Харківські турбіни працюватимуть довше
Харківський завод «Турбоатом» спеціалізується на виробництві турбін для теплових, атомних, гідравлічних і гідроакумулюючих електростанцій, газових турбін для теплових електростанцій, парогазового й іншого енергетичного устаткування.
Зараз намітилася стійка тенденція збільшення терміну служби атомних енергоблоків — насамперед, через значні витрати на виведення атомних енергоблоків з експлуатації. Тому ведуться роботи із подовження терміну служби діючих АЕС, підвищуються вимоги на проектний термін експлуатації атомних енергоблоків нового покоління на рівні 60 років.
Найбільший в Україні виробник турбінного устаткування — харківський завод «Турбоатом» розробив нову парову турбіну ДО-1250-6,8/25 номінальною потужністю 1250 МВт, призначену для енергоблоків АЕС нового покоління з реактором ВВЕР-ТОІ. Особливостями цих реакторів є високий рівень автономності АЕС при роботі в аварійних режимах і низькі показники по обсягах твердих радіоактивних відходів і викидів.
Передбачається, що реактори ВВЕР-ТОІ замінять енергоблоки, що вибувають з експлуатації на старих АЕС. Турбіна ДО-1250-6,8/25 сполучає досвід ВАТ «Турбоатом» у створенні «тихохідних» турбін великої потужності на 1500 об./хв і нові технічні рішення. Турбоустановка має ККД не менш 37,5% і високу надійність. У конструкції турбіни застосовані високоміцні зварноковані ротори високого й низького тиску, не піддатні корозії під напругою. Перевагами агрегату є висока ремонтопридатність і збільшення строку міжремонтного періоду понад 6 років.
«Турбоатом» посідає 4 місце у світі серед турбінобудівних фірм, підприємство покриває 13-відсотковий сегмент світового ринку турбін для АЕС. Портфель міжнародних замовлень укомплектований на 5 років наперед. У сфері модернізації АЕС «Турбоатом» є монополістом у Росії, де турбінами харківського підприємства оснащено 98% АЕС — хоча такі успіхи досягаються у відкритих тендерних конкурсах. Прикладом може слугувати контракт в 2013 році на $100 млн на модернізацію конденсаторів для атомних станцій Росії: «Турбоатом» переміг у тендері провідних світових виробників галузі — Siemens Electric , Westinghouse і General Electric.
Втім, підприємство підсилює позиції також на внутрішньому ринку. В 2013 році експорт турбін зменшився на 10% і становить 48% продукції «Турбоатома». Сталося це через зростання внутрішнього попиту: зараз в Україні модернізуються парові станції з турбінами потужністю 150, 200, 300 МВт. Модернізація продовжить строк експлуатації енергопотужностей країни на 20 років, що забезпечить «Турбоатому» портфель замовлень на 10 років. Продукцією підприємства в Україні оснащені 40% ТЕС, 85% АЕС, 95% ГЕС сумарною потужністю 60 млн кВт.
У січні-вересні 2013 року «Турбоатом» дістав чистий прибуток у розмірі 399,6 млн грн, що на 68,2% перевищує показник за аналогічний період 2012 року. Чистий дохід підприємства збільшився на 31,7% — до 1279,7 млн грн. Затверджений урядом фінансовий план підприємства на 2013 рік припускає одержання чистого прибутку в розмірі 351,662 млн грн.
Середньомісячна зарплата промислово-виробничого персоналу — 4208 грн, виробничих робітників — 5869 грн. Среднесписочная чисельність працюючих на підприємстві за станом на 1 жовтня 2013 року склала 5708 осіб. Загальна сума коштів, перерахована ВАТ «Турбоатом» у державний і місцеві бюджети у вигляді податків, зборів і єдиного соцвнеску склала 281,1 млн грн. На технічне переозброєння й капітальний ремонт за 9 місяців 2013 року ВАТ «Турбоатом» спрямував 56 млн грн, на утримання й розвиток соціальної сфери — 9 млн грн.
У червні 2013 року фахівці ВАТ «Турбоатом» розпочали освоєння 2-х портативних координатно-вимірювальних машин FARO Prime швейцарсько-американського виробництва із програмним забезпеченням Delcam та PowerShape. Це дозволить проектувати математичні моделі лопаток гідротурбін будь-якої складності, легко і швидко редагувати їх. Застосування нового обладнання дозволить «Турбоатому» скоротити витрати на великогабаритне оснащення, а також в 1,5-2 рази зменшити кількість транспортних операцій, пов’язаних із застосуванням потужного вантажопідйомного устаткування. Трудомісткість самої розмічальної операції знизиться на 20-30%.