Депутати законодавчо відрегулювали… небо
Троє народних депутатів пропонують суттєво посилити відповідальність за неконтрольовану діяльність суб’єктів господарювання, спрямовану на… штучні зміни стану атмосфери й атмосферних явищ!
На перший погляд, биття по пальцях за «розгін хмар» може видатися смішним. Але якщо розібратися, то мимоволі засумуєш.
«А мы не сеем и не пашем,
А мы валяем дурака:
Мы с колокольни шваброй машем
И разгоняем облака!..»
Попри затяжний відпускний сезон, законотворча діяльність окремих парламентарів триває. Зокрема, 31 липня народні депутати Михайло Опанащенко (Партія регіонів), Ольга Михайленко (КПУ) та Федір Негой (УДАР) зареєстрували законопроект № 3041 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативних явищ внаслідок діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери та атмосферних явищ».
Я хмари розведу руками…
Карати за «розгін хмар»?! Нібито абсурдна ідея… Втім, не все так просто, як видається на перший погляд. Насправді законопроект спрямований проти неконтрольованого поширення в Україні діяльності суб’єктів господарювання зі штучної зміни атмосферних явищ у господарських цілях: використання градобійних установок, літаків і спеціальних хімреагентів. Що у підсумку спричиняє зливи, посухи, урагани на значних територіях країни.
Поки що за втручання у стан атмосфери передбачено штрафи у розмірі 5–7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85–119 грн). Парламентарі ж пропонують суттєво посилити покарання: або стягувати штрафи у розмірі 300–800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100–13600 грн), або позбавляти винних волі на строк до 3-х років. Якщо ж така діяльність спричинила загибель людей чи інші тяжкі наслідки, пропонується ще суворіше покарання – обмеження чи позбавлення волі на 2–5 років. Оскільки заводієм депутатської ініціативи є регіонал, очевидно, шанси на успіх вона має.
Такий законопроект навряд чи б з’явився, якби діяльність наших підприємств, що згубно впливає на стан атмосфери й атмосферних явищ, не набула по-справжньому загрозливих масштабів. Керуючись знаменитим принципом Ломоносова – «якщо в одному місці щось відніметься, то в іншому додасться», – можна припустити, що західні регіони України заливає тими дощами, які «стрільці по хмарах» розігнали на Півдні або в Криму задля пожвавлення туристичного потоку. Згадайте, як хоча б у цьому році заливало Івано-Франківщину, Вінниччину, Хмельниччину, Волинь… Отже, впорядкувати питання справді варто.
Хмари для піару
З іншого боку, люди все одно знайдуть прийнятний спосіб спаскудити природне середовище. Наприклад, комусь явно забракло торішнього скандалу з наміром побудувати у зоні відчуження довкола Чорнобильської АЕС сховище відпрацьованого ядерного палива. Під час тодішніх акцій протесту непогано пропіарився УДАР (прикметно, що і зараз одним із ініціаторів «антихмарного» законопроекту став ударівець). Але ж проблему, по суті, досі не знято. Згідно з міжнародним законодавством радіоактивні відходи має ховати країна, що їх виробляє. Але ж на території України практично немає ні віддалених островів, ні потужних гірських масивів, де можна було б поховати потенційно небезпечні контейнери на «смішний» термін… у кількадесят тисяч років! Уже уражена радіацією Чорнобильська зона потенційно підходить для цього – тож далі буде?! Кудись же треба дівати відпрацьоване ядерне паливо з чотирьох вітчизняних АЕС, не кажучи вже про безліч відходів закритої ЧАЕС…
Але й цього замало: в Іванківському районі намічено побудувати теплоелектростанцію, і місцеві мешканці побоюються, що власник опалюватиме її деревиною з місцевих лісів, уражених радіацією. А куди ж діватимуться радіоактивні зола, попіл і дим?! Певна річ – у довкілля. Поки що забудовник відбивається від розбурханої громадськості результатами численних експертиз і розповідає про потужні очисні споруди, а прокуратура Київської області перевіряє законність його (забудовника) дій. Чим усе це скінчиться, хтозна. Та пристрасті вже потроху розжарюються.
«Чароохоронний» законопроект на підході?
До речі, є й зовсім уже екзотичні варіанти впливу на довкілля. Наприклад, згідно з актуальним Класифікатором видів економічної діяльності до класу 96.09 «Надання інших індивідуальних послуг, н.в.і.у.» входить, зокрема… астрологічна та спіритична діяльність! На практиці це означає, що під маркою астрологів ліцензії на зайняття підприємницькою діяльністю можуть отримувати, приміром, нумерологи (хоча вони працюють із числами, а не з планетами та зірками), а під маркою спіритуалістів – усі, хто викликає духів. Хоч відьми, хоч чаклуни, хоч шамани, хоч вудуїсти. З народних вірувань відомо, що всі вони непогано викликають дощі чи посуху. Тож якщо практичне застосування градобійних установок, літаків і спеціальних хімреагентів ще можна якось виявити, проконтролювати і довести за допомогою спостережень і експертиз, то як це зробити з відьмацько-чаклунсько-шаманськими чарами?!
Ох, мабуть, доведеться писати ще й «чароохоронний» законопроект…