Біля московського суду скандували: «Беркут» відпусти!
Путіну обіцяли Майдан на Манежі
21 лютого стало для України днем пошуку політичного компромісу, але для московських борців за свободу політв’язнів усе закінчилось не так позитивно. Суддя Наталія Нікішина в Замоскворецькому якраз мала оголосити вирок у «болотній справі». Нагадаємо, що дехто із учасників «Маршу мільйонів», який відбувався ще 6 травня 2012 року, уже отримав реальний термін і відбуває покарання у в’язниці. Ще для восьми фігурантів «болотної справи» прокуратура вимагає від 4 до 5 років в’язниці за такі протиправні дії, як пендель поліцейського, зрив шолома з поліцейського, метання більярдної кулі у поліцейського тощо.
Справа в’язнів болотної мала б уже дійти до логічного завершення. Деякі ЗМІ навіть написали, що суддя зачитала вирок, де всі восьмеро визнані винними. Одначе журналістів до залу суду не пустили, а правозахисники виходили звідти розгубленими. Вони розповіли, що суддя Нікішина перервалася напівслові й продовжить читати вирок у понеділок – 24 лютого. Затягування вироку одразу пов’язали із закінченням олімпіади, яку, крім крові українців, негоже було б плямити ще й вироком для політв’язнів. З іншого боку, може все-таки суддю спинили інші причини?
Так, із самого ранку під приміщенням суду почали збиратися активісти. За різними даними їх прийшло до 1,5 тисячі чоловік. Уже відомо, що майже 200 із них затримано. Серед них – журналісти й громадські діячі (є навіть академік РАН Віктор Васильєв). Журналістам вдалося зняти чудові кадри, де видно, як здоровенні ОМОНівці підходять до дівчинки, яка стоїть осторонь основної групи і роздає перехожим листівки. І дівчинку, і листівки забирають до автозаку. Ось якогось чоловіка ведуть до того ж автозаку за те, що розгорнув російських прапор. Не вистачало ще перед судом державної символіки!
Українська тематика – в наявності. Замість «ОМОН не чіпай!» люди скандують: «Фашисти!», «Беркут!» або більш розлоге «Не буде свободи – буде Майдан» і «Даєш майдан на Манежі!». Були серед мітингувальників і колишні в’язні болотної. Марія Баранова, якій вкотре інкримінують порушення правопорядку, з іронією написала у Твіттері: «Я все-таки завжди добиваюсь свого. Мене привели в Замоскворецький суд, в який раніше не пускали». Загалом же колишні в’язні не задоволені підтримкою простих росіян. Уже скільки часу минуло від того, як слухалися їхні справи – а люди все ще не виходять на вулиці. Підтримка в півтори тисячі людей – це надто мало для Москви!
У принципі все закінчилось непогано – більшість затриманих уже відпустили, ОМОнівці навіть відверто не знали, куди везти таку кількість людей. Хоча фігурантам Болотної справи теж «шили» заднім числом, так що все ще може бути…
У будь-якому разі підсудні та їхні захисники впевнені: суддя вдовольнить усі вимоги прокуратури. Також є впевненість у тому, що сядуть надовго. Незважаючи на не такі вже страшні злочини мітингувальників (одного із них не було на мітингу взагалі, але він є членом «неугодної» організації, інший розкачував під час демонстрації біотеуалети), «болотників» тримали під вартою і заводили кримінальні справи, вимагаючи тюрми… Чималі тюремні строки – це характерний приклад «стабілізуючої» екстремістів російської юстиції, під кальку якої писали й наші закони від 16 січня. Ось тільки що або хто змусив суддю зробити паузу? Чи це була запланована перерва перед закриттям, чи (що малоймовірно, але можливо) злякались більш рішучих дій мітингувальників?
Спасибі все-таки Сочі, що цього разу список «болотників» не поповнився новими жертвами. Проте саме сьогодні заговорили про те, що до понеділка все ще може змінитися. Пов’язано це з програшем Росії в українському питанні. Адже 21 лютого у ВР ухвалили низку законів, покликаних змінити Конституцію і провести дострокові вибори. Тобто де-юре Віктор Янукович прийняв вимоги Євромайдану. Путін же у цій ситуації нібито програв. Як це відобразиться на «болотниках» і затриманих сьогодні «замоскворцівцях» – ніхто не знає, але планують найгірше, аж до «переписування» рішення суду.
Ситуація справді могла би змінитися 21 лютого. Момент був підходящим – у Росії поки що перебуває багато іноземців, а Путін не може дозволити заплямувати себе побиттям мітингувальників під час олімпіади. Очевидно, що він з останніх сил утримується від жорсткої критики Євромайдану. А «болотна» проблема є незрівнянно малою, порівняно зі «свавіллям» українського народу. Якби ж не один момент – простим росіянам усе ще байдуже. Поки «болотнівці», їхні друзі, родичі, Pussy Riot та ще кілька малочисельних громадських організацій вимагали Майдан на Манежі москвичі сиділи по теплих домівках.
Сприятливий час уже втрачено, все що далі – тільки гірше. Жорсткіші закони, більші терміни ув’язнення, безглуздіші звинувачення… Час від часу складається враження, що окрім кількох цицькастих бунтівниць (якщо перекласти Pussy Riot дослівно), нікому з росіян не цікаві такі поняття, як конституційні права чи свобода слова. Можна лише порадіти, що Україна хоч і малесенькими кроками, але рухається все далі від цієї країни.