Чехов тепер існує в «андроїдній версії»
Щорічний московський фестиваль «Японська осінь» цього року було відкрито постановкою трупи «Сейнендан». Режисер Оріз Хірато замахнувся на класику класик – «Трьох сестер»
Однак ставити просто Чехова давно не в моді. Тому росіянам запропонували «Андроїд-версію». Робототехнік Хіроши Ішигуро спеціально для постановки створив андроїда Geminoid F та робота Robovie R3. Крім них, у спектаклі є й кілька живих сестер…
Пам’ятаєте, перед виходом «Аватара» багато хто сумнівався в тому, що сині комп’ютеризовані чоловічки не можуть грати на рівні з Сігурні Вівер. Як виявилось, справилися… Аж тепер сучасні технології й до театру дісталися. Хоча останнє, що можна було б уявити на сцені – це андроїдів, японський режисер проявив винахідливість не тільки в підборі акторів. Трьох сестер тепер звуть не Ольга, Маша та Ірина, а Рісако, Маріе та Ікумі. Вони є доньками інженера крупної компанії з виробництва роботів, яка розпалася. Цим і пояснюється присутність маленького робота, який інколи бігає в магазин за рибою. Так само, як чеховські персонажі, японські сестри застрягли в невеличкому містечку. Особливо це стосується сестри в інвалідному візку Ікумі, роль якої й виконує Geminoid F.
Гуманоїд у Хіроші Ішигуро вийшов такий реалістичний, що аж лячно… Бігати по сцені й танцювати чеховська сестра ще не вміє, та й міміка трохи підводить, але персонаж непогано підтримує світську бесіду людей. Такі футуристичні забаганки тільки слов’янську публіку й можуть шокувати, а для японців – стали цілком природним явищем. Трохи дивно бачити, як нація, котра ще сто років тому пишалася своїм унікальним розумінням краси, тепер уміщує це поняття у скуте тіло андроїда. Проте для японців – усе виглядає набагато цікавіше!
До речі, після аварії на Фукусимі потомки самураїв почали активніше цікавитися Україною. Чи не літають у нас, як в анекдоті, крокодили біля чорнобильського реактора, чи не розвелися зомбі під Прип’яттю? Якщо ж серйозно, незважаючи на об’єднуючий фактор у вигляді підвищеного радіаційного фону, нам до їхнього сюрреалістичного світоспоглядання далеко. Принаймні, наша Наталка Полтавка по сцені театру Франка на роликах ще не їздить.
А загалом, враховуючи велику кількість японських проектів в Україні, сподіваємось «Андроїдна версія» до нас невдовзі доїде. Цікаво ж побачити, чи не ламатиметься Ірина-Ікумі під час заручин із бароном Тузенбахом?