Удосконалювати ВАК допоможуть відкриття українських вчених
Уряд профінансував роботу вчених із Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України з пошуку неорганічних сцинтиляторів для детекторів нового покоління — вони будуть придатні до роботи в інтенсивних полях іонізуючого випромінювання в оновленому Великому адронному колайдері.
Голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко повідомив, що обсяг держфінансування становить 280 тис. гривень. Він нагадав, що на початку жовтня поточного року вчені Пітер Хіггс та Франсуа Енглер отримали Нобелівську премію з фізики за виявлення елементарної частинки — бозона Хіггса, або «частки Бога», що дозволило вченим зрозуміти, як утворюється маса частинок. До цього процесу причетні й українські вчені, оскільки ключовий елемент Великого адронного колайдера — спеціальний детектор — був успішно розроблений і створений завдяки відкриттю вченими Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» унікального сцинтилятора, що дозволив реєструвати високоенергетичні частинки і, власне, бозон Хіггса.
«Українські вчені, які активно співпрацюють з ЦЕРН, мають достатньо досвіду для того, щоб проводити подальші випробування на Великому адронному колайдері, домагатися все більших успіхів і всесвітнього визнання», — переконаний Володимир Семиноженко.
Експерти Держінформнауки зазначають, що ЦЕРН є провідною міжурядовою організацією з вивчення фізики високих технологій. На сьогодні участь у загальних дослідженнях беруть понад сорок українських вчених, і це співробітництво є дуже ефективним.
При цьому сама співпраця між Україною та ЦЕРН триває вже понад 20 років. Проте всі ці роки спільна робота велася без набрання Україною членства або іншого юридичного статусу в цій організації. Лише у березні 2012 року, на виконання розпорядження Уряду від 21 лютого 2011 року, була підписана Загальна декларація Кабінету Міністрів України та ЦЕРН про науково-технічне співробітництво, в якій викладено намір Уряду України приєднатися до організації зі статусом асоційованого члена.
Великий адронний колайдер (ВАК) — найбільший у світі підземний круговий прискорювач елементарних частинок, створений ЦЕРН. По суті, це лабораторія для вивчення взаємодії маленьких частинок і процесів, які викликають ці взаємодії. У лютому 2013 року ВАК закрився на ремонт до кінця 2014 року. За цей час колайдер буде модернізовано і підготовлено до роботи на більш високих енергіях.
Наука в Украине на таком низком интеллектуальном , финансовом , социальном уровнях и долго ещё нам плестись,да и не только в науке.