«Альтернативний» газ в Україну постачатиме… знову Фірташ!
Український уряд намагається скинути «газову удавку». Схоже, зробити це допоможе один із найбільших вітчизняних фахівців у цій сфері…
Похвальна спритність
У попередні роки чим ближчою ставала холодна пора, тим сильнішими ставали побоювання щодо «газової удавки» в руках «північної сусідки», а ціни на «блакитне паливо» ставали предметом жвавих мас-медійних дискусій. Та останнім часом ситуація, схоже, змінюється…
Україна вже вилетіла з трійки найбільших клієнтів «Газпрому»: за перше півріччя 2013 року з Росії було імпортовано лише 9,67 млрд куб. м природного газу. Згідно з відомостями за ІІ квартал, найбільшими отримувачами російського газу стали Німеччина, Італія, Туреччина і Білорусь. Але оскільки таке зниження закупівель не пов’язане з кардинальним підвищенням енергоефективності української промисловості чи комунальної сфери, решту обсягів «блакитного палива» десь потрібно купувати. Де ж саме?
Виявляється, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України розраховує на появу нових імпортерів газу з Росії, крім існуючих нині. Міністр Едуард Ставицький заявив, що це компанія Ostchem, уже включена в баланс. Окрім того, вважає міністр, «з’являться й інші постачальники». Відповідно до затвердженого урядом прогнозного балансу надходження та розподілу газу на 2013 рік, Україна планує імпортувати 27,3 млрд куб. м природного газу. З них від «Газпрому» – 18 млрд куб. м, від Ostchem – 8 млрд куб. м, від німецького газового трейдера RWE Supply & Trading – 1,3 млрд куб. м. Власний видобуток газу в Україні планується в обсязі трохи більше 22 млрд куб. м. Загальний баланс газу на 2013 рік становить 60,06 млрд куб. м.
Восени планується запустити реверс природного газу зі Словаччини та Румунії. Міністр Ставицький повідомив, що підписання угоди про постачання природного газу зі Словаччиною планується впродовж вересня, з Румунією – у жовтні цього року. Вже починаючи з 15 серпня вдвічі збільшено добові поставки газу з Угорщини – до 10 млн куб. м, у вересні ці поставки мають зрости до 15 млн куб. м на добу.
Що ж, похвальна спритність, яка може увінчатися неабиякими успіхами: при подальшому нарощуванні реверсу з Європи є перспектива геть позбавитися від закупівель «блакитного палива».
Хто ти, Ostchem?..
Утім, оскільки контракти зі Словаччиною та Румунією ще не підписано (а раптом не вигорить?.. а хтозна…), на даний момент природний газ закуповується все ж таки переважно в Росії. Ще раз назвемо тріо тамтешніх постачальників: «Газпром» – 18 млрд куб. м, Ostchem – 8 млрд куб. м, RWE Supply & Trading – 1,3 млрд куб. м. Із них «Газпром» рекомендацій не потребує, німецький газотрейдер постачає мізерну кількість «блакитного палива».
А тепер запитання: що це за загадкова компанія Ostchem, яка виринула нізвідки, але вже включена до балансу газопостачання? На думку не спадає нічого іншого, крім OSTCHEM Holding AG – холдингової компанії, що була заснована у 2004 році та є підрозділом із виробництва міндобрив Group DF Дмитра Фірташа. До складу OSTCHEM Holding AG, згідно з наявними відомостями, входять: підприємство «Азот» (Черкаси), концерн «Стирол» (Горлівка), Сєвєродонецьке об’єднання «Азот» (Сєвєродонецьк), «Рівнеазот» (Рівне), «Нітроферт» (Кохтла-Ярве, Естонія) і «Таджик Азот» (Сарбанд, Таджикистан).
Тепер можна заспокоїтися: Дмитро Фірташ є визнаним фахівцем в організації газопостачання в Україну! Вперше проявив цей талант у 1993 році, запустивши поставки туркменського газу за схемою: «газ в обмін на продовольство» – там ще Ігор Бакай був задіяний, здається… Потім налагодив аналогічну співпрацю з російською «Ітерою». Далі створив компанію EuralTransGas, яка постачала туркменський газ в Україну замість «Ітери». А ще за плечима Дмитра Фірташа – «РосУкрЕнерго», і цю компанію теж можна не рекомендувати.
Що сказати з цього приводу?.. По-перше, оскільки подробиці бізнес-проектів пана Фірташа завжди оповиті таємницею, то судячи за цими ознаками, загадкова компанія Ostchem, яка нізвідки та раптово вигулькнула на російському газовому ринку, – це таки його дітище. До речі, а звідки взялася Ostchem у Росії?! Тут також варто пригадати повідомлення від 30 травня про те, що загальні збори учасників «Остхем Україна» вирішили ліквідувати компанію у зв’язку з реструктуризацією всього холдингу Ostchem, який представляє азотний бізнес Group DF. Тепер можна зрозуміти, яку мету переслідувала ця реструктуризація…
По-друге, пригадаємо, що про початок неоголошеної «торговельної війни» Росії з Україною вперше заявила прес-служба Федерації роботодавців України. А Дмитро Фірташ очолює не тільки Group DF, але й Раду ФРУ. Тож виникає питання: можливо, російські митники мали на меті покарати не просто потужний український бізнес, а саме ті компанії, які входять до складу ФРУ?!
Утім, усе добре: якщо за газопостачання взялася структура Дмитра Фірташа, Україна таки буде з газом! Бо він є сировиною для хімічних підприємств Group DF.
Так молите бога, идиоты, что нашелся человек, который может что-то организовать. Хотя для кого-то газ от РосУкрЭнерго по 200$ хуже, чем от мадам Тимошенко по 500$.
а кому ж починати у юлі грошей вже нема, пролічила, у голозадих їх і не було, донецькі при інщих ділах, так що тут все прогнозовано.
Так может быть, цена газа во многом возрастает из-за посредников?