Амфібія рятує українське Полісся
Дія перша
«Старезний, густий, предковічний ліс на Волині. Місцина вся дика, таємнича, але не понура – повна ніжної задумливої поліської краси. Початок літа. З лісу вибігає «Той, що греблі рве»…
…Лише чотири години від Києва ‒ і ти опиняєшся в заповідних, майже казкових територіях Полісся. Немов у декораціях «Лісової пісні» Лесі Українки…
Тут розташовані одні з найбільших водно-болотних угідь Європи. Дивлячись на всю цю красу після великого мегаполісу, здається, що ти потрапив до раю. Проте глобальна зміна клімату вплинула і тут на рідкісні та вразливі екосистеми. Тож на початку літа в Національному природному парку «Прип’ять‒Стохід» у селі Заріка Любешівського району було офіційно презентовано результати Проекту Європейського Союзу «Включення питань зміни клімату в управління вразливими екосистемами: водно-болотні та лісні заповідні території Полісся (Україна)» та подаровано шведську машину-амфібію Truksor. Її придбало для українців шведське Агентство з розвитку міжнародної співпраці.
Машиною, вартістю 80 тисяч євро, розчищатимуть річки від рослин. Це вбереже від паводків, які стаються в цих місцевостях кілька разів на рік, і сприятиме запобіганню замулення річки. Адже проточність річок Прип’ять і Стохід ‒ в критичному стані. 80 % русел ‒ суцільні чагарники. Численні рукави річок дуже вузькі ‒ від 5 до 15 метрів. Поступово русла заростають, пропускна здатність зменшується. А це означає, що вони мертві для гніздування пташок і нересту риб. Торік Інститут гідробіології Академії наук зафіксував: на початок липня на 1 кілометр русла загинуло 50 щук, 32 окуні та зо два десятки іншої риби. Упродовж двох років, що триває проект Європейського Союзу, гідрологи, ботаніки, орнітологи й інші фахівці вивчали це питання, а також проводили пошук найоптимальніших шляхів його вирішення.
Перший заступник голови Волинської ОДА Віталій Карпюк коментує: «Річки Припʼять і Стохід – вразливі екосистеми. Русла заростають рослинами, від цього у воді стаються застої, які не пропускають воду далі за течією. Через це стаються паводки, від яких страждають тамтешні села, рослини і тварини. Інколи вода на заплавах стоїть по 6 місяців. Якби не придбали машину, то не знаю, як би складалася у нас тут ситуація».
У роботі машина-амфібія Truksor – сучасне науково-технічне втілення персонажу «Лісової пісні» «Той, що греблі рве» з потужним італійським двигуном Lamborghini всередині. Truksor здатен видалити рослини з русла, не завдаючи шкоди. Може збирати та скошувати зайві рослини, викачувати мул і навіть витягати залишки дерев, які потрапили до річки. Будучи машиною-амфібією, вона має безумовні переваги при проведенні робіт на кордоні між водою і сушею та є економічною в експлуатації. Адже цій екологічно дружелюбній техніці потрібно всього 4 літри солярки на годину. Як наголошують спеціалісти, Truksor не тільки дасть можливість розчистити русла річок, але й не допустить процесів гниття рослинності у воді. При правильному використанні цей агрегат не ушкоджує поверхні водоймищ, а це важливо при роботі на території природно-заповідних зон.
Дія друга.
«Той, що в скалі сидить». «Я поведу тебе в далекий край, незнаний край, де тихі, темні води»…
Представник Посольства Королівства Швеція Андрій Парінов каже, що «впевнений – багато людей тепер знатимуть про національний парк, будуть приїздити сюди на відпочинок частіше». Товариство охорони птахів теж активно долучатиметься. Адже партнери певну суму грошей дають на зелений туризм, також частину фінансів виділяють на розвиток інфраструктури. Крім того, завдячуючи цьому проекту, Національний природний парк «Припʼять–Стохід» також почав співпрацю з Національним парком «Піренеї» у Франції. Президент соціально-економічної ради парку Медард Елізабет висловила надію, що співпраця обох парків, українського та французького, щороку ставатиме все тіснішою. Радник з аграрних питань при уряді України Анрі Барнабо наголосив: «Над проектом працювала французька команда, яка раніше створювала проект Піренейського парку. Ця команда тепер буде розвивати проект «Полісся».
Керівник програми допомоги «Енергетика, транспорт та навколишнє середовище» представництва ЄС в Україні Треттон Вальтер підкреслив: «Коли ми вперше почали розмови про проект, а це було ще в 2010 році, поставили собі за мету примножити та зберегти довкілля. Крім того, цей проект мав стосуватися місцевих мешканців. Тому ми намагалися створювати різні можливості для зеленого туризму. Тепер хочу наголосити, що проект став успішним, адже ми отримали колосальну підтримку від населення».
Дія третя. Перелесник. «Я визволю тебе, моя кохана!»
Проект щодо збереження українського Полісся обійшовся Європейському Союзу в 1 млн 200 тис. євро. Він закінчується у жовтні цього року. Роботи з відновлення та підтримки екосистем продовжуватимуть місцеві фахівці й експерти.
Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА