Економіка України компенсувала негатив зовнішніх ризиків
Розвиток взаємовигідного співробітництва з Європейським Союзом і Росією допомагає українському Уряду скоротити вплив на вітчизняну економіку негативних тенденцій, які характерні для зовнішніх ринків.
Як повідомив Максим Дуда, заступник директора Департаменту макроекономічного прогнозування Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ), завдяки високим темпам зростання споживчого попиту наша країна частково компенсувала негативний вплив зовнішніх факторів і продемонструвала найкращі результати економічного розвитку порівняно з країнами ЄС. Якщо в II кварталі 2013 року на території Євросоюзу було зафіксовано збільшення споживчого попиту на 0,2%, то в Україні цей показник сягнув 5,5%.
У МЕРТ звернули увагу, що економічні реформи, які здійснює український Уряд, дозволили Україні отримати більш високі результати, незважаючи на те, що в першій половині 2013 року в низці європейських країн тривала тенденція скорочення інвестиційної активності та споживчого попиту. Так, за даними МЕРТ, у II кварталі 2013 року валовий внутрішній продукт Іспанії та Нідерландів знизився на 1,7%, Італії — на 2,6%, Португалії — на 2,5%, Греції — на 3,8%.
При цьому керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький очікує поліпшення динаміки ВВП України за підсумками 2013 року порівняно з 2012 роком, коли ВВП виріс на 0,2%.
Такого результату планується досягти, зокрема, завдяки реалізації проектів, включених до Державної програми активізації розвитку економіки на 2013–2014 роки. Більшість із них пов’язана з високим рівнем інновацій. В Уряді мають намір за допомогою цієї програми стимулювати розвиток найбільш перспективних і сучасних галузей економіки, щоб потім її структурно перебудувати: замість сировинних галузей її основою стануть інноваційні технології.
Крім того, стратегія українського Уряду полягає в тому, щоб узгодити торгові режими, що діють в зоні вільної торгівлі (ЗВТ) з ЄС та Митним союзом — з ними Україна прагне розвивати взаємовигідне співробітництво. Це здійсненне завдання, оскільки обидві ЗВТ будуються на принципах Світової організації торгівлі, до якої Україна приєдналася у травні 2008 року, а Росія — у серпні 2012 року.
Щоб компенсувати негативний взаємозв’язок із російськими тенденціями, Кабінет Міністрів активізував процеси економічної і політичної інтеграції з Євросоюзом, економіка якого вже почала відновлюватися після кризи. При цьому активізація виробництва в країнах ЄС стимулюватиме попит на українські товари та послуги, які за якістю не поступаються європейським, але більш вигідні за ціною.