Гриневич про бюджет на освіту: видатки перекладаються на батьків
“На одну дитину в середній освіті проектом бюджету передбачено 8 806 грн, в той час як мінімальна потреба, в залежності від регіону, починаєтьcя від 9 500 грн і вище”, – про це заявила голова парламентського Комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич під час прес-конференції в Інформаційній агенції УНІАН.
За словами голови парламентського комітету, видатки на освіту перекладаються на батьків, внаслідок чого діти з незаможних сімей відрізаються від якісної освіти. Про поглиблення нерівності в доступі до якісної середньої освіти свідчать результати ЗНО. “Таким чином в Україні відтворюється бідність”, – наголосила народний депутат.
“Внаслідок хронічного недофінансування формується клас неосвічених, бідних і безпорадних громадян, яких партії влади зручно експлуатувати – на своїх виробництвах і під час політичних акцій”, – зазначила Лілія Гриневич.
Народний депутат вважає, що головною метою бюджетної політики в сфері освіти має стати перетворення системи освіти на соціальний ліфт. “Освіту слід розглядати не як витратну сферу, а як сферу інвестицій у майбутнє”, – сказала Лілія Гриневич.
За словами Лілії Гриневич, система має працювати на те, щоб для всіх шкіл було забезпечено єдиний стандарт освіти. Всіх дітей слід поставити в однаково високі умови отримання освіти.
Також Лілія Гриневич вважає, що необхідно поступово реалізувати норму Закону про освіту, згідно якої видатки на освіту мають сягати 10% національного доходу.
Важливим завданням є підвищення соціального статусу і кваліфікації вчителя. «У бюджеті 2014 року закладено продовження маніпуляції з тарифною сіткою, внаслідок чого освітяни різних кваліфікаційних розрядів не доотримуватимуть від 300 до 2000 грн щомісячно», – наголосила Лілія Гриневич.
Народний депутат переконана, що слід змінити підходи до фінансування освіти і перенести використання коштів якнайближче до споживача. Зокрема – закупівлю підручників, автобусів, комп’ютерів здійснювати на місцевому рівні. На думку Лілії Гриневич, надмірна централізація сьогодні призводить до погіршення якості і неефективного використання бюджетних коштів.
Лілія Гриневич зазначила, що у Бюджеті 2014 року закладається найнижчий показник фінансування науки відносно ВВП за часів незалежності – 0,27% ВВП. Кардинально необхідно збільшити фінансування науки, зокрема за рахунок силових відомств. У 2009 році на фінансування Національної академії наук виділялося 1,8 млрд грн, а на фінансування Генпрокуратури – 966 млн. Тобто пропорція приблизно 2 до 1 на користь Академії наук. Сьогодні пропорція змінилася. На Академію наук планується виділити 2,7 млрд, а на ГПУ – вже 3,2. Маємо повернутися до пропорції фінансування НАНУ:ГПУ = 2:1», – підкреслила Лілія Гриневич.