Трагедія Держреєстру – у корупції та розбірках Лукаш із Лавриновичем
23 вересня міністр юстиції Олена Лукаш призначила новим директором державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції Леоніда Богданова. Через тиждень у Держінформʼюсті сталася надзвичайна подія: «вирубилися» 12 реєстрів. Що ж це було?..
Скандал у шляхетній родині
«Від імені трудового колективу Держінформʼюсту офіційно повідомляю Вам, що відбулася не просто хакерська атака, а рейдерське захоплення державних реєстрів – тобто всієї конфіденційної інформації про громадян України невідомими особами», – заявив заступник директора мінʼюстівського державного підприємства «Інформаційний центр» Вадим Хорунженко. При цьому його заява була підкріплена відкритим зверненням колективу держпідприємства! Втім, згодом міністр юстиції Олена Лукаш зробила діаметрально протилежну заяву: інформація про рейдерське захоплення «Інформаційного центру» не відповідає дійсності, оскільки жодні сторонні особи не мають доступу до державних реєстрів.
Обидві особи офіційні, непродумано кидатися на публіці словами не стануть. Їхні взаємовиключні заяви скидаються на скандал у шляхетній родині. У когось здали нерви, бо ситуація справді склалася надзвичайна: 1 жовтня через технічні проблеми під час ведення реєстрів інформмережі Мінʼюсту (що і здійснює Інформцентр) унеможливився доступ до реєстрів, що забезпечують діяльність Державної реєстраційної служби, Державної виконавчої служби, органів юстиції і нотаріусів.
Унаслідок збою програмного забезпечення, розробленого ТОВ «Арт-мастер» і ТОВ «3-Т», було заблоковано діяльність 12 Державних та Єдиних реєстрів інформмережі. Через зупинення функціонування всіх цих реєстрів було порушено роботу державних органів, заподіяно значну майнову шкоду як держбюджету, так і громадянам України, які не змогли укладати договори купівлі-продажу, видавати довіреності, реєструвати свої майнові права тощо.
Пояснення та припущення
За словами Вадима Хорунженка, 23 вересня 2013 року міністр юстиції Олена Лукаш призначила новим директором Держінформʼюсту Леоніда Богданова, який у перший же день роботи дав вказівку на копіювання всієї інформації баз даних і доступ невідомим особам у серверні приміщення. Хакери нібито зірвали пломби та спробували зламати програмне забезпечення одного з серверів, що спричинило повну зупинку роботи всіх реєстрів.
Окрім того, за словами Вадима Хорунженка, група невідомих осіб під виглядом співробітників СБУ намагалася з’ясувати у працівників Інформцентру, як отримати доступ до інформації у держреєстрах. Тепер інформація з реєстрів нібито знаходиться в руках рейдерів…
При всій повазі до пана Хорунженка його повідомлення виглядає аж надто неймовірним. Так, хто володіє інформацією, той володіє світом, а володіючи базою даних, можна маніпулювати як самими даними, так і суб’єктами, на яких зібрано інформацію. Але важко навіть уявити, кому та навіщо потрібна ВСЯ конфіденційна інформація про ВСІХ і ВСЕ!.. Якось воно занадто. Тим паче, слова про «рейдерське захоплення інформації» явно вжиті неправомірно і зопалу.
У повідомленні Олени Лукаш також можна засумніватися. Пані міністр заявила, що до держреєстрів не мають доступу «жодні сторонні особи» – але ж наказ хакерам нібито віддавала не стороння людина, а новий директор Держінформʼюсту Леонід Богданов, нею ж і призначений!
Значно більше скидаються на правду інші слова Олени Лукаш: втручання в роботу з подальшою зупинкою в доступі до реєстрів Інформцентру нібито пов’язане… з розслідуванням корупційних порушень співробітниками ДП «Інформаційний центр»! Розпочатий два місяці тому аудит начебто дозволив виявити причетність певної низки бізнесменів і посадовців до дій, що містять ознаки кримінальних злочинів. Кілька тижнів тому ці матеріали були передані до Генеральної прокуратури та Служби безпеки. Тепер до них додадуться невідкладні слідчі дії ГПУ, що встановлює коло осіб, причетних до несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерів, автоматизованих систем і комп’ютерних мереж Мінʼюсту, які спричинили блокування діяльності 12 реєстрів.
Щоб додатково обґрунтувати своє пояснення, пані міністр мала би зробити ще один логічний крок: озвучити причину звільнення попереднього директора Держінформʼюсту, на місце якого і було призначено Леоніда Богданова. Чомусь Олена Лукаш цього не зробила… Чому саме – хіба що в інтересах слідства?! Все ж таки ця недомовленість є незрозумілою, і то є друга «плямка» на її версії.
Приватна годівниця
Своє дослідження ситуації зробило нещодавно «Радіо Свобода». Система державних реєстрів була створена на межі 1990–2000-х років. Колишній міністр юстиції Микола Оніщук каже, що за часів його керівництва «проблем із належним функціонуванням реєстрів і збереженням конфіденційності не виникало». Але від подальших коментарів екс-урядовець утримався.
Натомість адвокат Тетяна Монтян стверджує, що від самого початку до розробки та функціонування держреєстрів виникало багато запитань. «Розробкою займається якась корупційна контора, права на програмне забезпечення – у якихось приватних осіб, які отримують неймовірну кількість роялті. А головне, що в усьому цивілізованому світі реєстри відкриті, а у нас закриті», – розповідає вона.
Також Тетяна Монтян наголошує на великій корупційноємності сфери держреєстрів. «Зараз у Києві хабар за внесення в реєстр одного об’єкта досяг півтори тисячі доларів. Ви можете собі уявити, що робиться на цьому ринку? Це неймовірна кількість бабліща!» – каже вона.
Людина міністра
Проблемна ситуація виникла через зміну керівництва держпідприємства, що забезпечує доступ до реєстрів. За словами Тетяни Монтян, «Лукаш завела свою людину – Богданова замість Добжанського, який був людиною Лавриновича».
У свою чергу попередній керівник Мінʼюсту Олександр Лавринович зазначає, що, функціонуючи від 1997 року, система державних реєстрів досі не викликала нарікань. Він утримався від коментарів із приводу ситуації в Мінʼюсті, але запевнив, що конфліктів між ним і чинним керівником відомства не існує.
Тимур Литовченко,
Володимир Шаров