Опозиція викупить і реставрує картину, замальовану в Мистецькому арсеналі
У класичному сюжеті Страшного суду були задіяні брехливі судді, п’яні мажори, продажні священики та депутати
Останні події на політичному олімпі країни засвідчують, що меж дурному наша влада таки не знає. Причому йдеться вже не про свавілля чи усвідомлення власної безкарності, про що пишуть ЗМІ останніми місяцями, а власне про тупість у прямому її розумінні. Як інакше назвати вчинок організаторів виставки «Велике і величне» у Мистецькому арсеналі, на думку просто не спадає. Перед візитом Президента України Віктора Януковича там зафарбували картину українського художника Володимира Кузнєцова «Коліївщина: Страшний суд». Замалювали швидко та безкомпромісно – чорною фарбою. Поки скандал набирає обертів головний куратор Арсеналу Олександр Соловйов уже написав заяву на звільнення. Сам автор роботи називає вчинок мистецькою цензурою.
«На картині були намальовані Ірина Крашкова, зґвалтована міліціонерами у Врадіївці, правоохоронці в котлі – чорнобильському реакторі, на задньому плані горіла сама атомна станція. Я додав туди тему Чорнобиля, показав ліквідатора-чорнобильця не тільки тому, що це болюча тема… Просто зараз у зв’язку з річницею хрещення Русі чорнобильців, які місяць стоять під Кабміном, планують зачистити…
Основними персонажами моєї роботи також були брехливі судді, п’яні мажори, продажні священики, депутати. Все у класичному сюжеті Страшного суду, де завжди присутні провладні елементи. Сцен насильства та порнографії там не було…» – розповів виданню ArtUkraine художник.
Картину хочуть розташувати для огляду на Хрещатику
Поки Володимир Кузнєцов розмірковує, що робити у ситуації, яка склалася, кілька громадських і політичних організацій висловили бажання допомогти йому. Зокрема, активну позицію висловили опозиційні парламентські сили – УДАР, Батьківщина та ВО Свобода.
«Цензура в Україні набирає все більше обертів. Інцидент у Мистецькому арсеналі свідчить про те, що владі вже мало контролювати роботу засобів масової інформації. Теперішні владоможці діють у дусі чиновників Радянського Союзу, коли письменники, художники та всі творчі люди мали працювати виключно у напрямі, який задавала Комуністична партія. Будь-яке вільнодумство каралося, а твори знищувалися. Вважаємо, що акт цензури не можна залишити без уваги. Йдеться про показове знищення мистецького твору, який є приватною власністю, а отже, справою повинна зайнятися прокуратура України та правоохоронні органи», – йдеться у спільній заяві представників цих політичних сил.
До того ж, як стало відомо виданню «ПіК», опозиція ініціюватиме реставрацію картини «Коліївщина: Страшний суд». На це нардепи вже почали збирати кошти. Зокрема, у кількох банках відкрито рахунки для внесків, а в містах, де найбільше представлені партійні осередки, працюють волонтери.
«Важко сказати, скільки саме коштів потрібно для відновлення «Коліївщини», – говорить реставратор Василь Лазурко. – Зрозумійте, що це можуть бути навіть десятки тисяч доларів. По-перше, картина практично знищена. По-друге, є досить великими її розміри, це 11 на 5 метрів… Тобто для роботи над нею необхідно залучити цілу групу фахівців, провести дослідження, у якому стані вона перебуває…»
Якщо роботу Володимира Кузнєцова відновлять, то опозиційні до влади політики планують розташувати її для огляду на Хрещатику. Згодом твір вирушить в усі області України.
«Ми вважаємо, що «Коліївщина» – це оголений нерв… Картина, яка реально змальовує ситуацію, що склалася у державі. Напевне, саме тому її і знищили перед приїздом Януковича. Там він просто побачив би себе, бо є головною особою, яка все це створила та повинна відповідати за скоєне. Погодьтеся, це так само неприємно, як потворі побачити себе у дзеркалі», – прокоментував інцидент один із активістів ВГО «Коаліція учасників Помаранчевої революції» Богдан Лозинський.
Степан Каускас, спеціально для рубрики ФЕЙКОДРОМ