Корисний досвід: як Мельник знімав електронного браслета (відеоурок)
МВС України закупило найкращі у світі девайси: не б’ються, не ламаються, з добрих людей легко знімаються!
Власне, цього й треба було чекати. Як тільки почалася комедія зі страшною та небезпечною серцевою хворобою ректора Мельника (аж на носилках у суд носили бідолаху), у повітрі відразу запахло смаженим. А в головах глядачів з’явилася підозра, що добром ця справа не закінчиться.
Ще більше ця підозра укріпилася після того, як судді, розчулені тяжким станом і спонтанним стриптизом звинуваченого у хабарництві ректора Податкового університету, відпустили його під домашній арешт, а у якості застережного заходу пообіцяли начепити йому електронного браслета – щоб не втік тяжкохворий від суворого та справедливого правосуддя. Відпустили його першого серпня, але браслет надягли аж сьомого: мовляв, браслетів вільних вчасно не знайшлося. А як ви думали: ґаджет новий, дефіцитний, його просто так із кишені не виймеш. Навіть заради такої поважної персони, як ректор-регіонал, спійманий на отриманні 120 тисяч гривень хабара від родичів одного з абітурієнтів.
Після заяви про нестачу браслетів стало остаточно ясно: Мельник просто не може не втекти. Як не могла не згоріти ільфо-петровська Воронья слобідка після того, як всі її мешканці застрахували своє майно та купили по каністрі керосину. І хворий ректор народні очікування не обманув: у ніч на 9 серпня, після візиту в туалет, він зник із будинку своєї сестри, де мешкав на той час, залишивши на згадку тільки електронний браслет.
«Кольца и браслеты, шляпки и жакеты я ли для тебя не покупал?»
Куди подівся Мельник, можна тільки гадати. Може, до Росії, а може, і до Європи подався. Насправді не важливо, бо досвід підказує, що навряд чи його спіймають, де б він зараз не перебував. Он золотий хлопчик Калиновський, екс-пасинок Фірташа, який 2007 року відправив своїм BMW на той світ двох людей, досі числиться у розшуку Інтерполу. Хоча, як повідомляла свого часу «Комсомольська правда», вже кілька років як живе собі спокійно у Москві, навіть одружився там і дитину завів.
Однак випадок Мельника цікавіший за випадок Калиновського. Якщо хлопчик-мажор банально дав дьору через лікарняне вікно, то наш учений муж примудрився зняти браслета (який начебто зняти неможливо). Чим дискредитував не тільки нашу правоохоронну систему, а й новий Кримінальний кодекс, у якому якраз і були вперше на Україні введені забавки на кшталт домашнього арешту й електронних браслетів.
Браслети, до речі, були закуплені в ізраїльської фірми Benish GPS Ukraine. З Україною фірма співпрацює давно: на рахунку компанії – постачання електронних замків із функцією GPS для української таможні, система GPS-контролю автомобілів для Мінекології, системи супутникової навігації для «Укрзалізниці». А взагалі головний профіль Benish GPS Ukraine – супутникові системи охорони автотранспортних засобів. На офіційному сайті гордо вказано, що «за період діяльності компанії жоден автомобіль, облаштований супутниковою протиугінною системою безпеки, не був украдений».
Тепер керівництво фірми може внести у перелік своїх заслуг також створення електронного браслета, який лише за один тиждень обертає тяжкохворого інваліда-підсудного на цілком здорового чолов’ягу, який здатен зняти цей браслет до такої-то матері та дати драла у невідомому напрямку.
Як це трапилося
Чудо-браслет Мельника був знайдений непошкодженим у будинку його сестри. Пошуки самого власника браслета нічого не дали: службовий собака взяв був слід утікача, але втратив його біля автотраси неподалік від будинку. МВС визнало, що апаратура дійсно подала одиничний сигнал, що з браслетом щось не так, але чомусь ніхто тривоги не підняв. Утім, на співробітника МВС, обраного на роль стрілочника, вже заведена справа «за халатність».
Власне, версій, як Мельник зумів позбавитися браслета, три. Перша: браслет (цілком випадково) виявився бракований. Або й взагалі був китайською підробкою. Цю версію 10 серпня обстоював в ефірі «Радіо Свобода» нардеп від Батьківщини, екс-заступник міністра внутрішніх справ Геннадій Москаль, якого хлібом не годуй – дай тільки залізти у свою колишню царину. Однак у цьому разі Москаль може мати рацію, бо випадки державних закупівель різноманітного фуфла за захмарними цінами в Україні далеко не рідкість. І не тільки в Україні – не далі, як півроку тому була відкрита кримінальна справа проти директора Федеральної служби виконання покарань Росії Олександра Реймера, який «попалився» якраз на закупівлі бракованих електронних браслетів. Та ще й за завищеними цінами.
Друга версія – найбанальніша: браслет деактивували самі представники правоохоронних органів, через пособництво яких підозрюваний і втік. А тепер на нас чекає вистава з покаранням стрілочників і показовими розшуками звинуваченого Мельника там, де його точно немає. Але у будь-якому разі ясно, що офіційних підтверджень цієї версії ми не отримаємо ніколи. Хіба що при черговій боротьбі кланів причетних вирішать принести у жертву.
І, нарешті, третя версія, якої неофіційно дотримуються самі охоронці. Як повідомило газеті «Сьогодні» анонімне джерело з МВС, «так зняти браслета, як це зробив Мельник, можна було за допомогою фокусника, не виключено, що циркового. Кажу без іронії. До того ж у браслета є особливість: його ремінець має відчувати під собою об’ємність, тобто округлу поверхню, інакше буде безперервно сигналити. Це змушує нас припустити, що після того як браслет було знято з руки, його надягли на або пляшку, або на руку когось із домашніх. А вони перед приїздом міліції швидко позбавилися пристрою».
Ця версія теж може мати сенс, хіба що присутність фокусника при процедурі зовсім не обов’язкова. Тим більше у нашій країні, де кожен сам собі фокусник. Достатньо лише трохи покрутити мізками та пошукати інформацію: хто має Google, той нагуглить. На тому ж Youtube висить маса роликів, де демонструється, як можна зняти цей хитрий пристрій у домашніх умовах. Дивись і вчись!
Ось, наприклад, простий та елегантний спосіб за участю крему та поліетиленового мішка:
Ще один спосіб – за допомогою олії:
http://youtu.be/jkw2RWDTz6U
Дуже можливо, що чимось схожим високовчений ректор і займався у ніч на 9 серпня в туалеті, на шляху до якого його бачили востаннє. Звісно, вищенаведені відео, швидше за все, постановні, але факт залишається фактом: позбавитися браслета можливо, і народ регулярно це доводить. Навіть у найдемократичнішій із усіх демократій.
Ось лише короткий список випадків із американської кримінальної хроніки, коли засуджені тікали, позбавившись електронних браслетів:
– Хьюстон, січень 2011 року. Джо Емос Шоу (дострокове звільнення після відсидки за вбивство) зняв браслет і щез із будинку своєї подруги. Подругу знайшли в тому ж будинку з пулею у голові. Приблизно у той же час та у тому ж місті позбавився браслета та втік ґвалтівник Тімоті Гонзалес (Houston Chronicle).
– Новий Орлеан, жовтень 2012 року. Зламав браслет і зник Генрі Брукс, засуджений до домашнього арешту за зберігання наркотиків. За кілька днів до того стався інший інцидент: підліток, який зламав такий самий браслет, угнав автомобіль (www.noladefender.com).
– Сент-Луїс, липень 2013 року. Педофіл-ґвалтівник Фредерік Бюттнер після дострокового звільнення позбавився браслета і щез. Місцезнаходження втікача досі не відоме (KMOV.com).
Отже, народ тікав, тікає і, очевидно, тікатиме й далі. Хоча до честі Мельника треба сказати, поки що жоден браслетоносець не зникав у такому «важкому» стані здоров’я. Адже ще тиждень тому страждальця, здавалося б, можна в домовину було класти. Але потяг до свободи спричиняє справжні дива: німі починають говорити, безногі – ходити, а хворий на серце ректор після нетривалого перебування у приміщенні типу «сортир» зцілюється та махає всім нам ручкою. Дивні справи Твої, Господи…
Не працює? Дайте дві!
А наостанок завершимо перегляд подій сюжетом, гідним театру абсурду. Даючи відповідь на запит «Українських новин», МВС заявило, що йому треба… ще 216 мільйонів на закупівлю 50 тисяч браслетів із супутніми пристроями стеження. Відзначимо, що запустивши навесні програму моніторингу електронних браслетів (один із яких так вдало зцілив Мельника), МВС уже вбухало в цю справу 19,2 млн грн.
Як повідомляє «Українська правда» з посиланням на «Українські новини», кожен комплект коштує 17200 гривень. До речі, не дуже і дорого: у США вартість комплектів приблизно така ж сама. Наприклад, за даними Pittsburgh Post-Gazette, в окрузі Аллегені використовуються пристрої вартістю біля $2500. Однак американці не дуже люблять розтринькувати бюджетні кошти, тому в багатьох штатах за використовування браслетів змушують платити самих засуджених – зазвичай від 5 до 10 доларів на день.
Ідея слушна: якщо комусь кортить не сидіти у в’язниці, а гуляти з браслетом удома – нехай розкриває гаманець. Однак рекомендувати нашому МВС наслідувати цей досвід якось страшно. Відомо, як у нас люблять усе вдосконалювати: тільки й чекай, що з’явиться в Україні яка-небудь проапгрейджена під наш менталітет модель. Наприклад, із вбудованим купюроприймачем: сунув 10 баксів – проплатив браслет на добу, сунув 100 – проплатив на 10 діб, сунув 200 – проплатив на місяць (оптові знижки). А сунув 1000 і сказав: «Сезам, відкрийся!»…
Але ні, про це далі ні слова. Щоб, не дай Боже, не наврочити.
А автору статьи, который кстати здесь не указан, не мешало бы обратиться за информацией в МВД, тогда бы он узнал, что закуплено только 500 таких браслетов и новые закупки не планируется, поскольку нет финансирования. И приведённый расчет делался в 2012 году на момент вступления нового УПК в силу
Радует, что всего за несколько дней все стали супер-специалистами по браслетам и прочей электронике, но есть одно НО. Браслеты нужны не столько милиции, сколько самим подозреваемым, которым новый КПК дал возможность оставаться на свободе до приговора суда, со своими близкими, с посещением больницы или работы и т.д. Браслет – это не кандалы и если подозреваемый не ценит комфортных условий домашнего ареста, то вполне может оказаться уже под арестом реальным – в СИЗО