Американська ракета літає з українським першим ступенем
Нещодавно «ПіК» писав про перспективи українсько-російського співробітництва в освоєнні Космосу. Сьогодні йтиметьс про партнерство з іншою великою космічною державою — США.
Космічний потенціал України цілком може відіграти роль локомотива для інших галузей вітчизняної економіки. Наприклад, експорт космічної продукції зараз становить $312 млн. Щоб реалізувати цей потенціал, необхідно змінити парадигму космічної галузі України. Саме тому на перше місце зараз виходять принципи підпорядкованості космічної політики економічним інтересам держави та зміцнення позицій країни на ринку космічних послуг, оборот якого сягає $250 млрд.
Україна і США домовилися про створення двосторонньої експертної групи з відпрацювання спільних проектів співробітництва в космічній галузі. Відповідна домовленість була досягнута за підсумками переговорів віце-прем’єр-міністра України Юрія Бойка та глави Державного агентства України Юрія Алексєєва з адміністратором NASA Чарльзом Болденом і заступником адміністратора NASA з питань міжнародного співробітництва Майклом О’брайеном, що відбулися 28 жовтня у Вашингтоні. Сторони обговорили актуальні питання співробітництва у сфері освоєння космічного простору в рамках міжнародної координаційної групи з космічного простору, а також міжнародної групи експертів з космічній біології й медицини. Також були розглянуті перспективи спільного дослідження далекого Космосу і співпраці в наукових розробках у рамках «дорожньої карти» NASA глобальних досліджень у Космосі.
Також вивчатиметься можливість подальшої участі українських підприємств космічної галузі в американських космічних проектах. Під час зустрічі були озвучені й нові перспективні напрями двостороннього співробітництва — матеріалознавство й прикладні космічні дослідження. Українська сторона запросила главу NASA Чарльза Болдена в зручний для нього час відвідати Україну.
Поряд із РФ, Бразилією, КНР і Європейським космічним агентством, CША входять до числа основних партнерів України в космічній сфері. Тут Україна і США мають багаторічний досвід співробітництва. Відповідна міжурядова двостороння угода була підписана в 1994 році й пролонгована в 2008 році. До найбільших міжнародних проектів, реалізованих Україною разом із США, належать програми SeaLaunch («Морський старт») і LandLaunch («Наземний старт») по комерційних запусках супутників за допомогою ракет-носіїв «Зеніт-3SL» і «Зеніт-3SLB» з морського космодрому в Тихому океані та з космодрому «Байконур».
Успішно реалізується й така перспективна програма співробітництва, як участь України в програмі NASA зі створення ракетоносія легкого класу для транспортування вантажів на міжнародну космічну станцію. Перший успішний запуск нового ракетоносія Antares, оснащеного розробленим і зробленим в Україні першим ступенем, був здійснений з американського космодрому на о.Уоллопс у квітні, успішна демонстраційна місія Antares з вантажним модулем Cygnus на МКС — у вересні. У грудні ракетоносій Antares почне виконувати регулярні комерційні вантажні рейси на МКС.
В якості основного продукту світового науково-технічного прогресу, космонавтика стала потужним двигуном цього прогресу, безупинно передаючи іншим сферам людської діяльності величезний потік нових матеріалів, технологій, наукових розробок, роблячи значний внесок у забезпечення стійкого розвитку людства. Нині космічна діяльність і її науково-виробнича база вже стали природною галуззю глобальної економіки, що підкоряється універсальним закономірностям і тенденціям розвитку.
Нові космічні розробки в Україні підтверджують, що успадкований від СРСР науковий потенціал вдалося успішно зберегти, розвинути і на цій базі одержати новації, що мають попит у розвинених країнах світу та передових компаніях. Оскільки досягнення в космічній галузі поступово транслюються в інші галузі нашої економіки, будемо сподіватися, що незабаром Україна стане лідером у багатьох важливих сферах діяльності.