Богдан Данилишин вірить у гривневу стабільність
Колишній міністр економіки України Богдан Данилишин вважає, що нинішня влада підтримує стабільну роботу банківської системи України. За його словами, уряд сьогодні часто критикують за те, що він начебто сприяє загальному підвищенню заробітної плати в темпах, які перевищують зростання продуктивності праці. Однак, екс-чиновник нагадує, що в той же час, більш швидкі темпи зростання продуктивності, ніж оплата праці, є одним з фундаментальних законів марксистсько-ленінської політичної економії.
«Якщо порівнювати з темпами зростання ВВП на душу населення, то приблизно до 2004 року у нас спостерігалася зворотна тенденція: продуктивність зростала швидше, ніж оплата праці. В порівнянні з нашими сусідами – Польщею і Росією – ситуація у нас не гірша», – пише він у статті “Потенціал зростання. Чи є вихід з депресії, розтягнулася на 22 роки?”. Пояснення цьому, на його думку, полягає в тому, що в ринкових умовах співвідношення темпів залежить від пропорцій розподілу національного доходу (або ВВП) між різними формами доходу – заробітною платою і прибутком і, відповідно між найнятими робітниками і працедавцями.
“Населення з початку 2013 року, збільшило вклади в комерційних банках на загальну суму 44,7 млрд грн. З них безпосередньо в гривнях, приріст вкладів склав 44,3 млрд грн, а в іноземних валютах – менше 0,5 млрд грн . Все це прямо вказує на відсутність девальваційних очікувань з боку населення”, – зазначив він.
Крім того, за словами екс-міністра економіки, позитивним фактором є стабілізація ситуації на міжбанківському валютному ринку. “Існують передумови для забезпечення стабільності національної валюти протягом осені 2013 – зими 2014 року”, – вважає Данилишин.
Оцінюючи створення владою Державного банку розвитку, він зауважив, що головною умовою успіху подібних утворень є преференційні регуляторні норми, що застосовуються до них, а також більш низькі витрати на їх забезпечення необхідним капіталом.
“Не приховую, що значення і роль банків в розвинених економіках піддають сумніву, але в перехідних економіках та країнах з нових ринком, їх значення важко переоцінити. Це особливо яскраво підтверджує досвід східно-азіатських країн”, – пише колишній міністр економіки.
Нагадаємо, що раніше Данилишин назвав період 2013-2014 рр. вирішальним в економіці.