Бізнес зацікавився фітнес-центрами
Така довідка Укрдержреєстру: число зареєстрованих у 2013 році господарюючих суб’єктів у сфері спорту і дозвілля, активного відпочинку зросло на 13 відсотків, у порівнянні з 2012 роком і станом на 1 грудня складає 1838 одиниць. 1534 з них відкрито на фізичних осіб-бізнесменів, 295 мають адреси юридичних осіб.
Не менш важливим є показник, який характеризує – чи зростає кількість новостворених суб’єктів спортивного підприємництва. Важливим він є тому, що вже декілька років підряд в суспільстві не вщухають дискусії щодо того, важче чи легше стало відкривати новий бізнес у зв’язку із введенням у дію нового Податкового Кодексу. Так, одразу після його досить прийняття, яке було обставлено досить скандальними подіями, бізнесова активність понизилася, люди приглядалися, з недовірою ставилися до нових умов реєстрації бізнесу і його взаємостосунків з податковими службами. І у 2012 році бажаючих відкрити бізнес у сфері спорту та дозвілля виявилося усього 1627 (299 юридичні особи, 1328 підприємців). Цікаво, що найбільший приріст кількості об’єктів спортивного підприємництва стався у сегменті надання послуг фітнес-центрів: їх стало 290 (було 218), тобто на 33% більше.
На 27% більше (у порівнянні з 2012 роком) зросла кількість таких бізнес-проектів, як тематичні парки відпочинку та атракціонів.
Те, що серед новостворених бізнес-сегментів лідирують фітнес-центри та фітнес-клуби, можна пояснити відносною легкістю і простотою необхідної для них інфраструктури: достатньо знайти просторе, бажано – світле приміщення, яке добре провітрюється, де можна встановити бажану кількість спортивних тренажерів, бігових доріжок, масажних столів. Їх існує достатньо, справа лише за ініціативою та невеликим стартовим капіталом. Є, правда, поки що незручність у вигляді перебудови системи реєстрації нерухомого майна. Досі цими операціями займалися Бюро Технічної Інформації (БТІ), віднедавна ж, з минулого року ці функції перебрав на себе «Укрдержреєстр», і поки що між цими двома структурами чіткої взаємодії не відпрацьовано, оскільки функція проведення технічної інвентаризації залишилася за БТІ, а права реєстрації дісталися новому розпоряднику. Через це виникають і непорозуміння, і гальмування процесів відкриття нових бізнесів у сфері спорту. І, до речі, це вже призвело до втрат: на 20% знизилася кількість спортивних споруд, що функціонують у бізнес-режимі, зі 100 до 80.
Мабуть, не варто довго пояснювати – яке значення має спорт і відпочинок для здоров’я людини. У колишньому СРСР спорт був об’єктом постійної уваги, оскільки спортивні досягнення позитивно впливали на імідж не лише самої держави, а й на імідж її керівництва. На спорт виділялися величезні бюджетні кошти. Сьогодні все інакше, все змінюється у відповідності із змінами економічного укладу країни, переходу на засади ринкової економіки. Як має жити спорт, і професійний, і масовий у таких умовах? Існує досвід десятків країн, які більше сотні років тому знайшли шляхи розвитку спорту, розвитку індустрії відпочинку. І з кожним роком там знаходять нові і нові засоби залучення до спорту молоді, людей середнього і старшого віку.
У Франції, наприклад, з кінця 90-х років практикують створення так званих «Центрів молодіжного дозвілля». Там і спорт, і звичайне дозвілля, але цікаво те, що муніципальні структури беруть на себе оплату підготовки кадрів для роботи у таких центрах, а вже формування секцій з різних видів спорту покладено на підприємницьку ініціативу громадян. У США, що цікаво, по-своєму використали досвід… СРСР. Там у багатьох штатах розповсюджена практика створення молодіжних літніх таборів, яких ще 10-12 років тому нараховувалося понад 10 тисяч! Третя частина з них акредитована асоціацією американських таборів, третина належить і фінансується різними громадськими та корпоративними організаціями, приватними особами. Інша частина таборів є, по суті, «авторськими», тобто є засобом реалізації різних педагогічних та спортивних програм. Але у будь-якому разі державний бюджет не має до цього ніякого відношення, платник податків не обтяжується їх утриманням.
Що буде в Україні? Поки що спорт як кажуть, «завис». Існує державне фінансування спорту вищих досягнень, хоча з кожним роком спортивна база все більше занепадає. Але ж і подітися нікуди ні державі, ні приватним власникам заводів і фабрик: спорт, фізична культура виконують у суспільства важливу функцію: вони позитивно впливають на якість робочої сили, на збільшення працездатного віку людей і на тривалість життя.
А якщо врахувати, що заняття фізичною культурою і спортом сьогодні стає напрямком реалізації підприємницьких талантів населення, то залишається один вихід: за прикладом тієї ж Франції, чи США надати спортивному бізнесу режим найбільшого сприяння. Будуть для цього створені спеціальні закони, чи це станеться через поправки до Податкового Кодексу, неважливо. Аби було.
А решту роботи зроблять самі громадяни, які як ніхто інший зацікавлені у здоровому способі життя і тривалій працездатності.