Економіст Сергій Гурієв: “Усі росіяни скоро відчують економічні наслідки ірраціональності Кремля”
Збитки російської економіки від анексії Криму будуть величезні, і поки неясно, чи зможе вона взагалі витримати тягар планів Володимира Путіна щодо України
А запровадження країнами Заходу санкцій у сфері торгівлі та інвестицій найбільше вплинуло б на Росію. Про це пише російський економіст Сергій Гурієв у коментарі “Нерозумно приєднуючи Крим” в еміратській газеті Gulf News.
По-перше, “російська економіка матиме збиток від прямих витрат на військові операції у Криму, підтримку лояльного режиму та неефективної кримської економіки, яка значною мірою субсидіювалася українським урядом”. До того ж, “враховуючи невизначеність майбутнього статусу Криму, ці витрати загалом, швидше за все, складуть кілька мільярдів доларів на рік”. Це становитиме менше 0,5% від ВВП Росії.
Водночас, вважає економіст, якщо це економіка Росії ще може собі дозволити, то наслідки від санкцій у сфері торгівлі та інвестицій для неї можуть бути величезними. “Приток до РФ прямих іноземних інвестицій (ПІІ), які досягли 80 млрд доларів у 2013 році, – це не лише гроші, а й сучасні технології та управлінські навички. Тому значне зниження ПІІ у довготерміновій перспективі сильно вдарить по економічному зростанню РФ, пише Гурієв. А “відмова російським банкам у доступі до американської (і потенційно до європейської) банківської системи – найсуворіша санкція, застосована щодо Ірану – матиме знищуючий ефект”, – йдеться у публікації.
Натомість у короткотерміновій перспективі з точки зору впливу на російську економіку набагато більше значення має торгівля, пише економіст. “Річний обсяг експорту Росії (в основному нафта, газ та інші товари) становить майже 600 млрд дол., а річний обсяг імпорту – майже 500 млрд дол. Тому будь-які нетривіальні торгові санкції (в тому числі санкції щодо російських фінансових інститутів) будуть набагато болючішими, ніж прямі витрати від субсидування Криму”, – пише автор. Він погоджується, що санкції також зачеплять і західних партнерів, але меншою мірою, адже “залежність Росії від торгівлі з Заходом, звичайно, набагато більша, ніж навпаки”.
Однак найважливішим джерелом потенційного збитку для російської економіки Гурієв вважає “непередбачуваність політичного керівництва країни, яка завжди турбувала російські та зарубіжні компанії”. “Відсутність впевненості у російському політичному курсі є основною причиною відпливу капіталу, низьких внутрішніх цін на активи, зниження інвестицій та економічного спаду, який кримська криза майже напевно прискорить”, – переконаний економіст. Автор вважає, що політика Кремля щодо Криму “посилає чіткий сигнал інвесторам: дії політичних керівників Росії неможливо передбачити”, а це “ще більше підриватиме довіру російських та іноземних інвесторів і збільшить відплив капіталу”.
Гурієв зазначає, що “усі росіяни скоро відчують економічні наслідки ірраціональності Кремля”. Зокрема, зростання ВВП вже сповільнилося і може навіть виявитися негативним. Фондовий ринок уже різко впав і може падати далі. Зростаючий відплив капіталу негативно вплине на обмінний курс рубля. А слабка національна валюта призведе до зростання цін на імпортні товари народного споживання. “Чи все це повернене російського президента з його світу до реального світу – інша справа”, – резюмує автор.
За матеріалами ukrinform.ua
Как всегда будут страдать простой люд, а им будут вдалбливать в голову ,что виноваты фашисты и нужно русскоязычных защищать а то им языки поотрезают,готовтесь к очердной порции лапши….