«Arcelor Mittal Кривий Ріг» модернізує виробництво
Торішній спад виробництва вітчизняного металургійного комплексу пов’язаний, переважно, зі зменшенням попиту на металопродукцію на міжнародних ринках. Проте, тенденції 2013 року вже демонструють позитивну динаміку, а 2014 рік може стати для вітчизняних металургів ще більш вдалим.
Модернізація виробничих потужностей і освоєння нових видів продукції підприємствами вітчизняного металургійного комплексу сприяють посиленню експортного потенціалу галузі, стратегічної для України. Особливо це справедливо, коли йдеться про відмову від застарілих мартенівських печей і перехід на киснево-конвертерне виробництво сталі.
Сказане добре підтверджується прикладом одного з найбільших виробників сталевого прокату в Україні, що спеціалізується на виробництві довгомірного прокату, зокрема, арматури й катанки — Криворізького гірничо-металургійного комбінату «Arcelor Mittal Кривий Ріг». Криворізький металургійний завод був запущений в 1934 році. В 2004 році підприємство було перетворено у відкрите акціонерне товариство «Криворізький гірничо-металургійний комбінат». Тоді ж уряд України дозволив його приватизацію. В 2007 році комбінат перейшов до складу корпорації «Арселор Міттал» (ключовим аукционером тут є англійський бізнесмен індійського походження, мільярдер Лакшмі Міттал) і змінив назву на ВАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг».
У січні-листопаді 2013 року комбінат збільшив виробництво готового прокату до 5,159 млн т (на 1%) у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року. Водночас, за 11 місяців поточного року випуск сталі скоротився до 5,866 млн т (на 0,1%), чавуну — до 5,109 млн т (на 0,3%). У листопаді підприємство випустило 475,8 тис. т готового прокату, 544 тис. т сталі й 477,8 тис. т чавуну. У грудні заплановано виплавити 590 тис. т сталі, для чого потрібно 70 тис. т металобрухту. В 2012 році у порівнянні з 2011 роком «Arcelor Mittal Кривий Ріг» збільшив виробництво готового прокату до 5592,1 тис. т (на 13,3%), сталі — до 6419,3 тис. т (на 12,6%), чавуну — до 5609,8 тис. т (на 14,6%).
На «Arcelor Mittal Кривий Ріг» чималі інвестиції йдуть у модернізацію виробництва. Наприклад, у липні 2013 року на виробництві освоєна нова технологія розливання сталі на машині безперервного литва заготовок конвертерного цеху, що дозволило забезпечити більш високу якість продукції. Проект є одним із ключових інвестиційних зобов’язань відповідно до договору купівлі-продажу підприємства. У цілому інвестиції в будівництво МБЛЗ склали $120 млн.
Меткомбінат прагне відмовитися від застарілої мартенівської технології виплавки сталі. Мартенівське виробництво на підприємстві залишилося тільки у складі зупиненої в 2011 році сталеплавильної печі №4 і діючого сталеплавильного агрегату ДСПА-6. Підприємство планує до кінця 2014 року повністю зупинити роботу мартенівського цеху й вивести з експлуатації застарілий сталеплавильний агрегат. Продуктивність конвертерного цеху, запущеного замість старого мартенівського, забезпечить виконання бізнес-плану з виплавки сталіи на рівні 6,6 млн т на рік. Модернізація лінії дозволить знизити витрати на енергоресурси (природний газ, кисень, воду) і підвищити продуктивність на 5-6%. Закриття застарілого виробництва — один з основних кроків підприємства в контексті програми зі зниження рівня витрат, підвищення якості продукції й посилення конкурентоспроможності комбіната на світовому ринку.
Підприємство є одним з найбільших платників податків у країні. В 2012 році комбінат здійснив виплати в державний бюджет і державні цільові фонди податків і зборів на загальну суму 3,3 млрд грн. Із цієї суми майже 621 млн грн були перераховані в місцеві бюджети, 621 млн грн — у державний бюджет і 879 млн грн — у державні цільові фонди. Також у бюджет сплачено 1,2 млрд грн ПДВ при імпорті сировини й матеріалів.
Із січня по жовтень 2013 року рівень відрахувань у держбюджет і державні цільові фонди податків і зборів перевищив 2,2 млрд грн. З них місцеві бюджети одержали 539 млн грн, майже 412 млн грн перераховані в дербюджет, у державні цільові фонди надійшло 772 млн грн. Окрім того, держбюджет одержав 496 млн грн у вигляді ПДВ при імпорті сировини й матеріалів. Середня зарплата на підприємстві в жовтні 2013 року склала 5470,9 грн (у жовтні 2012 року вона становила 5108,2 грн).