«Свобода» пропонує вдарити по Росії новим митом
Замість підтримати власне книговидання депутати планують стрельнути грошенят в «окупантів»
Варто зайти до будь-якого книжкового магазину, щоб дізнатися, продукція з якої країни переважає на його полицях. Книговидання в Росії живе, процвітає та отримує державну підтримку, незважаючи на скарги Книжкової палати РФ про зниження тиражів. Більше того, значна частина видань наших сусідів іде на експорт. Вгадайте, до кого… Із закордонних закупівель книжкової продукції минулого року на 39,5 мільйона доларів Україна придбала лише в Росії видань на 20 мільйонів.
Народні депутати від фракції ВО «Свобода», які тяжіють до виключно украінського та будь-яку російськомовну книгу вважають прикметою «окупації», вчинили в цій ситуації за логікою, притаманною їхнім політичним опонентам: зажадали обкласти митом у 5 % усі книги, журнали, брошури, ввезені з-за кордону. Звісно, насамперед це стосуватиметься саме російських видань. Давайте тепер згадаємо славну історію заборон… У радіоефірі зобов’язали ставити 50 % вітчизняної музики – радіокомпанії пережили. Щоправда, цей закон поставив жирний хрест на розвитку радіостанцій з альтернативною музикою і пропаганді якісного вітчизняного виробника, але ж то – дрібниці… Прийняли закон про обов’язкові субтитри для російських і озвучених російською фільмів – дорого, але українські студії якось справляються. Все-таки до кінотеатрів приходять глядачі, і їхню кількість не порівняти з відвідувачами навіть книжкових ринків.
Але книговидання – справа ще більш затратна. Вже й гіганти видавничого ринку випускають тиражі лише в 2–5 тисяч екземплярів.
Такі ініціативи для представників цієї партії – узагалі хліб насущний (особливо, якщо серед потенційно постраждалих країн – ненависна РФ). Гірше, коли подібні проекти підтримують люди, начебто свідомі того, що обмеження чогось російського не означає автоматичного збільшення українського. До речі, гроші від введеного мита пропонують направити на розвиток бібліотечних фондів. Тобто, підтримати не книговидання, а бібліотеки! Нехай шановні свободівці чесно зізнаються, коли останнього разу відривалися від усесвітньої мережі, щоб зайти за інформацією до бібліотеки?
Та грець із ними, свободівцями. Навіть генеральний директор Асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін пропонує зобов’язати книжкові магазини продавати мінімум (!) 50 % української продукції. Так і бачаться напівпорожні полиці, заставлені максимум українськими підручниками. «Уже сьогодні на дев’ять російських книжок припадає одна-дві українські, – скаржиться Олександр Афонін. – І все це – розважальні книги невисокої якості». Знов-таки, як мито має поліпшити саму якість літератури – невідомо. За законами нормального ринку, попит формує пропозицію. Інакше кажучи: що читаємо – тим ми і є! Може, і шкода, що так усе непросто… І єдиний спосіб для розвитку свого – заборона чужого. Іншого рішення поки ніхто з політичних сил не бачить…
Хоча за великим рахунком шлях є, і далеко за ним ходити не треба. Секрет «книжкової окупації» Росії простий: російська книжка дешевша, ніж українська навіть за умов завезення та розмитнення (за актуальними ставками). Бо книговидання РФ, як уже вказувалося, користується неабиякими податковими пільгами і преференціями з боку держави. Але скопіювати цей досвід у митарів-неофітів зі «Свободи» чомусь думки не виникло. Мабуть, тому, що і досвід – теж російський. Тож далі давитимемо власного видавця податками, натомість отримаємо самозадоволення, вважаючи, що наповнюються фонди бібліотек. Цікаво – чим?