Банки можуть привласнити депозити без квитанцій
Верховний суд України виніс рішення, що вкладники, які втратили квитанції про внесення грошей на рахунок, можуть залишитися без своїх депозитів
«Він (ВСУ. – Ред.) конкретизував, що одного депозитного договору недостатньо, щоб підтвердити факт внесення людиною грошового внеску на рахунок. Для цього ще потрібно надати квитанцію (або ощадну книжку), у якій буде зазначена сума вкладу. Або кілька таких квитанцій, якщо депозитний рахунок поповнювався не один раз», — пояснив старший партнер адвокатської компанії «Кравець і Партнери» Ростислав Кравець.
Однак це не означає, що все банки тепер почнуть вимагати від своїх клієнтів пред’явлення квитанції ( про внесення грошей на рахунок) під час виплати внесків з відсотками. Квитанція буде потрібна в конфліктних ситуаціях — у судах: якщо фінустанова заявить клієнтові, який пред’явив депозитний договір, що його внеску немає в банку, і людині прийдеться відстоювати своє право на депозит у суді, там неодмінно скористаються рішенням ВСУ.
«Наявність у вкладника одного договору не підтверджує виконання вимог законодавства, тому договір уважається незначним», — спрогнозував результат позову з банком партнер ЮФ «КПД Консалтинг» Микола Доленко.
Донедавна випадки з «зниклими депозитами» були крайньою рідкістю. Але з минулого року з банків почали все частіше зникати кошти клієнтів. Звичайно це відбувалося не в центральних офісах, а в регіональних відділеннях банків, і пояснювалося шахрайством клерків. «Відомі випадки, коли працівники банків ухвалювали кошти у вкладників, не оприбуткували їх у касі й не видавали касові документи (або підробляли їх). Потім кошти залучали на свою користь, а банк, звісно, не відповідав за дії таких злочинців. Це яскравий приклад шахрайства, а також присвоєння або розтрати чужого майна», — розповів юрист юрфірми «Тарасов і партнери» Павло Кириченко.
Тому юристи радять вкладникам зберігати всі документи, видавані банками при відкритті депозиту, — і договір, і всі квитанції.
За матеріалами glavcom.ua