Кубинська художниця передбачила долю Тимошенко
Редакція ПіКу виставила на продаж унікальну двосторонню картину кубинської художниці Джехан Сандри Салем «Джулія, яка мріє».
Картина є справжнім витвором сучасного мистецтва, впевнені столичні галеристи.
«Робота виконана кульковою ручкою на зворотньому боці справжнього передвиборчного плакату Юлії Тимошенко 2010 року. Графічний малюнок наче відбиває зображення, але перетворює його на «уявну подобу» оригіналу. Робота експонується у двосторонній рамі, яка дозвояє оглянути обидва боки зображення. Цей прийом, характерний для майстрів епохи Відродження, а також загальна композиція портрету, дрібні деталі малюнку створюють алюзію до відомого портрету Джоконди», – розповіла ПІКу куратор галереї «Мінус 4» Оксана Шевченко.
Не менш цікавою є історія створення картини. Джехан Сандра Салем та її чоловік 5 років – 3 2006-го по 2011-й рік – перебували в Україні з метою отримати тут статус біженців. Однак Державна міграційна служба так і не задовольнила їх заяву. Не маючи засобів для існування, художниця не могла навіть придбати навіть фарби та полотна, а на вулицях столиці повним ходом йшла чергова передвиборча кампанія. І в якийсь момент пані Салем вирішила зобразити Юлю такою, якою сама її уявляла. Передвиборчий плакат став у нагоді, за відсутністю фарб малювала кульковою ручкою, а назвала її – «Джулія, яка мріє». Адже тоді ніщо не передбачало, що доля кандидата в президенти складеться так сумно.
Пізніше, коли картину виставили у київській арт-галереї «Мінус 4», відвідувачі перейменували картину «Джулія, яка плаче».
Тимошенко – тренд у сучасних митців
Скажемо чесно, це далеко не перший «витвір мистецтва», присвячений нині ув’язненій екс-прем’єрці.
Одним з перших увічнити найвідомішу українську жінку-політика наважився ще в 2008 році луганський скульптор Микола Шматько. Щоправда митець обрав дещо незвичний для більшості українців вигляд Тимошенко: на скульптурі з одягу – тільки прикраси. Тоді скульптор оцінов свою «Українську Аврору» у 500 000 доларів США.
Трохи пізніше Шматько представив світу ще одну скульптуру з екс-прем’єркою, на цей раз в парі з екс-президентом Віктором Ющенко. «Поцілунок Іуди» – так назвав свій витвір скульптор – відображає його ставлення до стосунків між двома лідерами Помаранчевої революції. Цю скульптуру автор погоджувався продати не менше, ніж за мільйон «зелених».
А минулого року українські діаспоряни в Бостоні (штат Массачусетс, США) побачили в місцевому музеї витончених мистецтв мармурову статую «сплячої красуні» з косою на голові, яка як дві краплі води схожа Юлію Тимошенко. Скульптурі більше століття. Автор – американський художник і скульптор кінця XIX століття Френк Дювенек.
Італійський «мультимедіа-художник» Антоніо Матраграно, який зобразив Леді Ю в образі святої мучениці з німбом над головою ще в січні, за словами Арсена Авакова, збирався подарувати свою картину ув’язненій Тимошенко. Однак нещодавно виставив свій твір на продаж на eBay за 100 000 євро.
Не відстають від європейських і українських митців і російські. Відомий портретист Нікас Сафронов заявив, що хоч і «не розділяє життєвої позиції екс-прем’єрки», вважає її цікавою особистістю і не відмовився би написати її портрет.
Особливою цінністю портрети Тимошенко, як виявилося, вважаються серед політиків. Буквально вчора стало відомо, що портрет Юлії Тимошенко пензля художника Володимира Кузьменка подарувала опозиційному кандидату в нардепи по 197-му виборчому округу Леоніду Даценку дружина митця. Даценко заявив, що вважає подарунок «народним благословенням».
Ми ж вважаємо, що екс-прем’єр, яка надихнула своїм образом стільки митців, заслуговує отримати в дар від своїх прибічників і захисників хоча б одну справжню картину. Тож пропонуємо взяти участь у торгах ТУТ.