Чи ковтати вітчизняні пігулки?
Уряд включив Державну службу України з лікарських засобів та Міністерство охорони здоров’я до переліку центральних органів виконавчої влади, відповідальних за виконання зобов’язань України у міжнародних організаціях. Ці зміни затверджено постановою Кабінету Міністрів № 894 від 4 грудня 2013 року.
Зазначена постанова Кабміну сприятиме належному виконанню міжнародних зобов’язань України у сфері стандартів виробництва і контролю якості лікарських препаратів. А також забезпечить повноцінну участь державних регуляторних органів у розробці європейських стандартів якості лікарських засобів.
Варто нагадати, що 20 листопада 2012 року набув чинності Закон України «Про приєднання України до Конвенції про розробку Європейської фармакопеї». Відповідно до закону, наша країна набула статусу члена Європейської фармакопейної комісії з правом голосу. Таким чином, європейські стандарти якості лікарських засобів стали обов’язковими для України.
Європейський директорат із якості лікарських засобів та охорони здоров’я (ЄДЯЛЗ) Ради Європи є відповідальним за функціонування Технічного секретаріату Європейської фармакопейної комісії, тривалий час іменований власне Європейською фармакопеєю, заснованою в 1964 році внаслідок прийняття Конвенції з розробки Європейської фармакопеї. Мета Європейської фармакопеї, за словами фахівців галузі, полягає в тому, щоб сприяти збереженню здоров’я населення шляхом надання загальновизнаних стандартів для застосування їх працівниками служби охорони здоров’я та інших служб, що мають відношення до якості лікарських препаратів.
Крім того, раніше голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва заявила, що фармацевтичний ринок України закритий для лікарських препаратів низької якості. За її словами, наша країна запровадила нові механізми гарантії якості медикаментів, які жорстко регламентують і контролюють умови виробництва препаратів, забезпечення контролю їх якості, а також зберігання і розповсюдження медикаментів.
Експерти стверджують, що сьогодні всі лікарські препарати, що імпортуються в Україну, зобов’язані мати сертифікат GMP (Good Manufacturing Practice Certificate), а з 2013 року сертифікат став обов’язковим і для вітчизняних виробників. Таким чином, кардинальних змін в асортименті медичних препаратів після імплементації підписаної раніше Конвенції не буде. Однак завдяки імплементації європейських вимог на законодавчому рівні українські пацієнти забезпечені такими ж ліками, як і в країнах ЄС.
Теперь у ГЛС и ее главы, Соловьева, появился новый рычаг давления на отечественный фармакологический бизнес, который, к слову, ГЛС и так загнобило. Интересно, сколько бабла теперь Соловьев будет требовать с отечественных производительей лекарств, за то, что разрешит им работать?
Тепер Держліклужба одночасно буде душити вітчизняну фармакологію поборами та обіцяти їй євпропейське майбутнє та нові ринки збуту. Щось мені підказує, що якщо це й станется, то сума поборів тільки зросте, а отже на розвиток й сподіватись годі.