Більшість позицій щодо ЗВТ Мінагропрод погодив із Євросоюзом
Україна продовжує процес переговорів із Європейським Союзом. Наразі сторонами погоджено 52% позицій у аграрному секторі, які необхідні для підписання Угоди про асоціацію з ЄС і запровадження зони вільної торгівлі (ЗВТ).
«Під час підготовки до зони вільної торгівлі та багаторазових візитів до Європейського Союзу аграрному сектору вдалося вже 52% всього законодавства з Євросоюзом узгодити. Нам залишилося погодити ще 48%, ми в процесі роботи», — заявив Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк.
За його словами, зокрема, в режимі доопрацювання протоколу про зону вільної торгівлі, що розпочнеться завтра з візитом робочої групи на чолі з Першим віце- прем’єр-міністром України Сергієм Арбузовим, українська сторона наполягатиме, щоб продукція, яка буде імпортуватися на ринок України, після підписання ЗВТ була позбавлена експортних дотацій.
При цьому позитивні результати взаємодії сторін є вже сьогодні. Експорт м’яса птиці з України виріс у поточному році більш ніж на 80% — цьому, в тому числі, сприяло і відкриття ринку ЄС.
Як зазначають урядові аналітики, Україна вже має традиційні ринки збуту м’ясної продукції, але з кожним роком її виробництво зростає. І після забезпечення внутрішніх потреб є можливість експортувати м’ясопродукти. Для цього Уряд приділяє велику увагу розширенню ринків збуту. Від цього виграють як самі виробники, так і державна скарбниця.
Наразі Міністерство працює над тим, щоб збільшити присутність української м’ясної продукції на ринку ЄС. «Для цього продовжується гармонізація санітарних та фітосанітарних вимог України та Європи. І наша кінцева мета — усунення будь-яких бар’єрів у торгівлі», — наголосив Міністр.
Крім того, як заявляють аграрні експерти, Україна зможе експортувати до Європи насіння цукрових буряків. Сільгоспвиробники ініціюють перед Мінагропродом запуск процесу, результатом якого повинно стати включення України до числа країн-експортерів насіння до Європи.
За словами виконавчого директора Насіннєвої асоціації України Валерія Хаджиматова, українське насіння пшениці та соняшнику буде затребуваним на західних ринках. «В жодній країні світу таких морозостійких сортів пшениці немає. Крім того, українські селекціонери працюють над якістю соняшникової олії, а це може бути дуже цікаво Європі», — переконаний експерт.
Однак підписання Угоди про асоціацію з ЄС на існуючих умовах могло призвести до негативної реакції для української економіки. Як заявив Президент України Віктор Янукович, насамперед, це стосується агросектору та машинобудування.