Абетка злочинця: від учора всі українці перетворилися у правопорушників
«Чорним четвергом» назвав народ 16 січня 2014 року через те, що у цей день члени парламентської більшості без обговорення, простим підніманням верхніх кінцівок ухвалили низку законів, здатних круто погіршити життя українців
У переліку ухвалених належить відзначити, насамперед, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян». Станом на пізній вечір 16 січня стало відомо, що Президент Янукович уже підписав 5 законів, у т. ч. і зазначений. У короткій статті неможливо детально роз’яснити всі наслідки ухвалення цього документа, тож зробимо це дуже-дуже коротко, майже пунктирно.
Зміни та доповнення, внесені в Кодекс України про адміністративні правопорушення
Ст. 122. Здійснення водієм транспортного засобу руху у колонах в складі більше 5-ти транспортних засобів без узгодження умов та порядку руху з відповідним підрозділом МВС, що спричинило створення перешкод для дорожнього руху (штраф, позбавлення водійських прав, вилучення транспортного засобу).
Біда в тому, що «рух у колонах в складі більше 5-ти ТЗ» періодично здійснюють усі (!) українські водії. Ясна річ, ідеться про сумнозвісні дорожні «корки»… Стаття надає широке «поле бєспрєдєлу» ДАІшникам.
Ст. 164. Здійснення діяльності інформагентства без його держреєстрації, після припинення його діяльності або з ухиленням від перереєстрації за наявності законних підстав (штраф, конфіскація продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей).
Інформагентством є зареєстрований як юрособа суб’єкт інформаційної діяльності, що діє з метою надання інформаційних послуг (Закон України «Про інформаційні агентства»). Якщо звідси прибрати держреєстрацію юрособи, то під удар ст. 164 КУпАП потрапляє будь-який незареєстрований інформаційний сайт! Уявіть, яка армія власників веб-ресурсів має доводити компетентним органом, що вони не є інформагентствами… або потерпати від санкцій!..
Ст. 185.1. Участь в зборах, мітингу, вуличному поході, демонстрації, іншому масовому заході у масці, шоломі або з використанням інших засобів чи способів маскування з метою уникнення ідентифікації особи або… (додатковий перелік заборон – усе це тягне штрафи чи адмінарешт на 15 діб).
Група підлітків узимку вийшла на екскурсію вулицями міста, від холоду вони закуталися шарфиками до очей. Чим не «вулична хода із замаскованими обличчями»?!
Ст. 254. Вручення протоколу про адмінпорушення у разі відмови від його підписання порушником засвідчується поясненнями свідків відмови та вручення протоколу або відеозаписом.
Ст. 256. У разі відмови особи, яка притягається до адмінвідповідальності, від підписання протоколу, цей факт фіксується поясненнями свідків відмови або відеозаписом, а також відповідним записом в протоколі.
Відтепер правоохоронці можуть заздалегідь подбати про «надійних свідків» і складати протоколи на будь-яку персону.
Кримінальний кодекс України
Ст. 151.1 повертає відповідальність за наклеп – умисне поширення завідомо недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи (штраф, громадські роботи, виправні роботи).
Це ми вже проходили. Є небезпека перетворити цю статтю на потужну зброю упокорення будь-яких мас-медіа.
Ст. 293. Організація групових дій, що призвели до грубого порушення громадського порядку, суттєвого порушення роботи транспорту, підприємства, установи, організації, активна участь у таких діях (штраф, арешт, позбавлення волі).
Ст. 341. Захоплення (ч. 1) чи блокування (ч. 2) будівель чи споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, з метою незаконного користування ними або перешкоджання нормальній роботі підприємств, установ, організацій (обмеження або позбавлення волі).
Статті спрямовані проти учасників різноманітних акцій протесту. Найвеселіше спостерігати, як під удар таких законодавчих норм потрапляють їхні автори, опинившись в опозиції.
Ст. 295. Публічні заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель чи споруд, блокування доступу до житла, будівель, споруд чи іншого володіння осіб, підприємств, установ чи організацій, насильницького виселення громадян, що загрожують громадському порядку, розповсюдження, виготовлення чи зберігання з метою розповсюдження матеріалів такого змісту (позбавлення волі).
Найцікавішим є «охвістя» статті – про «матеріали такого змісту». Цікаво, а романи «Знедолені» Віктора Гюго чи «Овід» Етель Ліліан Войнич із яскраво вираженою революційною тематикою можна кваліфікувати як небезпечні матеріали?! Історія СРСР знає прецеденти, коли, наприклад, колекціонерів поштових марок із картинами у стилі «ню» засуджували за порнографію.
Ст. 343. Незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про працівника правоохоронного органу, працівника державної виконавчої служби, їх близьких родичів чи членів сім’ї, розповсюдження матеріалів або інформації, що носять явно образливий характер та демонструють зухвалу зневагу до працівника правоохоронного органу чи працівника державної виконавчої служби, тиск, залякування тощо (штраф, виправні роботи, арешт).
Ст. 376. Незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про суддю, його близьких родичів чи членів сім’ї, розповсюдження матеріалів або інформації, що носять явно образливий характер та демонструють зухвалу зневагу до судді або правосуддя, тиск, залякування тощо (штраф, виправні роботи, арешт, позбавлення волі).
Статті спрямовані проти тих, хто демонструє людям корупційні «здобутки» правоохоронців і суддів. Усе це віднині може розцінюватися як демонстрація зухвалої зневаги чи тиску.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів»
Ст. 134, пп. 3-4, забороняє розголошення відомостей про місце проживання судді та інших особистих відомостей про нього, а також надає судді право на забезпечення засобами захисту й мобільними пристроями сповіщення про небезпеку.
Податковий кодекс України
Ст. 14.1.37.1. Дає визначення громадському об’єднанню, яке виконує функції іноземного агента, – це ГО, що для забезпечення своєї діяльності отримує кошти або майно від іноземних держав, їх держорганів, неурядових організації інших держав, міжнародних НУО, іноземних громадян, осіб без громадянства або уповноважених ними осіб.
Статті 157.1 та 157.11 ПКУ визначають окремі правила оподаткування «іноземних агентів» – а в цю категорію потрапляють практично всі вітчизняні ГО чи НУО, що використовують зарубіжні гранти або програми розвитку.
Закон України «Про телекомунікації»
Статті 18.23.1, 39.18.2 надають Нацкомісії з держрегулювання у сфері зв’язку та інформатизації повноваження обмежувати доступ абонентів операторів телекомунікацій до ресурсів мережі Інтернет.
Ст. 39.19.4. Інтернет-провайдери зобов’язані власним коштом закуповувати та встановлювати на своїх телекомунікаційних мережах техзасоби, необхідні для здійснення уповноваженими органами оперативно-розшукових заходів, і забезпечувати функціонування цих техзасобів.
Ці законодавчі положення надають державі законні можливості втручатися у найвільнішу (до останнього часу) сферу масових комунікацій – Інтернет.
Ст. 63.2.1.1. Надання телекомунікаційних послуг із використанням ідентифікаційних телекомунікаційних карток здійснюється на підставі укладеного між ТК-оператором і споживачем ТК-послуг договору в порядку, передбаченому законодавством.
Норма скопійована з російського законодавства. Відтепер купувати телефонні картки мобільного зв’язку можна буде лише за паспортом із укладанням відповідного договору з оператором телекомунікацій.
Повторюємо, це лише найбільші перли, насправді ж закон містить ще цілий розсип сюрпризів. Тепер будемо з ними жити, звикаючи до новацій.
Втішає лише стара мудрість: надмірна суворість наших законів компенсується їхнім нехлюйським виконанням.
На жаль, вчора ввечері президент вже підписав усі новітні закони, тому “нельзя вводить” вже не актуально. Запровадять!
Уроды это уже верх беспредела, это нельзя вводить в нашей стране, раньше работали почти бесплатно, по улице боялись вечером из-за криминала, а теперь и сказать ничего нельзя и кому будет угодно и у кого хватит денег может “заказать” кого пожелает. Зато всех пугают однополыми браками и бендеровцами… Ну как дальше жить в этой стране и рожать детей.
Як тільки земля вас носить колісниченки олійники чечетови азірови? Щоб було вам так добре як ви бажаєтеУКРАЇНЦЯМ!!!