«Для США зростає значення конфлікту в Україні», – повідомляє кореспондент Rzeczpospolita у Нью-Йорку Томаш Дептула
У Києві побували два американські сенатори: республіканець Джон Маккейн і демократ Крістофер Мерфі. Говорили про можливість впровадження санкцій щодо керівників української влади, якщо ті й надалі будуть застосовувати силу проти мирних демонстрантів
«Україна буде корисна Європі, а Європа – Україні. Вільний світ із Вами. Америка також із Вами. Я з Вами», – ці слова сенатора Маккейна, виголошені перед мітингуючими на Майдані, цитували недільні випуски провідних медіа Сполучених Штатів Америки.
Американські політики впродовж вихідних мали низку зустрічей із представниками опозиції та влади.
До цього часу конфлікт в Україні Адміністрація Барака Обами розглядала насамперед як суто європейську проблему. Хоча вже протягом минулих кільканадцяти днів багато політиків із Вашингтона – як демократів, так і республіканців – засудили застосування сили стосовно демонстрантів в Україні, реакція Адміністрації Барака Обами була досить легкою.
«Немає сумнівів, що ще й надалі Афганістан, Сирія, Іран чи Північна Корея залишаються для американців важливішими темами, ніж ситуація в Україні, і саме вони займають передові позиції в дебатах на тему пріоритетів закордонної політики США», – сказав Rzeczpospolita Чарльз Капхен, професор Школи міжнародних відносин Джорджтаунського університету, директор Європейського відділу в Раді з міжнародних відносин.
На його думку, відповідно до ступеня загострення конфлікту Сполучені Штати будуть щоразу більше цікавитися проблемою, що створює чергове поле конфронтації з Росією. З точки зору Вашингтона, події в Києві продовжують розглядатися як похідна відносин із Кремлем. «В міру ескалації конфлікту його ставка буде зростати», – вважає експерт.
Подорож американських сенаторів до України, що відбулася з відома Держдепартаменту США, інтерпретується як спроба посилення тиску на владу в Києві.
Однак від початку Вашингтон розпочав із відносно низького рівня. До цього часу найвищими представниками Адміністрації, які з’являлися в Києві, щоб переговорити як із Віктором Януковичем, так і з опозицією, була помічниця держсекретаря США Вікторія Нуланд. Її шеф – Джон Керрі лише обмежився висловленням «відрази» з приводу способів розв’язання конфліктів із позиції силового захоплення Майдану замість «поваги людської гідності та демократичних прав» маніфестантів. У свою чергу міністр оборони США Чак Хейгел отримав запевнення від українського міністра оборони Павла Лебедєва, що уряд не застосовуватиме війська для розгону демонстрації.
Минулого тижня на Капітолійських пагорбах група сенаторів підготувала проект резолюції, що закликає Адміністрацію США розглянути можливість впровадження санкцій стосовно керівництва України. Йдеться про заборону видачі віз і замороження активів для осіб, які відповідальні за зловживання силою.
Документ закликає до «мирного і демократичного» розв’язання кризи, що дозволило б Україні залишитися активним членом європейської спільноти. Згідно з Маккейном, резолюція закликає до «дотримання прав людини у справі висловлювання своїх поглядів без загрози насильства» і буде проголосована одностайно.
Також питання впровадження санкцій вивчає і Держдепартамент США. «Розглядаємо всі варіанти», – розповіли журналістам чиновники нижчої ланки у Вашингтоні.
Як вважає Капхен, можливі санкції – якщо до них взагалі дійде – мають бути безпосередньо пов’язані з питання порушення прав людини. Інше рішення ставило б Вашингтон у двозначну ситуацію: США повинні поважати рішення незалежної влади України, яка намагається вибирати між короткотерміновими вигодами, що принесли б зближення з Росією, чи довготерміновими – у випадку інтеграції з ЄС.
На його думку, санкції в розумінні тиску на зміну позиції Києва у справі євроінтеграції стали б такою ж формою шантажу, яку стосовно Януковича застосував Кремль.
Капхен підкреслює, що американську політику стосовно України не можна розглядати відокремлено від американсько-російських відносин. «Обама був винятково терплячим щодо Путіна», – сказав експерт. Аж до моменту вибуху афери Сноудена в Білому домі домінувала філософія «поблажок» у відносинах із Кремлем. Це для влади Росії могло означати додатковий натяк, що Україні можна висувати жорсткі умови.
Переклад з Rzeczpospolita
Володимир Олійник
Страна, в которой на центральной площади выступает Американский сенатор и постоянно терпит внешние вмешательства, в которой все только занимаются грабежом, или думают что завтра настанет “манна небесная” должна исчезнуть с карты. Какой позор мы оставим нашим детям, мы забыли про историю, про своих героев, ценности одни покупают вторые продают.
ну никак ляхи не успокоются, что поезд ушел и они не будут сидеть на шее украинцев и называть их быдло. для америкосов теперь ляхи быдло. да здравствует украина