму, їхнім інтересам, а також їхній свободі пересування. Дуже ефективною формою санкцій є заборона на видачу віз для в’їзду до ЄС. Іншим ефективним прикладом санкцій є інтенсивний контроль інвестицій, котрі на території ЄС могли мати представники режиму: податкові інспекції, дослідження відмивання брудних грошей.
Подібні санкції досить сильно ускладнюють життя і заробляння грошей, що для представників режиму часто є дуже важливим.
Альтернатива
Санкції завжди є неефективними, якщо у режиму є альтернативи. Те, що Путін вирішив таки дати Україні кредит, котрий був призупинений, спричиняє те, що можливі фінансові санкції з боку ЄС будуть незрівняно слабшими, ніж були би ще тиждень тому – через те, що режим Януковича має альтернативи.
Санкції – це поразка
В принципі, застосування санкцій насправді означає визнання того, що ми зазнали поразки, що ми втратили можливість переконати режим Януковича в тому, аби він таки вибрав європейський шлях розвитку, і хочемо його за це покарати. Це означає драматичне обмеження того, що ЄС міг би робити в Україні, адже режим очевидно не залишиться в боргу. Передусім це означатиме втрату шансу на скасування віз для українських громадян. Адже це вимагає співпраці з Києвом, а Київ у цій ситуації, очевидно, на таку співпрацю не піде.
Емоції та політика
Активісти в Україні мають дуже великі очікування щодо санкцій з боку ЄС. А відсутність їхнього застосування призводить до акцій протесту перед посольствами країн-членів ЄС та до великого розчарування в політиці Євросоюзу. Але питання не в тому, що європейці не хочуть чути того, що їм кажуть українці. А в тому, що Європа розуміє ці емоції зараз, однак рішення про санкції – це рішення про довготривалу політику, негативні наслідки котрої потрібно врахувати, – підсумовує експерт.