Україна збільшила запаси зерна майже на 30%
Запаси зерна в аграрних підприємствах України (крім малих) і підприємствах, що займаються його зберіганням та переробкою, на 1 грудня 2013 року становили 27,6 млн тонн, що на 29% більше порівняно з аналогічним показником минулого року.
За даними Державної служби статистики, зокрема, запаси пшениці на цих підприємствах на зазначену дату становили 8,2 млн тонн, ячменю — 2,1 млн тонн, кукурудзи — 15,6 млн тонн, жита — 0,4 млн тонн.
Безпосередньо в аграрних підприємствах запаси зерна на 1 грудня становили 15,3 млн тонн, що на 43% більше торішніх, у тому числі пшениці — 4,7 млн тонн, ячменю — 1,6 млн тонн, кукурудзи — 7,8 млн тонн, жита — 0,2 млн тонн.
Згідно з даними Держстату, запаси насіння соняшнику на звітну дату становили 7,3 млн тонн, що на 51% більше, ніж торік. Безпосередньо в агропідприємствах зберігалося 3,5 млн тонн (на 61% більше), на підприємствах, що здійснюють переробку і зберігання насіння соняшнику, — 3,8 млн тонн (на 42% більше).
Позитивні показники дуже характерні для галузі. Україна активно розширює географію та асортимент продукції, що експортується, і вже в цьому році має всі шанси завоювати друге місце на світовому ринку зерна, поступившись позицією лише Сполученим Штатам Америки.
Як зазначають урядові аналітики, це дозволить країні наростити експорт більш ніж наполовину, причому країнами-покупцями вітчизняної сільгосппродукції вже сьогодні є держави Європи, Азії та Африки. Крім того, Україна посідає перше місце в світі з експорту соняшникової олії.
Позитивному розвитку ринку зерна також сприяє розвиток міжнародного співробітництва, яке є одним із пріоритетів Уряду. Зокрема, Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) з липня 2013 року внесена до реєстру постачальників зернових культур Всесвітньої продовольчої програми Організації Об’єднаних Націй (ООН). Завдяки чому Україна отримала доступ до нових каналів і ринків збуту для свого зерна. Крім того, така співпраця свідчить про високий рівень довіри міжнародної спільноти до якості української аграрної продукції.
Також, як зазначають урядові аналітики, в найближчі роки наша країна матиме найвищий у світі відсоток зростання аграрного виробництва. За прогнозами Продовольчої програми ООН (FAO), в Україні відсоток зростання аграрного виробництва, і відповідно експорту сільськогосподарської продукції, до 2020 року збільшиться на 60%.
Позитивний тренд росту відзначається за всіма напрямами ринку зерна. Експорт зерна з України з початку поточного маркетингового року (МР, липень 2013 року — червень 2014 рр.) і станом на 13 грудня становив 15,875 млн тонн, що на 22,3% більше, ніж на аналогічну дату минулого МР. Урожай цього року також став рекордним — понад 63 млн тонн зерна.
Як зазначає Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк, цього році врожайність у країні зросла більш ніж на 40% порівняно з показником 2012 року.