50 мільярдів за патріотизм. Після Олімпіади-2014 Росія вже не розкидатиметься грошима
Лишається менше 50 днів до початку зимової Олімпіади 2014 року, а опозиційні кола російського політикуму вже охрестили ігри в субтропіках найбільшою аферою олігархів за всю історію РФ
Нагадаємо, що, на думку нашого прем’єр-міністра Миколи Азарова, зимова Олімпіада – це саме те, що потрібно наразі (а точніше, 2022 року) Україні! Враховуючи територіальну близькість наших народів (точніше, спільний менталітет пострадянських олігархів), було б цікаво поглянути, в яку копієчку влетіла б українцям така без перебільшення спортивна афера. А також – що чекає Росію, коли олімпійський факел згасне не випадково, а вже назавжди.
Почекаємо кінця?
Насамперед, у самій Росії про затрати на ігри та хабарі чиновникам говорити не так багато охочих… Багатьох росіян переповнює почуття патріотизму! Ще б пак, уперше в історії незалежної Росії вони приймають такі змагання, а тому й грошей на них не шкода. Хоча сьогодні навіть із найвіддаленіших (і справді північних, на відміну від Сочі) куточків великої та могутньої все частіше чутно відгуки простих громадян: «Грошей немає ні що! Вкрали все!»
Не згодні з такою картинкою члени «Єдиної Росії». Наприклад, Віталій Мілонов, який прославився своїм законом про заборону пропаганди гомосексуалізму, активно закликає росіян почекати з висновками про розтрати до кінця Олімпіади: «Давайте відкинемо політичну складову. Будемо виходити із національних інтересів, а не критикувати і писати книжки». Остання його фраза стосується Бориса Нємцова, який не менш активно, ніж Мілонов захищає, критикує Олімпійські ігри. Навіть за допомогою кількох депутатів підготував спеціальний доклад щодо Сочі.
У кожен кілометр «влили» 6 мільярдів
Ось тільки деякі факти, наведені Нємцовим. Бюджет Олімпіади в Сочі більший за абсолютно всі (!) зимові Олімпіади, проведені людством (їх усього 21). Нагадуємо, що Росія витратила на ігри вже 50 мільярдів доларів. На думку Нємцова, тільки трильйон рублів пішов на відкати. Приміром, ціна одного кілометра дороги, побудованої в Сочі, коштує шість мільярдів рублів (абсолютний рекорд не тільки для Росії). Ціна ця вдвічі більша за дорожній фонд усієї Ярославської області.
Усі ці розрахунки не є точними, хоча Нємцов і стверджує, що його команда шукала інформацію, як могла. На всі запити російських депутатів Розрахункова палата відповідала геніально: «Це комерційна таємниця». Тобто фінансування державних об’єктів є таємницею! Тим часом «єдинороси» просять людей почекати з висновками, обіцяють розслідування, хтось навіть його проводить… але результатів поки нуль. Україна могла б поділитися і своїм досвідом (нагадаємо, що жоден наш політик іще не назвав точної цифри витраченого на Євро-2012), але ж хто слухає молодшу сестру?
Мріяти не заборониш…
Тоді маємо інші приклади! Не всім так щастить, як Великій Британії чи Китаю, які більш-менш справилися із олімпійським бюджетами. А ось Канада розплачувалася за монреальські борги 30 років. Економісти й політологи впевнені, що до страшного занепаду економіки Грецію довела саме Олімпіада в Афінах 2004 року. Звісно, процес ішов поступово… Хоча вже зараз критично налаштовані політики впевнені, що через рік Росія не зможе роздавати кредити по 15 мільярдів доларів. Чи зможе?
Україні з її 20 мільйонами доларів золотовалютного резерву (це до російського кредиту) можна тільки мріяти витратити 50 мільярдів на ігри… Але ж Микола Янович має таку мрію! То, можливо, гроші на Олімпіаду 2022 нам теж Москва позичить, після того, як із боргами розрахується? Було б непогано!
У Сочі ігор не було й не буде
Тим часом не лишились осторонь олімпійського марафону навіть кінематографісти. Олександр Гентелев на гроші іноземного продюсера Сімоне Бауман зняв документально-пародійний фільм «Ігри Путіна». Його вже презентували на голландському міжнародному фестивалі й нещодавно в самій Росії. Олімпійському комітету фільм чомусь не сподобався, а ось люди оцінили… Сюжет-то веселий! До речі, росіяни робили пропозицію викупити права на скандальну стрічку за сотні тисяч євро. Продюсер відмовила. І справді, європейські канали більше дадуть!
Літня тітонька у величезній панамці йде повз ряд із величезних вантажівок. Панамку безбожно здуває вітром, але обурюється тітонька зовсім іншим… Довкола неї – все, що символізує Сочі сьогодні: величезні звалища та затори, яким позаздрить навіть Москва! Звісно, ніякого обіцяного владою екологічно чистого будівництва немає. Звалища на очах збільшуються у розмірах і смердять на багато кілометрів. Власне олімпійцям це не завадить. Самі ігри відбуватимуться не в Сочі, а за 50 кілометрів убік – у найтеплішому місці всього курортного регіону. Це щоб був зрозумілим увесь цинізм ситуації!
Трасу закрили через війну
Тепер гуляємо із виселенцями. Держдума ухвалила спеціальний закон, що дозволяє майже кожного сочинця перетворити на бездомного. Біля одного будинку пройшла траса, але там залишилося чимало землі, сім’я могла б переїхати назад… Власникові культурно пояснюють, що це тепер державна власність, а отже, її виставлять на аукціон і продадуть у десять разів дорожче, ніж купили у нього. «Тобі ж грошей не вистачить її викупити», – службовці не приховують цинізму.
Ось ми підіймаємося на гірськолижну трасу із її колишнім власником. Вона належала йому 17 років, навіть Путін тут катався. Поки одного разу чиновники не вирішили, що все в регіоні їхнє. Компанію-власника закрили із формулюванням: «Не проведено командно-штабні навчання у випадку виникнення війни».
Не переживайте, потерпимо!
Таких прикладів – сотні. Є люди, які ховають очі від камер і, незважаючи на те, що вже три роки живуть у санаторії в якості біженців, тихо кажуть: «Це заради Олімпіади, ми потерпимо».
Для всіх росіян, в головах яких буйним цвітом проростають патріотичні почуття, нагадуємо, що Олімпіади існують не для того, щоб купка чиновників хизувалася викинутим на сочинський вітер річним бюджетом немаленької європейської країни, а для підтримки міжнародної єдності та братерства. Про таке братання мріяли виселені сочинці, яким олімпійський комітет, мабуть, навіть білетик на ігри не здогадався подарувати?
Точно можна сказати одне – від такого бюджету не відмовиться й наша «Єдина Ро…», вибачте, Партія регіонів. Але якщо Борис Нємцов усе-таки правий, то невдовзі «сядут усє» – і ваші, і наші.