Квотування коксівного вугілля не буде?..
Уряд в особі першого віце-прем’єр-міністра Сергія Арбузова докладає максимум зусиль для відновлення діалогу з ЄС щодо підписання Угоди про асоціацію
Однією з умов підписання даної Угоди є скасування квотування імпорту вугілля. Кабмін не планує запроваджувати квотування коксівного вугілля в І кварталі 2014 року, оскільки коксохімічні заводи й компанії зобов’язалися викупити значні обсяги коксівного вугілля, що видобувається на вітчизняних державних шахтах.
Уряд на ділі підтверджує намір створити вільні від адміністративного втручання умови ведення бізнесу в Україні, конкурентного вільного ринку. Цього разу він не продовжуватиме імпортні квоти на коксівне вугілля в 2014 році, щоб металурги змогли закуповувати якісну сировину за прийнятними цінами. Дане рішення важливе ще й для сталеварів, які модернізують виробництво, впроваджуючи технологію пиловугільного вдмухування, що вимагає використання коксівного вугілля зі зниженим вмістом сірки.
Досвід 2013 року довів, що квоти ніяк не стимулювали закупівель вітчизняного вугілля, чого домагався уряд: обсяги квот однаково відповідали рівню вільного імпорту. Ідучи назустріч металургам (представникам галузі економіки, найважливішої з точки зору отримання іноземної валюти), було вирішено відмовитися від квот, які створюють додаткові перешкоди на шляху проходження сировини в Україну.
Імпорт коксівного вугілля в Україну підлягав квотуванню з 1 червня 2013 року, обсяг квот був визначений в обсязі 10,2 млн т. У липні уряд вирішив замінити імпорт коксу його квотуванням в обсязі 210 тис. т. Наприкінці вересня 2013 року Міністерство енергетики й вугільної промисловості запропонувало збільшити квоту на імпорт коксівного вугілля в 2013 році на 10% (на 1 млн т) — до 11,2 млн т, переважно для цементних підприємств і Побузького феронікелевого комбінату, підготувавши відповідний проект урядової постанови. При цьому квота на кокс була збільшена з 210 тис. т до 300 тис. т.
Квота на імпорт коксівного і бітумінозного вугілля в Україну з початку запровадження обмежень (з 1 червня 2013 року) була вибрана на 88,68%, що означало постачання 9’932’086 т коксівного вугілля при квоті на 2013 рік у розмірі 11,2 млн т — такі дані станом на 1 грудня 2013 року оприлюднило Міністерство економічного розвитку і торгівлі. При цьому квота в обсязі 300 тис. т на імпорт коксу, виділена Криворізькому гірничо-металургійному комбінату «Arcelor Mittal Кривій Ріг», вибрана на 100%.
Як повідомив агентству «Інтерфакс-Україна» генеральний директор об’єднання коксохімічних підприємств «Укркокс» Анатолій Старовойт, квоти не запроваджуютьс й зараз: «Нас зобов’язали викупити значну кількість коксівного вугілля, що видобувається на державних шахтах, і домовилися, що квотування не вводиться».
За словами Анатолія Старовойта, спочатку держструктури вимагали викуповувати 6,1 млн т коксівного вугілля на рік, однак згодом зупинилися на обсязі 4,3 млн т/рік. Це пов’язане з недостатньою якістю вугілля, зі скороченням обсягів виробництва коксу та з переходом дедалі більшої кількості доменних печей на більш енергоефективні технології — пристрої пиловугільного вдмухування.
Скасування квот підтримає ще одну важливу галузь — цементну: її підприємствам не діставалися обсяги вугілля, необхідні для забезпечення повноцінної роботи, оскільки все йшло металургам. Тепер перекіс у конкуренції галузей за постачання сировини буде усунуто. В 2014 році уряд прогнозує збільшення обсягів будівельних робіт, насамперед, соціального житла. Вільний імпорт сировини дозволить цементним підприємствам наростити виробництво готової продукції.
Триває пошук й інших способів підтримати вугільні підприємства України. Під час нещодавнього візиту в Китай президент Віктор Янукович домовився про спільну реалізацію проектів по газифікації вугілля. Таким чином, вугілля стане джерелом виробництва іншого важливого для країни різновиду палива — газу, що використовуватимуть енергогенеруючі підприємства. При цьому зросте енергетична незалежність України, до нас прийдуть додаткові інвестиції, з’являться нові робочі місця.