Просто шантаж: Тимошенко – остання можливість влади уникнути дефолту
Хоча здається, що президенту зараз не позаздриш, насправді в нього все не так і погано. Кокс із Квасневським дали дедлайн до вівторка, а Регіони і не думають голосувати. Спікер Рибак навіть повідомив, що цар-батюшка просили бояр відпустити царівну Юлю, а ті не хочуть нічого й чути
Запущено сценарій зриву прийняття «законопроекту Тимошенко» з подальшим перекладанням провини на парламент.
Принципова Європа не відступить і угоди не буде, подумає хтось – і помилиться. Європейці угоду підпишуть, бо ось-ось зрозуміють: Янукович усе одно Тимошенко не випустить, тому що ніхто не віддасть курку, яка несе золоті яйця.
А поки що в ЄС кажуть, ніби Україна нікуди не дінеться. Німецький аналітик Європейської Ради з міжнародних відносин Штефан Майстер попередив видання From-UA, що у випадку, якщо зона вільної торгівлі з ЄС чи з ЄЕП не буде підписана, Україну наздожене економічна криза, що може стати катастрофою для Януковича. Експерт каже, що в керівництва України немає коштів, щоб виправити плачевний економічний стан у державі.
Як не дивно, пан Майстер має рацію – фінансовий стан України досить непростий, якщо не переддефолтний. Нещодавно держава допустила щось схоже на внутрішній дефолт. За даними Асоціації міст України, на яку посилається «ЛІГАБізнесІнформ», у кінці вересня значна кількість міст повідомила про блокування рахунків місцевих влад. Як вважають експерти, гроші в ручному режимі перекинули на виплату пенсій. Зараз справи пішли трохи краще, проте борги за соцвиплатами сягають 1,5 млрд грн, і точних даних, чи скорочуються вони, немає. А ще раніше в уряді визнали, що накопичення боргів викликане необхідністю віддати запозичені в МВФ кошти – майже $644 млн. Поза тим у жовтні Україна прострочила оплату Росії за газ – майже $1,4 млрд. Гроші вже начебто пішли, проте це знову-таки симптом.
Як бачимо, заради МВФ уряд затримує гроші «Газпрому» за газ. Потім заради Росії відтягує кошти з соціальної сфери. Операції проходять у ручному та пожежному режимі – нормальна країна опеклася б.
З іншого боку, резерви НБУ зменшилися до $20,6 млрд і тенденція міцніє. Уряду терміново потрібні гроші для простого утримання армії бюджетників і пенсіонерів. Чи не єдиний, хто може їх позичити, – МВФ, і позитивні сигнали про підтримку вже надійшли від ЄС і США.
Здається, все буде гаразд, але в президента знають про любов єврочиновників до українських ув’язнених. Це почуття якесь нездорове, дивне, воно змушує цивілізованих європейців впадати в фетишизм, задовольняючи будь-яке бажання свого божка. Що навіть добре. Якщо подумати, чому нормальні люди не можуть використати цю манію у власних цілях? Для цього достатньо… залишити Юлю там, де вона є, обіцяючи звільнення, якщо – правильно, будуть гроші.
Тут хтось, може, скаже, що саме загроза дефолту зробить Банкову поступливою. Проте закони економіки не працюють в авторитарній країні, все вирішує централізована система прийняття рішень. Відтак справжню загрозу для України несе в собі невиплата міжнародним інституціям, з якими доведеться діяти за правилами – в першу чергу МФВ і Росії (за газ). Виникнення боргів тут завжди можна компенсувати за рахунок внутрішнього резерву – соціальних виплат і зарплат (резерви НБУ само собою витрачають по-волюнтаристському).
Справжні проблеми настануть, коли грошей із внутрішньої фінансової системи не вистачатиме на погашення зовнішніх виплат. Проте й тут в уряду є певні резерви. Наприклад, кредити Китаю під певні проекти в агрокомплексі. Власне, їх уже підключили. Приміром, підписання у минулому році контракту про постачання української кукурудзи в КНР в обмін на кредит у $3 млрд доларів від Експортно-імпортного банку Китаю.
А як же електорат, знову спитає хтось, хіба Янукович не боїться втратити рейтинг до виборів 2015 року? А ви подивіться, як спритно за допомогою закону юристи Януковича прибирають його опонентів. Тож вибори будуть специфічні. Ось президент підписав закон про внесення змін до Податкового кодексу, які теоретично блокують для Кличка можливість балотуватися. А більше суперників президенту на цих виборах немає. Тому до чого тут електорат?
А взагалі, не треба думати, що в ЄС такі дурні та нічого не знають. Вони змушені грати партію, щоб не втратити обличчя та водночас не надто загострювати протиріччя, намагаючись виграти хоч щось. Цікаво при цьому, що Янукович теж здогадується, що в ЄС усе знають. У свою чергу, в ЄС упевнені, що український президент в темі теж… Тобто всі про все знають, а тому театр абсурду тішить публіку й надалі. І лише Юлії Володимирівні буде сумно – дуже неприємно знати, що тобою нахабно користуються, а ти нічого не можеш удіяти.
Дефорта не будет. Сами ж пишете, что Янукович погасит внешние долги за счет внутренних. А на счет внутреннего дефолта он “поговорит” с населением.